REKLAMAKleks2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 maja 2018, 13:54 komentarzy 11

(Fot. Info Iława/Czytelnik.)

140 zł - tyle w 2018 roku zapłacą za wywóz śmieci właściciele ogrodów działkowych w iławskim "Słoneczniku". Stanie się tak na mocy uchwały podjętej podczas walnego zebrania z połowy kwietnia tego roku. "Przesada!" - komentuje krótko działkowiec zgłaszający sprawę. Z kolei prezes ROD "Słonecznik" Anna Kadzik, którą poprosiliśmy o komentarz, dziwi się, że wielu działkowców, zamiast uczestniczyć w walnym, gdzie są podejmowane i zatwierdzane najważniejsze decyzje, zgłasza skargi mediom.

Podczas wspomnianego walnego zebrania z 14 kwietnia tego roku ROD "Słonecznik" zmienił sposób naliczania opłat na wywóz śmieci. Wcześniej działkowcy płacili 17 groszy za metr kwadratowy posiadanego przez siebie ogrodu. Teraz, niezależnie od wielkości działki, zapłacą po 140 zł za rok.

- Zobaczcie wysokość opłat za śmieci, od działki 140 zł. Od 300 działek to 42 000 zł. Przesada! - komentuje Czytelnik, który zgłosił sprawę.

O komentarz zwróciliśmy się do prezes ROD "Słonecznik" Anny Kadzik. Wyjaśniła ona, że wzrost opłaty za wywóz śmieci to konsekwencja dużej ilości odpadów, jakie są produkowane przez działkowców. W tamtym roku "Słonecznik" dostał fakturę za tę usługę w wysokości aż 60 tysięcy złotych. Niestety, komentuje pani prezes, to także konsekwencja tego, że niektórzy działkowcy wyrzucają do kontenerów odpady, które lepiej byłoby zutylizować w kompostowniku. Mowa o skoszonej trawie, ale także likwidowanej zieleni. Kosze wypełniają czasem po brzegi wycięte krzewy.

- Podkreślam, że nowe zasady naliczania opłaty za wywóz śmieci nie są decyzją zarządu, lecz samych działkowców. Są wprowadzane na mocy uchwały podjętej podczas ostatniego walnego zebrania - mówi prezes ROD "Słonecznik". - Początkowo pod głosowanie została poddana uchwała, by opłatę za wywóz śmieci naliczać tak, jak dotychczas, za metr działki, jednak została ona odrzucona w głosowaniu. Działkowcy wyrazili natomiast zgodę, by była to opłata w wysokości 140 zł, w takiej samej wysokości dla wszystkich.

Jak dodaje Anna Kadzik, problemem jest frekwencja podczas walnych.

- To podczas tych zebrań są podejmowane najważniejsze, wiążące decyzje dotyczące funkcjonowania ROD. Niestety, nie wszyscy działkowcy uczestniczą w tych spotkaniach lub wychodzą przed końcem spotkania, gdy nie wszystkie uchwały zostały przegłosowane. Trudno się dziwić, że później jest zaskoczenie... - komentuje i dodaje, że to ostatni raz, gdy udziela odpowiedzi na anonimowo zgłoszoną skargę (czytelnik podał imię i nazwisko, ale tylko do wiadomości redakcji). - Ja wypowiadam się pod swoim imieniem i nazwiskiem i tego samego oczekiwałabym od drugiej strony.

REKLAMANotus_nowa

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ja 11 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Gratulacje. Pierwszy prezes z jajami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 10 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Gratulacje. Pierwszy prezes z jajami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ogrodowy 9 8 miesięcy temuocena: 98% 

  A to prezes nie orientuje się ile działek ma na Słoneczniku? Nawet w wywiadzie dla Kuriera tego nie prostuje. Do wiadomości wszystkich: działek jest 371 co daje kwotę 51.940.00 zł A śmieci ,,podrzucane" z Szałkowa i okolicy - też działkowcy będą za nie płacić? ,,Ostatni raz" prezes udziela odpowiedzi - to bardzo dobrze, może ktoś bardziej kompetentny będzie zarządzał - zimowa sytuacja z prądem. ,,Jacyś działkowcy" - wg prezes - będą widzieć nr telefonów w gablocie, to nie będą biegać po mediach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dawny członek zarządu 8 8 miesięcy temuocena: 95% 

