REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 kwietnia 2018, 09:40 komentarzy 28

(Fot. Archiwum własne.)

Setki motocyklistów uczestniczyło w niedzielnym zlocie zorganizowanym w Karasiu pod Iławą z okazji oficjalnego otwarcia sezonu motocyklowego. Licznych miłośników jednośladów przyciągnęły tam zaproponowane przez organizatora atrakcje i wspaniała pogoda. Pomimo dużej frekwencji na terenie imprezy nie doszło do żadnych groźnych zdarzeń. Jednak w ocenie wielu osób w mieście i okolicy miało miejsce nagminne naruszanie przepisów ruchu drogowego, a zlot zabezpieczała zbyt mała liczba funkcjonariuszy policji. W tej sprawie skontaktowali się z nami czytelnicy, pisząc o konsekwencjach takiego stanu rzeczy.

"Motocykliści robili na drodze, co chcieli. Czuli się bezkarnie, ponieważ nie było widać policji. Czy podczas tak dużej imprezy, w której uczestniczą setki osób, funkcjonariuszy nie powinno być więcej?" - pyta jeden z mieszkańców i wskazuje na to, że w minioną niedzielę nie wszyscy motocykliści, których można było spotkać w Iławie oraz na trasie do Karasia i innych lokalnych drogach, stosowali się do przepisów.

g

"Na ulicach Iławy agresja drogowa, nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego: prędkość, hałas, jazda na jednym kole, jazda cała szerokością jezdni, wyprzedzanie na linii ciągłej, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych" - wymienia przewinienia kierujących inna osoba, komentująca pod jedną z naszych wcześniejszych publikacji.

Kolejni czytelnicy zgłaszają problemy związane z utrudnieniami w ruchu, jakie miały miejsce w niedzielę w związku ze wzmożonym ruchem jednośladów.

"Pół godziny spędziłam w korku, nikt nie panował nad sytuacją na drogach w mieście" - uważa mieszkanka.

Ilu funkcjonariuszy zaangażowano w działania związane z tą imprezą? Zapytaliśmy w iławskiej komendzie policji.

- Organizator tej imprezy powiadomił Komendę Powiatową Policji w Iławie, iż spodziewa się, że w tym wydarzeniu weźmie udział około 300 osób. Na podstawie tej informacji zostały podjęte działania w celu zabezpieczenia odpowiednich sił i środków policji. Do zabezpieczenia tego zdarzenia zostało oddelegowanych, na podstawie zgłoszonych informacji, 4 funkcjonariuszy - wyjaśnił sierż. szt. Szymon Wagner z Komendy Powiatowej Policji w Iławie. - Jednak frekwencja okazała się znacznie większa, zapewne także za sprawą wyjątkowo sprzyjających tego dnia warunków atmosferycznych. Na bieżąco monitorowaliśmy sytuację i natychmiast została podjęta decyzja, by do zabezpieczenia imprezy oddelegować większą liczbę 17 funkcjonariuszy.

Jednocześnie komenda "odbija piłeczkę" w stronę organizatora zlotu. Wskazuje, iż trzeba sprawdzić, czy niedzielny zlot nie powinien być zgłoszony jako impreza masowa, którą nie był. 

- W tej sprawie toczy się obecnie postępowanie wyjaśniające - mówi sierż. szt. Szymon Wagner. - Policjanci sprawdzają, czy impreza została właściwie zgłoszona i czy nie powinna mieć wyższego statusu imprezy masowej.

Obowiązki, jakie musi spełnić organizator takiej imprezy, przybliża Komenda Policji w Olsztynie.

- Każdy organizator imprezy masowej musi uzyskać zezwolenie na jej przeprowadzenie. W tym celu nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia organizator:

1) występuje do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia imprezy masowej z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej;

2) zwraca się do właściwych miejscowo: komendanta miejskiego Policji i komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, dysponenta zespołów ratownictwa medycznego i państwowego inspektora sanitarnego z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach - czytamy w policyjnym przewodniku na ten temat. - Do wniosku o wydanie zezwolenia organizator musi dołączyć także cały szereg dokumentów wymienionych w art. 25 ust. 2 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. z o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. 2015 nr 0 poz. 2139 z późn. zm.).

