REKLAMAImage

Obecnie wiele osób w różnym przedziale wiekowym i ze zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym decyduje się na wyjazd za granicę. Dlaczego? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Godzinowa stawka dla popularnych ogłoszeń pracy na zachodzie Europy wynosi od ośmiu do dwunastu euro, co w przeliczeniu daje nam od ponad czterdziestu do ponad pięćdziesięciu złotych. W Polsce za pracę tego samego typu otrzymujemy przeciętnie cztery razy mniejsze wynagrodzenie.

Na jaką pracę i gdzie decydują się Polacy?

Najczęściej są to umowy sezonowe takie jak zbiór warzyw lub owoców. Na zlecenia tego typu pracownicy udają się do Holandii czy Francji. Popularnością cieszą się również zróżnicowane zajęcia wykonywane w halach produkcyjnych oraz magazynach. Zatrudnieni pracują najczęściej przy taśmach produkcyjnych oraz przy pakowaniu. Zleceniodawca oferuje wtedy zatrudnienia na dłuższy czas, są to najczęściej m.in. 3 miesiące. Nasi zachodni sąsiedzi są liderami w oferowaniu tego typu prac, ale dużo ofert pracy przy pakowaniu znajdziemy także w Holandii. Dla kobiet popularne są ogłoszenia opieki nad osobami starszymi. Pracę za granicą znajdą również bez problemu budowlańcy, ślusarze i cieśle, nawet z małym doświadczeniem.

Czym należy się kierować przy wyborze pracy?

Kryterium zarobkowe nie powinno być jedynym przy wyborze zatrudnienia. Należy wziąć również pod uwagę możliwości oferowane przez zleceniodawcę. Możemy otrzymać darmowe zakwaterowanie, co znacząco obniża koszty utrzymania za granicą. Powinniśmy zwrócić uwagę również na możliwość otrzymania ubezpieczenia. Często zleceniodawca oferuje darmowy dojazd do pracy, co pomoże nam ograniczyć wydatki i zwiększyć komfort pracy. Język nie zawsze jest wymagany, ponieważ na miejscu naszymi przełożonymi mogą być Polacy. Najważniejsza jest jednak motywacja i chęć do pracy. 

Czego należy unikać przy wyborze pracy?

Powinniśmy omijać ogłoszenia niesprecyzowane i takie, które mogą okazać się w rzeczywistości umowami śmieciowymi. Najlepiej, gdy lista obowiązków jest wyraźnie wyszczególniona, a agencja lub zleceniodawca znana i polecana przez pracowników mających z nią już styczność. Warto przed podjęciem pracy zasięgnąć opinii ludzi wykonujących już zawód, który nas interesuje. Podstawowym kryterium wyboru powinna być oczywiście obecność klarownej umowy. Jak wszędzie na świecie ludzie starają się czasami wykorzystać pracownika, zachód Europy nie jest wyjątkiem. Nie należy jednak popadać w paranoję. Do szuflady możemy schować stereotypy o masowym wykorzystywaniu Polaka za granicami kraju. Są to najczęściej powtarzane plotki lub nagłośnione i rozdmuchane jednostkowe wydarzenia.

Gdzie należy szukać pracy za granicą?

Poszukiwania warto zacząć od pytania znajomych. Ich doświadczenie może być pomocne. Również oferty, które polecą będą przez nich sprawdzone. Internet pełen jest również serwisów ogłoszeniowych, gdzie codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia dla ludzi poszukujących pracy za granicą. Cennym źródłem informacji może być Facebook i grupy zrzeszające pracowników za granicami Polski. Dobrym wyborem mogą być portale specjalizujące się w ogłoszeniach pracy w Europie - przykładem takiej strony internetowej może być www.pracujwunii.pl. Na tego typu stronach znajdują się sprawdzone ogłoszenia agencji pośrednictwa pracy jak i samych zleceniodawców.

Publikacja zlecona.
 

REKLAMATyp 3 - Bar mleczny

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMANC+
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAekobud
REKLAMAAutoblask
REKLAMAkomis
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3528 sekundy