REKLAMAimage2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 maja 2018, 13:04 komentarzy 3

(Fot. Info Iława.)

Nasz Czytelnik, mieszkaniec Starego Miasta, zastanawia się, dlaczego w kontekście nasilonych w tej części Iławy problemów ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego, "puściuteńki stoi parking za nową halą sportową Mechanika". Na pierwszy rzut oka - wręcz absurd. Ale w rzeczywistości przestrzeń, nazywana przez naszego Czytelnika parkingiem, jest placem manewrowym, który zarządca tego terenu musi zapewnić ze względu na przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

- Bardzo intryguje mnie sprawa parkingu za nową halą sportową Mechanika - nakreśla sprawę Czytelnik. - Jest tam bardzo dużo miejsc, ale został zamknięty przez władze szkoły. Od około roku stoi puściuteńki, a przestrzeń jest tam większa od tej na boisku przy ulicy Piotra Skargi (wobec którego były spółdzielcze plany przekształcenia w parking, obecnie nieaktualne - przyp. red). Słyszałem coś o tym, że jest to plac bezpieczeństwa dla straży pożarnej, ale nie wiem, jak straż miałaby tam wjechać, skoro teren jest zagrodzony łańcuchem. Gdy zjedzie się młodzież ze szkoły, nauczyciele i wszyscy interesanci, to w tygodniu od 8 do 14 jest dramat. Do tego nie wszyscy młodzi kierowcy umieją poprawnie parkować i bywa, że zastawiają samochody innym, stwarzając problem.

g

Czytelnik dodaje, że ze względu na taką sytuację mieszkańcy Starego Miasta nie tylko są narażeni na trudności z zaparkowaniem i stres, ale i dostają po kieszeni.

- Policja wlepia mandaty za niepoprawne parkowanie przy "Mechaniku". Cierpią mieszkańcy, którzy - przez uczniów - nie mają gdzie zaparkować - tłumaczy, dodając, że gdyby młodzież, nauczyciele i interesanci Mechanika mogli korzystać z zamkniętego terenu, nie zajmowaliby ogólnodostępnych miejsc na Starym Mieście, i bez tego zatłoczonym.

Jak potwierdzamy u kpt. Krzysztofa Rutkowskiego z iławskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej, czytelnik ma słuszność, wskazując, iż "parking" jest w rzeczywistości placem manewrowym dla służb ratunkowych.

- Taki plac musi być zapewniony, jeśli do danego obiektu jest ograniczony dostęp, gdy nie można do niego dojechać z dwóch stron - uzasadnia kpt. Krzysztof Rutkowski i dodaje, że spora powierzchnia placu nie dziwi. - Promień skrętu dużych wozów bojowych wynosi aż 11 metrów, musi być zapewniona przestrzeń do wykonania takiego manewru - wskazuje rzecznik prasowy KP PSP w Iławie. - Szczegóły w tym zakresie są sprecyzowane w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, podmiotem odpowiedzialnym jest administrator terenu, tzn. w tym przypadku dyrekcja szkoły.

Zatem tam również zwracamy się z pytaniem, czy rzeczywiście nie ma możliwości, by na co dzień ten teren był otwarty i służył w charakterze parkingu. 

- Nie ma możliwości, by dopuścić parkowanie w tym miejscu. Tak wynika z przepisów prawa i z projektu - odpowiada jednoznacznie Izabela Klonowska.

Dyrektor szkoły przyznaje, że w przeszłości miejsce to było wykorzystywane do parkowania pojazdów, ale odbywało się to wtedy niezgodnie z faktycznym przeznaczeniem tego terenu. Teraz korzystanie z placu w ten sposób zostało ukrócone - wjazdu broni wspomniany przez zgłaszającego łańcuch. Czy - jak obawia się Czytelnik - w przypadku faktycznego zagrożenia i potrzeby interwencji Straży Pożarnej - łańcuch ten rzeczywiście może utrudnić funkcjonariuszom sprawne działania? Kpt. Krzysztof Rutkowski odpowiada, że nie. Strażacy poradzą sobie z każdym łańcuchem i każdą kłódką - mówi.

Plac manewrowy za halą sportową Mechanika jest obszerny i - na co dzień - świeci pustkami. Ale wygląda na to, że nie rozwiąże parkingowych problemów Starego Miasta. 

REKLAMAabs2

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Tomek 3 8 miesięcy temuocena: 75% 

  Jedna rodzina w bloku i kilka samochodów - niestety taki jest finał. A często pracując 500m od domu wolą wozić 4litery zamiast przejechać rowerem czy się przejść.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 2 8 miesięcy temuocena: 71% 

  Ludzie to wszędzie by tylko parkingi budowali. Jeżeli nie mają miejsca do parkowania to niech się przesiądą na rower i problem rozwiązany. Plac jest prywatny i "czytelnikowi" nic do niego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 1 8 miesięcy temuocena: 67% 

  Nie wiem do jakiej Ty pracy jeździsz, ale jeśli ze sobą wozisz jakieś narzędzia pracy to rower zdecydowanie odpada. Każdy kto porusza się po mieście wie, że są miejsca gdzie praktycznie zawsze parkingi są pełno i trudno znaleźć miejsce na zaparkowanie osobowego auta o busach nie wspominając.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3952 sekundy