O wynikach postępowania wyjaśniającego toczącego się w tej sprawie poinformujemy na portalu.

REKLAMAMozart2

28Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~123 28 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Do Swojak a ja polecam ustawę Prawo o ruchu drogowym art. 65f oraz art. 65g tam jest wszystko napisane.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 27 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Przepisy kodeksu drogowego stanowia ze organ ruchu drogowego przerywa impreze jezeli odbywa sie bez zezwolenia Wiec juz nie obciazajcie organizatora bo oni nie sa winni Policja jest od dbania o bezpieczenstwo na drodze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swojak 26 11 miesięcy temuocena: 0% 

  Cóż na to wygląda, że organizator "beknie"za błędy organizacyjne...Polecam ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, tam jest wszystko napisane...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Admin 25 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Tak to jest,jak za organizację imprezy zabierają się amatorzy.Policja nie ponosi w tym przypadku żadnej odpowiedzialności za ten cały bałagan organizacyjny.Przepisy stanowią wyraźnie,że przy imprezie niemasowej ( wystarczy tylko zgłosić służbom imprezę) ,jak i masowej (powyżej 1000 os.trzeba przygotować dokumentację i uzyskać pozwolenia od służb )za bezpieczeństwo i organizację imprezy odpowiada organizator.Oczywiście organizatorzy zaniżają frekwencję,bo chcą ominąć przygotowanie ogromnej dokumentacji z tym zwiazanej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cst 24 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Widziałem i słyszałem "Te" motory spacerując z córką po mieście wyglądają i brzmią fantastycznie zarówno mnie jak i mojej córce podobają się takie maszyny zlot super sprawa szkoda ze nie w Iławie coś takiego na bank pomogłoby w promocji miasta.Zanim poleje się na mnie hejt...zabezpieczenie...dno...organizacja na miejscu ok ale dojazd po ulicach miasta dno...zabezpieczenie policji dno zabezpieczenie organów dodatkowych (pogotowie straż) impreza masowa?na bank...kto ponosi odpowiedzialność ?ilawa po 20 21 motory szaleją hałas itp...dno...to jest właśnie przykład...jak NIE ORGANIZOWAC imprez...ogółem motory fajne ale reszta dno...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dziad z Poniatowa 23 11 miesięcy temu

  A jak mamy zlot wiernych na odpust to co? Tez mają służby czuwać. Taki zlot np. w Lipach pod Lubawą, to nie o te modły idzie, a o pokaz BMW, Audi, Lek-susa, Harleya Dawidsona Roll Rollinsa choćby nawet miały po 25 lat. A po odpuście te ruszanie z kopyta. Ochrona to ci w żółtych fartuchach, wszyscy święci. Zawsze na ten zlot lecę na swoim Junaku B-20, czterosuw, niklowany (eksportówka). Bardzo bali się tej konstrukcji Japończycy jako konkurencji, ale po zwycięstwie PO wiedzieli, ze oni zaorzą Polską gospodarką, i tak się stało

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Motor 22 11 miesięcy temuocena: 0% 

  Pan Wagner w Iławie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~moto 21 11 miesięcy temuocena: 67% 

  To jakaś paranoja, policja z Olsztyna prowadzi postępowanie wobec organizatora zlotu ! a kto ma dbać o nasze bezpieczeństwo na mieście policja czy organizator. Zlot był w Karasiu a nie w Iławie i za stan bezpieczeństwa na terenie Iławy odpowiadają policjanci z Iławy a nie organizator zlotu. Oj ja widzę, że w Iławskiej komendzie potrzebne są poważne zmiany kadrowe nie panujecie już nad tym panowie oficerowie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Virtus 20 11 miesięcy temuocena: 87% 

