REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 stycznia 2018, 09:37 komentarzy 30

(Fot. Czytelnik.)

Wzajemne relacje pieszych i kierowców już nie raz były przedmiotem gorących sporów. Naszego czytelnika wczoraj (26 stycznia) wyprowadził z równowagi kierowca, który auto pozostawił na chodniku na Starym Mieście, przy ulicy Niepodległości 12 w Iławie w sposób, który całkowicie zablokował możliwość przejścia pieszym. Mieszkaniec interweniował, zawiadamiając policję, ale mundurowi stoją na stanowisku, iż nie ma podstaw do odholowania pojazdu. Zapewniają, że kierowca nie pozostanie bezkarny, ale na razie do mieszkańców apelują o zrozumienie. Mężczyzna obecnie nie może przestawić auta, jest w szpitalu.

- Ten samochód stoi tu już prawie 20 godzin - zgłosił nam wczoraj po południu zbulwersowany takim parkowaniem czytelnik. - Ja się pytam, gdzie jest policja z lawetą. Problem zgłosiłem na 997, przyjechała policja, spisali numery i pojechali, a ludzie dalej chodzą ulicą zamiast chodnikiem. Brawo, policja iławska! Gdybym pił piwo w tym miejscu, pewnie by mnie zawinęli szybko, chociaż nikomu bym nie przeszkadzał. Czy ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy, wezwie lawetę, odholuje auto i ukarze adekwatnym mandatem kierowcę? Myślę, że w tym przypadku mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny byłyby wyjątkowo niską karą. Wykroczenie jest rażące, a auto kierowca pozostawił tak na wiele godzin.  

O przebieg interwencji policjantów zapytaliśmy rzeczniczkę iławskiej policji.

- Policjanci interwencję podjęli w dniu zgłoszenia, tj. 26 stycznia - przekazała nam mł. asp. Joanna Kwiatkowska. - Funkcjonariusze ustalili, iż właściciel wskazanego pojazdu przebywa obecnie w szpitalu. Niestety aktualnie nie ma też możliwości skontaktowania się z członkami jego rodziny tak, by auto mogło zostać przestawione. Natomiast zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie ma podstaw do odholowania samochodu. Podstawą jest w tym przypadku art. 130 a ustawy Prawo o ruchu drogowym (cytujemy poniżej - przyp.red). Policjanci w tej sprawie będą prowadzić postępowanie dotyczące nieprawidłowego parkowania, jednak możliwość przesłuchania kierowcy będzie dopiero po tym, jak mężczyzna wyjdzie ze szpitala - dodaje policjantka.

Na tym zdjęciu czytelnika dobrze widać, iż piesi nie mają możliwości przejścia chodnikiem. Muszą zejść na jezdnię. Jednak w ocenie policjantów nie ma podstaw do zastosowania art. 130 a ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi o holowaniu pojazdu na koszt właściciela m.in. w przypadku, gdy zostało ono pozostawione w miejscu, gdzie jest to zabronione, utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu.

Art. 130 a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela
1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:
1)    pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;
2)    nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 uprawnienia policjanta i niektórych podmiotów w trakcie kontroli ruchu drogowego ust. 2 pkt 8 lit. c;
3)    przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu;
4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8 karta parkingowa osoby niepełnosprawnej ust. 1 i 2;
5)    pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela;
6) kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że otrzymała ona pokwitowanie, o którym mowa w art. 135 zatrzymanie prawa jazdy ust. 2.
1a. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt wykonującego przejazd drogowy w przypadku, o którym mowa w art. 140ad kaucja w wysokości przewidywanej kary pieniężnej ust. 2 pkt 2.
2. Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:
1)    kierowała nim osoba:
a)    znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
b)    nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu;
2)    jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.
 

