REKLAMASadek

Nadleśnictwo Iława, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie zapraszają na konferencję Iławski Biskupin, która odbędzie się 12-13 kwietnia 2018 r.w Ośrodku TVP w Sarnówku koło Iławy.

Konferencja poświęcona będzie problematyce zintegrowanej ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Program wystąpień zostanie zbudowany wokół rozważań o możliwościach przywrócenia do pamięci zbiorowej istotnej pamiątki przeszłości z okolicy Iławy – reliktów osady obronnej wczesnej epoki żelaza i okresu wpływów rzymskich. Osada zlokalizowana jest na półwyspie zeutrofizowanego Jeziora Piotrowskiego Małego przy dawnym południowo – zachodnim brzegu jeziora, obecnie teren leśnictwa Starkowo, okolice miejscowości Starzykowo.

Wyjątkowy charakter tego stanowiska archeologicznego odkryto podczas budowy drogi w 1929 r., jego badaniem zajął się kwidzyński archeolog Waldemar Heym. Potocznie obiekt zwany jest „Iławskim Biskupinem”, nazwa podnosi rangę tej wybitnej pamiątki przeszłości, porównując ją z powszechnie znaną w Polsce pozostałością po osadzie kultury łużyckiej w Biskupinie. 

Głównym celem konferencji jest podniesienie świadomości lokalnych społeczności o istnieniu tak cennego obiektu oraz przygotowanie modelowego projektu wykorzystania archeologicznego dziedzictwa kulturowego, znajdującego się w zasobach Lasów Państwowych. 

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, którym nieobce jest budowanie współpracy międzysektorowej poprzez aktywność związaną z dziedzictwem kulturowym. Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności do 3 kwietnia 2018 r. Informacji dotyczących wydarzenia udziela Kinga Sulej (tel. 664 369 263).

Konferencja zorganizowana przy udziale: Muzeum Warmii Mazur, Muzeum w Kwidzynie Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku oraz przy wsparciu Gminy Iława i Powiatu Iławskiego. 

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Olsztynie, Narodowy Instytut Dziedzictwa.

REKLAMAMozart2

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.5344 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)