  Byłam na walnym zebraniu i głosowałam przeciw takiej opłacie za śmieci, bo place mniej w bloku. Niestety byłam w mniejszości. Zainteresowanie działkowcow takim spotkaniem raz w roku jest z znikome. To na nim zapadają ważne decyzje. Potem niektórzy są oburzeni uchwałami i ich konsekwencjami. Jeśli się komuś to nie podoba, zawsze może kupić działkę w Makowie Siemianach na własność. Zapłaci podatek za rok i zobaczy ile kosztuje posiadanie. Tu są działki ogrodnicze, mają swój regulamin i statut i....nizsze od prywatnych oplaty. Wybór należy do nas. Chętni na wszelkie zmiany niech" wejdą "do Zarządu/ liczne godziny posiedzeń w miesiacu za darmo, powiadomień o zebraniu walnym, sprawozdawczym, ocena dzialek itp, / i podejmują słuszne decyzje, satysfakcjonujące wszystkich/. Powodzenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rysz 7 8 miesięcy temuocena: 96% 

  Tyle ma dzierżawca do powiedzenia. Działki powinny być na własność i każdy powinien przy działce mieć blaszany pojemnik i raz w m-cu eko te kubełki by opróżniało.Koszt działki około 80zł. Warszawska PZD nie dostała by nic bo za co?.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zawiedziony 6 8 miesięcy temuocena: 90% 

  Na dzialkach pod lasem placimy 70 zl za smieci ludzie sa tez oburzeni bo mamy prawie 600 dzialek pare lat temu byly male kosze i nie bylo takich ceregieli a teraz zach ialo im sie kontynerow i wyzucaja co popadnie niektorzy wieczorami pala nawet opony zeby nikt nie widzial bylo fajnie jak dwa razy w roku mozna bylo skladowac w odpowiednich miejscach duze odpady i byly wywozone i oplaty byly mniejsze moim zdaniem nie potrafia zarzadzac pieniedzmi zebranymi za zaplate za dzialki i niech zabieraja dzialki tym co nie placa znajda sie tacy co z mila checia przejma piknik tez jest zazwyczaj do dupy a kupe kasy kosztuje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wpisz Swój Nick 5 8 miesięcy temuocena: 0% 

  a kto narobił długów? przypuszczam że jeden z działkowców był zarządcą. skoro robił to troche nieudolnie niech teraz sprzeda działke a za pieniądze niech ureguluje koszty swoich błedów. a gdzie odpowiedzialność materialna?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KaKa 4 8 miesięcy temuocena: 90% 

  Hm dziwna sprawa... 2 kontenery na 300 działek -ciekawe czy częstotliwość wywozów odpadów pokryje się z 42000 tyś zł za wywóz odpadów za rok 2018 . Na walnym zebraniu działkowców przekonywano że są jakieś zaległości z poprzedniego roku czy czasem ta podwyżka to nie łatanie zaległych płatności ? Czy to prawda? Czy fałsz? A ja mam pytanie a na wynagrodzenia za rok 2017 dla zarządu wystarczyło ? Szkoda że Pani Prezes tak jasno nie wypowiadała się jak podjęta została decyzja pozbawić ludzi zimową porą prądu co na skutek tej decyzji wielu działkowcom zalało piwnice i podtopiło altanki bo użytkownicy działek nie mieli jak podłączyć pomp aby wypompować wodę .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~$~ 3 8 miesięcy temuocena: 94% 

  Popieram słuszne uwagi. Widocznie chcą za te pieniądze wybudować zadaszoną wiatę która tak im się śni po nocach. Wyłączenie prądu ludziom którzy płacą za niego to szczyt wszystkiego, narazili działkowców na zniszczenia za które przecież nie wypłacą odszkodowania

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dzialkowiec 2 8 miesięcy temuocena: 89% 

  Po co zabronili spalac galezie ! Teraz ludzie nie maja co z tym robic bo za dlugo trzeba czekac aby sie to przekompostowalo zalosne , niedlugo to piardnac nie bedzie mozna na dzialce bo wszystko przeszkadza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agrofill 1 8 miesięcy temuocena: 9% 

  A może działkowcu trzeba by było zgłosić że się spali gałęzie i by było po problemie...... Ale po co?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6151 sekundy