Czytelnik zgłosił sprawę policji. Gdy zadzwonił do komendy, okazało się, iż sprawa jest już mundurowym znana. Mężczyźnie krótko wyjaśniono, iż w ocenie funkcjonariuszy podstaw do odholowania - brak.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Telefon do Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Czytelnik zgłasza nieprawidłowe parkowanie

Dodano: 27 stycznia 2018
REKLAMAabs2

28Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kiedyś.... 28 11 miesięcy temu

  A gdzie jest Straż Miejska

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~maja 27 11 miesięcy temuocena: 50% 

  stary dziad który stoi z zegarkiem i liczy minuty człowiek któremu się nudzi i szuka tylko zaczepki trudno niech stoi po błocie nie musisz chodzić przejdź na drugą stronę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel 26 11 miesięcy temuocena: 100% 

  WAZ SLOWA NIE JESTES U SIEBIE W ..............

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 25 11 miesięcy temuocena: 50% 

  jak latwo jest nam oceniac innych nie widza nigdy swoich przewinien

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 24 11 miesięcy temuocena: 75% 

  ps. zachowanie tego kierowcy jest naganne ale nikt nie wie jaku byl prawdziwy powod takiego zaparkowania. troche wyrozumialosci. moze czlowiec mial jakis atak i myslal ze nie dojdzie do domu albo zaslabnie za kierownica i kogos zabije. moze wybral mniejsze zlo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 23 11 miesięcy temuocena: 80% 

  do sciema. po pierwsze to ze policja zakwalifikowala to jako niewlascie parkowanie to fakt ale nie jest to rownoznaczne z odholiwaniem tego samochodu. wedlug mnie te auto nie stwarza zadnego zagrozenia w ruchu drogowym tylko utrudnia ruch pieszym ale nie jest to adekwatne zeby go holowac. jest on po prostu niewlasciwie zaparkowany. niby jakie on tam stwarza zagrozenie. jest to strefa zamieszkania predkosc max do 20km/h co tam sie moze wydarzyc. od pewnego czasu zauwazylem ze ilawianie troche sie zachowuja jak sredniowieczne spoleczenstwo. jak ktos troche przewini to najlepuej go publucznie powiesic albo spalic na stosie. troche asertywnosci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tez mieszka na wiejskiej 7 22 11 miesięcy temuocena: 75% 

  taz domagam sie postawienia znaku zakazu wjazdu , parking tylko dla mieszkancow tylko komu bedzie sie chcialo tym zajac zazadz !?oby

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ściema 21 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Tubylec nie wyzywaj ludzi od głąbów kapuścianych jak sam nie rozumiesz przepisów kodeksu drogowego. Przeczytaj jeszcze raz i to ze zrozumieniem art 130a ust 1 pkt 1 i przeanalizuj czy jest podstawa prawna do usunięcia tego pojazdu. Przypominam, że policja sama zakwalifikowała miejsce postoju pojazdu jako zabronione.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdzichu z ratusza 20 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Przepis przepisem zawsze zależy od jego interpretacji, cwaniaczki którzy tak piszą niech zapłacą za holowanie zobaczymy jak będą się bujać!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 19 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Sciema dobrze !!!!!!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~glupek 18 11 miesięcy temuocena: 83% 

  galerie jazzowe budowac to jest potrzebne!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 17 11 miesięcy temuocena: 64% 

  ci co jada po policji sa ograniczeni umyslowo. a niby jak policja ma potraktowac takiego delikwenta skoro tak stanowy ustawa. kiedy w koncu to pojmiecie ze nie policja stanowi prawo tylko ustawy je reguluja. glaby kapusciane. parlament uchwala ustawy a policja te ustawy egzekwuje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marmoto 16 11 miesięcy temuocena: 50% 

  ludzie w tym miescie parkuja tak jak ten delikwent miedzy innymi dlatego ze tak wlasnie pozwala policja a nie kodeks drogowy ktory kategorycznie zabrania takiego parkowania

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szyder 15 11 miesięcy temuocena: 0% 

