REKLAMAzegluga
Partner
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 października 2017, 11:29 komentarzy 4

(Fot. Czytelnik.)

W toku są procedury związane z przekazaniem przez Nadleśnictwo Iława lokalnemu samorządowi drogi od trasy wojewódzkiej do Smolnik w gminie Iława. Na ich zakończenie niecierpliwie czekają mieszkańcy i inni użytkownicy drogi, bo dopiero po zmianie właściciela i zarządcy jest mowa o przeprowadzeniu jej gruntownego remontu. Problemem jest wycena. Jak mówi wójt gminy Iława, samorząd nie może zaakceptować wyceny drogi, według której w zamian za nią trzeba byłoby przekazać nadleśnictwu grunty o wartości około 200 tysięcy złotych, a później jeszcze ponieść duże koszty remontu. 

W sprawie pod koniec września tego roku interweniował radny i sołtys sołectwa Dziarny, do którego należą także Smolniki. Jan Zieliński napisał do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

- W związku z licznymi skargami mieszkańców miejscowości Smolniki na jakość drogi łączącej wieś z drogą wojewódzką nr W-536 zwracam się z prośbą o udzielenie informacji, na jakim etapie są prowadzone prace związane z przekazaniem w/w drogi na rzecz Urzędu Gminy w Iławie - czytamy w piśmie Jana Zielińskiego. - Mieszkańcy Smolnik i użytkownicy drogi oczekują odpowiedzi, kiedy mogą spodziewać się poprawy tragicznego stanu nawierzchni, a ja jako sołtys i radny mam obowiązek przekazania rzetelnej informacji.   

- Nadleśnictwo Iława dopełniło wszystkich niezbędnych procedur prawnych niezbędnych do przeprowadzenia procesu zamiany w/w drogi na grunt leśny z Gminą Iława - pisze w odpowiedzi przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusz Orzechowski. - [...] Wykonana została także niezbędna wycena nieruchomości pozostającej w zarządzie Lasów Państwowych, przeznaczonej do zamiany.

W piśmie nie jest zawarta informacja dotycząca kwoty, na jaką wyceniono wartość drogi. Jak jednak podaje wójt Krzysztof Harmaciński, mowa jest o około 200 tysiącach złotych. W ocenie kierownictwa samorządu nie jest to wycena do zaakceptowania. 

- Z tym problemem borykamy się już od dawna. Od kilku, jeśli nawet nie kilkunastu lat, toczą się rozmowy w sprawie przejęcia tej drogi przez samorząd tak, by stała się ona drogą publiczną. Na razie jest to droga leśna, a wcześniej był to obszar leśny - mówi wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński. - Nie wykupimy tej drogi, z naszej strony wchodzi w grę tylko zamiana na należące do gminy grunty leśne. Nie zgadzamy się jednak co do wyceny drogi, która - choć w bardzo złym stanie - jest wyceniona na około 200 tysięcy złotych. 

Na przyszły tydzień planowane są rozmowy pomiędzy kierownictwem Urzędu Gminy i Nadleśnictwa Iława. Przedmiotem tego spotkania będą m.in. negocjacje pomiędzy stronami dotyczące wyceny wartości drogi.

- Jeśli dojdziemy do porozumienia, to nastąpi wycena naszego terenu, obszaru leśnego, który chcemy zamienić na drogę oraz podpisanie stosownych dokumentów - dodaje Krzysztof Harmaciński. - Zdajemy sobie sprawę, że wtedy będziemy musieli poprawić stan tej drogi i zapewnić jej przejezdność. Taka inwestycja najprawdopodobniej zostanie podzielona na etapy. Najpierw planujemy skupić się na poprawie jakości nawierzchni drogi, później natomiast będziemy projektowali ścieżkę rowerową z chodnikiem lub ścieżkę pieszo-rowerową oraz oświetlenie. Ruch jest tam bardzo duży, a miejscowość i jej mieszkańcy muszą mieć możliwość dojazdu drogą publiczną. 

Do tematu wrócimy.

ZDZ1

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Mieszkaniec 4 miesiąc temu

  Dajmy szansę Panu Wójtowi. Wybory są za rok. Przy odrobinie chęci i inicjatywy wszystko jest możliwe. Oby tylko szybko droga stała się własności gminy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 2 3 miesiąc temu

  Na spotkaniu przed wyborami mówił Pan że droga już za chwileczkę będzie przejęta a w dalszych latach do końca obecnej kadencji zrobiona wraz z chodnikiem i oświetleniem we wiosce . Niedługo wybory a ona dopiero jest gotowa do przekazania , po co te kłamstwa ? Można było powiedzieć że w takiej wiosce jest za mało wyborców i się nie opłaca przejmować drogi bo za mało będzie głosów . Lepiej lądować pieniądze w inne wioski . Wstyd

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 2 miesiąc temu

  Panie Wójcie dogadajcie się w końcu, po tylu latach obietnic jest Pan to winny mieszkańcom. Szkoda czasu, stan drogi naprawdę jest tragiczny i boimy się o bezpieczeństwo naszych dzieci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~;-) 1 miesiąc temu

  Na zebraniach Pan Wójt przez tyle lat powtarzał, że chce bardzo przejąć drogę, ale nie może, bo Nadleśnictwo chce za to miliony. A tu się okazuję, że ciężko jest mu się zamienić gruntem za 200 tysięcy? Czegoś nie rozumiem Panie Wójcie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAswiatowid
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
zajazd
REKLAMAdom
REKLAMAZIELONY ZAKATEK
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.1412 sekundy