  Wystarczyłoby, aby służby obecne na tej hałturze obligatoryjne przebadały stan techniczny pod względem natężenia hałasu tych, pożal się Boże, rumaków, a zapewne 80% musiałaby mieć zatrzymany dowód rejestracyjny. Widać jest przyzwolenie i the show must go on.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kierowca 19 11 miesięcy temuocena: 71% 

  Połowa z Was to nie motocykliści. A może zrobicie sobie zlot w Katowicach, to zanim dojedziecie to wam palma odparuje! Całą niedzielę pałowaliście te motory jak nienormalni. Ja wam autem pod oknami nie gazuję jak popapraniec!!!! Pozdrawiam i mam nadzieję że to był ostatni zlot w Karasiu, nawet do kościoła na mszę nie dojechałem bo nie można było przejechać . :-(

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~johny 18 11 miesięcy temuocena: 33% 

  trzeba było wyjechać w piątek wieczorem, tak jak robisz to zawsze Chamie który ze złożonymi rękoma chodzi do koscioła a na sumieniu masz więcej jak nie jeden skazany w zakladzie karnym ulice są dla wszystkich nie tylko dla mocherów jadących 30km/h przez miasto i powodującym korki bo nie wie kto ma pierszenstwo gdyż jak on zdawał prawo jazdy to w Iławie jezdziło 30 samochodów

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 17 11 miesięcy temuocena: 23% 

  Byłem na niedzielnej imprezie i było to cudowne przeżycie, wspaniali ludzie którzy mają swoją pasję to jest ich całe życie. Ja nawet niemam motocykla czy jakiego kolwiek jedno śladu ale jestem za tym by organizować takie imprezy bo jest to wielką frajdą i mile spedzanym czasem to nas jednoczy a tacy ludzie co pisza skargi niech sie zastanowia nad sobą bo to nudni i nienormalni ludzie którzy nie maja nic do roboty. BĘDĄ TAKIE ZLOTY I TYLE!!!! MOTOCYKLE CZY SAMOCHODY TO JEST PASJA I MIŁOŚĆ I TO UWIELBIAMY a reszta niech kiśnie w domu. Masakra jakaś co wam to przeszkadza?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 16 11 miesięcy temuocena: 67% 

  nie kisnąłem w domu z rodziną. Również lubimy patrzeć na ładne maszyny ale jak jeden kretyn z drugim po mieście rozpędza się co najmniej do 100km/h gdy ludzie przechodzą przez pasy to nasze skargi są nudne i nienormalne? i tak jak wspomniałem, żaden patrol ale to żaden nie pojawił się na ulicach by to ukrócić? trzeźwe myślenie masz... pasja jest super ale dla ludzi z olejem w głowie i kulturą a nie dla dziczy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ormowiec 15 11 miesięcy temuocena: 83% 

  Taki zlot jest piękną imprezą pod warunkiem kultury jazdy. Było ich setki, więc musi byc większa dyscyplina. Policja musi byc widoczna bardzo. Kolejny zarzut na wymianę pierwszego w Iławie. A sprawa pijanego oficera i jego wypadku już wam ucichła, już się rozpłynęła, zamietliście pod dywanik. To się wam nie uda.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL 14 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Prawda jest taka , że w Iławie nie ma miejsca na porządny zlot motocyklowy a szkoda bo to jest świetna promocja dla miasta , co do samej imprezy to z ciekawości pojechaliśmy z małżonką oczywiście motorem do Karasia pierwszy i zapewniam Was , że ostatni raz ; organizatorzy zanim się zdecydują na następną imprezę niech się zastanowią bo robią wrogą działalność zarówno dla siebie , regionu i motocyklistów. Pozdrawiam LWG

