REKLAMATYP 1 - IPB
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 lutego 2018, 11:23 komentarzy 12

(Fot. Archiwum własne.)

Do końca marca tego roku zniknie tablica będąca częścią pomnika orła znajdującego się na stadionie miejskim w Iławie. W ten sposób Urząd Miasta wywiąże się z obowiązków nałożonych na samorządy w ramach nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej. Ale sam pomnik nie jest zagrożony likwidacją, nie zawiera żadnych elementów nazistowskich - podkreśla burmistrz Adam Żyliński. Jest też pomysł, zgłoszony przez mieszkańców, a popierany przez burmistrza, by w miejsce usuwanej tablicy zamontować nową, upamiętniającą 100-lecie polskiej niepodległości.  

Nowelizacja nakazuje usuwanie z przestrzeni publicznej pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny. Takie znamiona ma tablica będąca częścią monumentu, której treść to: "Zjednoczonej młodzieży polskiej na chwałę, społeczeństwo powiatu suskiego w IV rocznicę Odrodzenia Polski. Iława, dnia 22 lipca 1948 roku". Odwołuje się ona do daty 22 lipca 1944 r. symbolizującej ogłoszenie odezwy Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, w rzeczywistości podpisanej i zatwierdzonej przez Stalina w Moskwie 20 lipca 1944 r. Taki napis został tam naniesiony przez komunistów, ale pomnik powstał o wiele wcześniej, odsłonięto go w latach 20-tych.

- Zdjęcia tablicy musimy dokonać do końca marca, na mocy nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej - mówi burmistrz Iławy Adam Żyliński. - Natomiast na razie nie potrafię dokładnie doprecyzować, co dalej wydarzy się z pomnikiem. Jedno jest pewne: pomnik zostanie na stadionie z prostego powodu: nie ma tam żadnych elementów nazistowskich, a monument na stałe wrósł już w iławski krajobraz.

Jak przypomina burmistrz, pomnik upamiętnia I Wojnę Światową i ofiarę, jaką w jej wyniku ponieśli mieszkańcy ówczesnej Iławy: Niemcy, ale też Polacy z zaboru pruskiego, wcieleni do Wehrmachtu. 

- Pomnik nie ma nic wspólnego z nazizmem, a my mamy obowiązek go chronić - podkreśla Adam Żyliński. - Być może obdarzymy ten teren tablicami informacyjnymi, by pokazać historię tego pomnika. Sądzę, że byłoby to interesujące zarówno z punktu widzenia przyjezdnych, jak i mieszkańców. Jest też pomysł, zgłoszony przez najstarszych mieszkańców Iławy, by tablicę zamienić na inną, prostą, nawiązującą do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo podoba mi się ten pomysł i będę go rekomendował Radzie Miejskiej w Iławie - zapowiada burmistrz.

REKLAMANotus_nowa

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Orzeł bez korony 12 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Zastąpienie propagandowej tablicy inskrypcją odnoszącą się do setnej rocznicy odzyskania niepodległości wydaje sie pomysłem rozsądnym. Warto też pamiętać aby orzeł otrzymał koronę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tupolew 11 11 miesięcy temuocena: 27% 

  A może leszka kaczyńskiego pomnik ? teraz to takie modne :P

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szmalcownik 10 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Ja bym zostawił ten pomnik co jest i jeszcze Ciebie posadził OŚLE

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iki 9 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Jest to bardzo dobry pomysł,tablica upamiętniająca 100-lecie niepodległości Polski...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ilawianin 8 11 miesięcy temuocena: 100% 

  A ja bym proponował by na jednym z boków cokołu pomnika umieścić tablicę upamiętniającą Polaków, którzy zabiegali o przyłączenie do Polski Iławy i okolic w ramach plebiscytu (niestety przegranego) z lipca 1920 r., gdy decydowano o przynależności państwowej Warmii i Mazur. Iława była wtedy ważnym ośrodkiem polskiej akcji propagandowej, a nie ma niestety w naszym mieście żadnej formy godnego upamiętnienia tego faktu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Komitet Walki o II Ligę w Iławie. 7 11 miesięcy temuocena: 13% 

  Tam ma być napisane o 70 leciu IKS czyli piłkarstwa w Iławie. A na cokole nad Orłem postawimy Najważniejszą Osobę, która położyła wielki wkład w rozwój tej dyscypliny z finalnym sukcesem wejścia do II Ligi. Tak panowie politycy "nie damy pogrześć wiary w IKS, oj nie damy" albo was wydymamy z Ratusza razem z Jakcowską.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łuki 6 11 miesięcy temuocena: 60% 

  Janusz , pomnik przeniosą może ci go na ogródek, będziesz mógł spać latem pod nim jak przedawkujesz buehehhehehe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JA 5 11 miesięcy temuocena: 0% 

  CIEKAWE CO Z POMNIKIEM Z CZERWONĄ GWIAZDĄ W KISIELICACH ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łukasz Tulwiński 4 11 miesięcy temuocena: 0% 

  Pomnik ten był wpisany na listę IPN do usunięcia. Jakiś czas temu my jako Ruch Narodowy pisaliśmy list do burmistrza Kisielic w tej sprawie, czy go usunie ale odpowiedział nam wówczas, że nie. Zapytamy znów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Jedna drobna uwaga. Niemcy oraz Polacy z zaboru pruskiego nie mogli być w czasie I wojny światowej wcieleni do Wehrmachtu ponieważ go w tamtych czasach po prostu nie było. Formacja ta powstała dopiero w marcu 1935 r. z rozkazu Hitlera. Wehrmacht był następcą zawodowej tzw. Reichswehry utworzonej po I wojnie św. w 1921 r. w niemieckiej tzw. republice weimarskiej. Od 1871 do 1919 r. istniała zaś Armia Cesarstwa Niemieckiego, czyli tzw. Deutsches Heer. I to właśnie jej poległych żołnierzy czcił pomnik ustawiony przez Niemców w okresie międzywojennym na obecnym iławskim stadionie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czołgista 2 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Mój dziadek z Kazanic rodem, 4 gody leżał w okopach na francuskiej granicy i dotrwał do końca wojny, by wrócić do sej ukochanej kobitki. To oni są moimi dziadkami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej-Oracki@wp.pl 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Burmistrz mi zaimponował. Co na to oszołomscy barbarzyńcy? Andrzej Oracki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3864 sekundy