REKLAMA4iQ GROUP
REKLAMADPK
Mapa standardów ZUD - zimowego utrzymania dróg.

Mapa standardów ZUD - zimowego utrzymania dróg. (GDDKiA Oddział w Olsztynie.)

Drugi standard zimowego utrzymania dróg będzie obowiązywał w sezonie 2017/2018 na warmińsko-mazurskich odcinkach dróg krajowych numer 15 i 16. Co to oznacza w praktyce? Wyjaśnia Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zimą na drogach pozostających w zarządzie wymienionej jednostki zimowe utrzymanie będzie realizowane w trzech standardach. Standard pierwszy będzie obowiązywał dla około 179 km dróg, drugi - dla 696 km, a trzeci - dla 424 km.  
 
Zarówno "szesnastka", jak i "piętnastka" objęte będą standardem drugim, na załączonej mapie zaznaczonym kolorem niebieskim. 
 
- W standardzie drugim drogi są odśnieżane i posypywane na całej ich długości i szerokości. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godzin od momentu ustania opadów śniegu lub stwierdzenia zjawiska atmosferycznego. W tym standardzie dopuszcza się, w przypadku intensywnych opadów śniegu, do 6 godzin po ustaniu opadów pozostawienie na nawierzchni warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu - wyjaśnia rzecznik GDDKiA Karol Głębocki.
 
Z kolei standard pierwszy (będzie obowiązywał tylko na "siódemce") oznacza, że "jezdnie powinny być odśnieżone i odlodzone na całej powierzchni, łącznie z utwardzonymi poboczami. Po ustaniu opadów, luźny śnieg może pozostawać na drodze do 4 godzin, a błoto pośniegowe do 6 godzin. Gołoledź, szron i szadź muszą być zlikwidowane w ciągu 3 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska. Na drodze nie może pozostawać warstwa zajeżdżonego śniegu."
 
Wreszcie, w trzecim, najniższym standardzie "odśnieżanie jest prowadzone na całych ciągach, natomiast zwalczanie śliskości prowadzone jest tylko na wyznaczonych odcinkach tych dróg, takich jak np. skrzyżowania z innymi drogami i liniami kolejowymi, przystanki komunikacyjne, odcinki dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4%."
 
Sprzęt, który w zimowych warunkach ma zapewnić przejezdność i bezpieczeństwo na trasach krajowych w naszym regionie, jest już w gotowości.
 
- W województwie warmińsko-mazurskim przygotowane są 252 jednostki sprzętu, w tym: 117 pługo-solarek, 33 pługo-piaskarki, 85 pługów lemieszowych, 17 pługów wirnikowych oraz 73 szt. sprzętu wspomagającego w postaci ładowarek, wywrotek, itp. W tej chwili w magazynach w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się  ok. 13,2 tys. ton soli oraz 3,1 tys. ton innych materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą. Wzdłuż dróg krajowych ustawimy ok. 100,2 km zasłon przeciwśnieżnych - wylicza Karol Głębocki.
 
REKLAMAGmina Iława

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4554 sekundy