REKLAMALumen
REKLAMAWiatrak

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 czerwca 2016, 13:04 komentarzy 5

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹
Od początku tygodnia odebraliśmy kilka telefonów od mieszkańców Iławy, którzy niecierpliwią się, że choć wnioski o przyznanie rządowego świadczenia "Rodzina 500+" złożyli już kilka tygodni temu, to nadal oczekują na decyzję w sprawie przyznania pieniędzy. O wyjaśnienie zgłoszonych nam kwestii poprosiliśmy MOPS w Iławie, jednostkę, która w naszym mieście realizuje rządowy program.

- Złożyłam wniosek o przyznanie świadczenia w kwietniu, a do dzisiaj czekam na decyzję - zgłosiła nam w tym tygodniu czytelniczka. - Tutejszy urząd jest opieszały, inne okoliczne gminy realizują program szybciej - oceniła.

- Moja znajoma, która złożyła wniosek później niż ja, już otrzymała decyzję, a ja wciąż czekam - napisała inna iławianka.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie, który w mieście Iława jest jednostką realizującą rządowy program, nie może oczywiście udzielić nam informacji o statusie sprawy żadnej konkretnej osoby ze względu na ochronę danych osobowych. Maria Jabłońska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych, Alimentacyjnych i Dodatków Mieszkaniowych przedstawiła nam natomiast aktualne dane dotyczące realizacji "Rodziny 500+" w Iławie oraz udzieliła wyjaśnień w zgłoszonych przez czytelników sprawach.

RODZINA 500+ W IŁAWIE. NA JAKIM ETAPIE?

Według stanu na 3 czerwca do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie wpłynęło 2 080 wniosków o przyznanie świadczenia "Rodzina 500+". Urząd wydał 1 180 decyzji (stan na 7 czerwca), część z nich nie została jeszcze dostarczona. Do końca maja MOPS wypłacił świadczenie na 1 100 dzieci.

USTAWODAWCA TO PRZEWIDZIAŁ

Według ustawy jednostki realizujące program mają trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia. Ważne jest to, że bieg tego terminu liczy się od daty złożenia poprawnie wypełnionego wniosku wraz z innymi dokumentami. Ewentualne błędy mogą go zatem wydłużyć.

- Trzy miesiące to termin ostateczny, oczywiście staramy się realizować wnioski jak najszybciej - mówi Maria Jabłońska.

Dlaczego zatem zdarzają się złożone w kwietniu wnioski, dla których jeszcze nie dostarczono decyzji? To często efekt wspomnianych wyżej błędów, czasochłonna konieczność weryfikowania przez urzędników danych (np. w Urzędzie Skarbowym, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych), czy też nieodbieranie przez mieszkańców decyzji (pracownicy donoszą je pod konkretne adresy, jeśli danej osoby nie ma, pozostawiane jest powiadomienie). Warto regularnie sprawdzać skrzynkę pocztową, czy nie pojawiło się tam awizo.

ZŁOŻYLI PÓŹNIEJ, DOSTALI WCZEŚNIEJ. DLACZEGO?

Maria Jabłońska przyznaje też, że zdarzają się przypadki, że decyzję lub wypłatę wcześniej może otrzymać ktoś, kto złożył wniosek później. Generalnie jednak, co do zasady, obowiązuje kolejka, tj. wnioski są rozpatrywane w kolejności ich złożenia. Odstępstwa od tej reguły to po prostu sytuacje, gdy dany wniosek z jakiegoś powodu jest trudniejszy od innych, np. zawiera sporo błędów, wymaga weryfikacji większej ilości danych lub świadczeniobiorca nie odbiera decyzji.

- Apelujemy do mieszkańców o cierpliwość i spokój. Wszyscy uprawnieni do świadczenia z pewnością otrzymają należne im pieniądze - dodaje Maria Jabłońska. - Przyznajemy świadczenie o dużej wartości: 500 zł miesięcznie na dziecko wypłacane do końca września 2017 roku, dlatego musimy być rzetelni i staranni. Jeśli ktoś się niepokoi, zapraszamy do nas, najlepiej osobiście, bo telefonicznie nie możemy przekazywać danych osobowych i wrażliwych.

REKLAMAwardrom2

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ewa 5 ponad rok temu

  Do endriu: Czyli trzy miesiące zachowane, a Ty płaczesz jak dzidziuś. Nie bądź śmieszny człowieczku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~endriu 4 ponad rok temu

  5 kwi złożona ,23 maja wypisana a 7 czerwca dostarczona za dużo kawy i ciasteczek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bb 3 ponad rok temu

  patolce na alko brakuje to trzeba skarge napisac hehehehehe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 2 ponad rok temu

  Nie było 500 + ludzie jakoś żyli, a teraz nie mogą bez tego żyć, wydają pieniądze, których jeszcze nie mają, a później wielki płacz. Ludzie są żałośni, każdy otrzyma i nikt nie będzie stratny. Wystarczy poczekać i dać pracownikom pracować. Ja również czekam, i nie płacze jak inni do gazet.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkanka 1 ponad rok temu

  decyzja wydana 17-05-2016, podpisana grzecznie leżała w szafce w biurku. Na co czekała? Zatrudnili dodatkowych ludzi a pracują wolniej, w decyzji pełno błędów, gdzie jest staranność?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7886 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)