REKLAMAKarczma2
REKLAMAzielona aleja

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 sierpnia 2017, 06:33

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹
W ostatni piątek (25 sierpnia) na emeryturę przeszedł Baryl – jeden z psów tropiących iławskiej Policji. Czworonożny funkcjonariusz ma na swoim koncie wiele sukcesów w policyjnej służbie. Wielokrotnie z powodzeniem brał udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych, podejmował dziesiątki przeszukań budynków instytucji, stadionów, hal sportowych, czy odnajdywał przedmioty pochodzące z przestępstwa. Cieszył się również ogromną sympatią dzieci, dla których brał udział w działaniach profilaktycznych czy pokazach tresury. Teraz policyjny kojec zamienił na ciepły dom swojego dotychczasowego opiekuna – asp. Dariusza Lamkowskiego.

Baryl od 9 lat służył w Policji. W 2008 roku pod okiem swojego przewodnika asp. Dariusza Lamkowskiego odbył kilkumiesięczne szkolenie dla psów policyjnych w Sułkowicach. Na początku swojej służby wspomagał ostródzkich funkcjonariuszy, a w 2013 roku trafił do Iławy. Czworonożny stróż prawa ma na swoim koncie wiele sukcesów. Brał udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych. W latach 2013-2014 roku podczas takich akcji doprowadził do odnalezienia dwóch mężczyzn. Z kolei w 2015 r. podczas poszukiwań zagubionego grzybiarza pojął trop i prowadząc policjanta przez las oraz okoliczne drogi, doprowadził do zaginionego 78-latka. Baryl uczestniczył w działaniach policyjnych prowadzonych na terenie garnizonu warmińsko- mazurskiego, w powiatach ostródzkim, iławskim, alarmowo również w olsztyńskim, nowomiejskim i działdowskim. Wielokrotnie doprowadzał do budynków, posesji, odnajdując przedmioty pochodzące z przestępstw, co tym samym ułatwiało typowanie potencjalnych sprawców przestępstw m.in. do sprawy rozboju, do którego doszło na jednej ze stacji paliw przy drodze krajowej nr 16. Podjęte czynności przeszukania przyległego terenu przy użyciu psa doprowadziły do ujawnienia śladów działania sprawcy przestępstwa.

Ponadto Baryl znany jest doskonale także jako przyjaciel dzieci, których serca podbijał przy każdym spotkaniu. Wraz ze swoim przewodnikiem asp. Dariuszem Lamkowskim odwiedzał przedszkola i szkoły, gdzie w ramach prowadzonych działań profilaktycznych uczono najmłodszych jak bezpiecznie postępować z czworonogami i co należy zrobić w przypadku agresji zwierzęcia.

W ubiegły czwartek Baryl odbył swoją ostatnią policyjną służbę, a od piątku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Nie trafi jednak na licytację. W myśl policyjnych przepisów pierwszeństwo w przejęciu emerytowanego czworonożnego funkcjonariusza ma jego dotychczasowy opiekun. Przez lata wspólnej służby między nim a jego opiekunem wytworzyło się ogromne zaufanie, specyficzna więź, dlatego asp. Dariusz Lamkowski nie wyobrażał sobie, aby Baryl mógł trafić w inne miejsce. Od piątku pies policyjny kojec zamienił na ciepły dom swojego dotychczasowego opiekuna.

Obecnie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach szkoli się kolejny pies, który zastąpi Baryla w służbie. Jego opiekunem został również asp. Dariusz Lamkowski, który przewodnikiem psa służbowego jest już od 9 lat.

KPP w Iławie

REKLAMANAJLAK

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9781 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)