REKLAMADPK

Ruiny pałacu Paula von Hindenburga w dawnym Neudeck w Prusach Wschodnich. Dziś trudno uwierzyć, że na przełomie lat ’20 i ’30 XX wieku miejsce to pełniło funkcję nieoficjalnej „Drugiej stolicy Rzeszy”. To tu – w niewielkiej wsi położonej między Iławą a Kisielicami – Prezydent Rzeszy odbywał tajne narady z udziałem najbliższych współpracowników, kolejnych kanclerzy i ministrów. Tu przyjmował ambasadorów i głowy państw. Niektórzy historycy twierdzą nawet, że to tu Paul von Hindenburg podjął decyzję o mianowaniu Adolfa Hitlera kanclerzem.

Przez ponad pięć lat na Neudeck zwrócone były oczy dziennikarzy i opinii publicznej z całego świata. W końcu to tu podejmowano decyzje, które kształtowały rozwój wydarzeń w ówczesnej Europie. I tu – po śmierci Paula von Hindenburga i zawieszeniu urzędu prezydenta – rozpoczęła się droga Adolfa Hitlera do przejęcia całkowitej władzy w Niemczech.

[Internetowe Muzeum Iławy]
 

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMATyp 3 - Bar mleczny

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.292 sekundy