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 13 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Oni chyba nie znaja przepisow. Policja drogowa ma przerwac impreze jezeli jej przebieg powoduje zagrozenie bezpieczenstwa ruchu drogowego o tym mowia przepisy ruchu drogowego. Wiec ilawska drogowka niech teraz nie odbijaja pileczki w druga strone bo za ten stan rzeczy to oni sa winni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jerzy 12 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Już można się domyśleć jak zakończy się to postępowanie - wszyscy są winni tylko nie Iławska drogówka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lin 11 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Dziki wieprz dobrze napisał ma rację bo teraz nawet takiego fajnego przejazdu całej kolumny niema tylko wyjeżdżają i odjeżdżają, żadna atrakcja i jeszcze płatne wejście zrobili jak by nie wiadomo co tam w środku było zajefajnego no co do ochrony to terz nikogo zbytnio nie było widać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 10 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Na Iławie w tym dniu w ogóle nie jeździły patrole. Nie widziałem ani jednego radiowozu. Zlot zlotem ale jeśli jakiś baran jeden z drugim od ronda do ronda na pełnej mocy się ścigają to już przegięcie. Wniosek jest taki, że wśrod zlotowców było pełno policjantów. Ignorancja po całości. Kolejnego dnia musieli nadrobić kilometrówkę chyba bo dwa radiowozy jeździły non stop od ronda przy poczcie do ronda przy cmentarzu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Virtus 9 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Widziałem nowego Transportera snującego się majestatycznie tą trasą. Na pokładzie dwóch funkcjonariuszy. Kierowca sygnałami dźwiękowymi i świetnymi pozdrawiał znajome dziewczyny dezorientujące kierowców i pieszych, a pasażer namiętnie szukał czegoś w internetach. Ot, takie mamy standardy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dziki Wieprz Iława 8 11 miesięcy temuocena: 75% 

  Myślę , że można wrócić do starego scenariusza i organizować otwarcie jak wcześniej Motonici przy basenie. Dużo miejsca na motory i fajny przejazd miastem. Teraz niestety miejsca utwardzonego dla tylu motorow to nie ma w Karasiu. Rozumiem reklama sklepu swoją drogą, ale moim zdaniem można to jakoś pogodzić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~OSTATNI NORMALNY 7 11 miesięcy temuocena: 41% 

  POD BRICO W ILAWIE DOPIERO JEST SAMOWOLA I TO OD WIELU TYGODNI KIEROWCY JEŻDZĄ JAK CHCĄ ZERO ORGANIZACJI RUCHU WJAZD ZASTAWIONY NA MIEJSCACH INWALIDZKICH PALETY Z POLBRUKIEM Z MYJNI NIERAZ NIEMA JAK WYJECHAC I NIKT NIE NARZEKA NIKT NIE WIDZI PROBLEMU TYLKO MOTORKI DWA RAZY W ROKU W OCZY KOLĄ CO NIEKTÓRYCH JAK BIESIADA W LEŚNEJ RAZ W TYGODNIU NIEŁADNIE.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jan 6 11 miesięcy temu

  Mógłbyś to napisać jeszcze raz? Tylko po polsku. Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xx 5 11 miesięcy temuocena: 42% 

  Nie rozumiem tych negatywnych komentarzy. Byłem tam z synem i nie widziałem tam większych problemów. W mieście też nie widziałem żeby widoczne były takie popisy o jakich mowa w komentarzach. Wiem co mówię bo jeździłem po mieście i samochodem i rowerem. Nieraz procesja robi większe zamieszanie w mieście. Jak ktoś chce mieszkać w martwym mieście to niech się przeprowadzi do Susza lub Zalewa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ania1981 4 11 miesięcy temuocena: 79% 

  X-moto sobie nie poradziło. Kolejny raz się zawiodłam. Mam nadzieję, że nie dopuszczą następnym razem do imprezy lub przejmie ktoś inny. W Iławie i okolicach motorzyści czuli się bezkarnie i jest to co roku, oczywiście Policja oraz tandeta X-moto nic nie robi z tego. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś to wszystko nagra i pokaże jak jest tam naprawdę. Ania z Motoru

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawy 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

  A kto był organizatorem tego zlotu motocykli?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lolek 2 11 miesięcy temu

  No jak zwykle Dariusz Ziółkowski łapy w to włożył dlatego nie mogło być inaczej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sh 1 11 miesięcy temuocena: 71% 

  A mnie się podobało :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.417 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)