  Czemu mnie rejestracja nie dziwi...NIL

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marmoto 14 11 miesięcy temu

  do Dres Chyba chodzilo Ci o NNM

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dres 13 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Chłopie niemadry, to jest Nil a nie NML, więc spokojnie, wiedział co robi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~GMO 12 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Parkingi, samochody, problemy.... U nas na osiedlu ostródzkim dwóch chorych na łeb gości z zarządu rozpętało wojnę o parkingi. Znaki, karty parkowania darcie ryja itp nic nie pomaga. Ludzie jeżeli chodzi o samochody są nienormalni. Samochód ważniejszy od drugiego człowieka. Cho-ro-ba!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robotnik 11 11 miesięcy temuocena: 71% 

  Śmieszna jest ta policja Postój pojazdu na chodniku traktują jako wykroczenie, ale problemu nie mogą rozwiązać bo trzeba czekać aż właściciel wróci i przeparkuje auto. Jutro stawiam samochód na chodniku pod komenda i lece do Angli zobaczymy co zrobią

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ciężko być policjantem 10 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Nie no za dużo by było pracy dla funkcjonariuszy z drogówki a swoją drogą jestem ciekaw kogo to był samochód że nie można było przeprowadzić interwencji po prostu żal przecież orzepracowali by się przecież taką ciężką pracę wykonują że ojojoj ale pan szynaka zawsze z chęcią przyjmie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Junka 9 11 miesięcy temuocena: 33% 

  Jakby marzyciel burmistrz skupił się na potrzebach ludzi, anie na fiu bździu wymyślał, to chłop miałby gdzie zaparkować

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~HK007 8 11 miesięcy temuocena: 64% 

  Tak na serio, czy faktycznie ten samochód tarasuje/uniemożliwia przejście? Można go przecież z łatwością ominąć, właściciel podobno w szpitalu, dołożyć człowiekowi na maxa i opisać w mediach - tak po sąsiedzku. Smutne :(

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xgrzesio 7 11 miesięcy temu

  Z łatwością ominąć? Z pewnością osobie niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim jest najłatwiej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel 6 11 miesięcy temu

  Samochód utopić w Jezioraku.Gościa powiesić i sąsiedzi będą mieć spokój,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 5 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Jak na moje spójrzmy z drugiej strony, łatwością ale jakim ryzykiem zwłaszcza z wózkiem, dołożył to on że go tam zostawił serdecznym sąsiadom taki wspaniały sąsiad. Dziękujemy. .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 4 11 miesięcy temuocena: 58% 

  Jest dokładnie tak jak pisze zgłaszający problem, gdyby tylko w tym miejscu pił piwo, nie śmiecąc, nie hałasując i ogólnie rzec biorąc z pełną kulturą, to z miejsca mandat poszedłby na 100 zł (jeśli nie więcej) ale widać, że panowie policjanci lepiej wiedzą. Na tego typu parkowanie jest sposób z pewną naklejką o ch..ym parkowaniu naklejaną na szybę w miejscu kierowcy. Drugi raz taki delikwent przemyśli swoje zachowanie, bo usuwając taką naklejkę trochę się napracuje :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawnik 3 11 miesięcy temuocena: 70% 

  Jak widać zwykły obywatel lepiej interpretuje przepisy niż Iławska drogówka. Parkowanie tego pojazdu odbywa się z naruszeniem zasad wykorzystywania chodnika do postoju pojazdów. Ten pojazd powinien być usunięty w trybie art 130a ust 1 pkt 1, ponieważ został pozostawiny w miejscu zabronionym i jednocześnie utrudnia ruch pieszych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o 2 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Zapraszam na Wiejska od strony poczty wjazd w Okulickiego z jednej i drugiej strony zjescia chodnika zawsze stoi auto nigdy nie mozna przejsc ,przy bloku Wiejska 7 stoi tabliczka teren prywatny jak byk kazdy kto chce wjezdza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

  do wpolnoty przy ulicy wiejskiej 7 prosze postawic znak zakaz wjazdu z dopiskiem tylko dla mieszkancow

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4733 sekundy