REKLAMADPK

(Fot. Daniel Wichmanowski.)

Obowiązkowa służba wojskowa i powszechny pobór do armii to dziś tylko wspomnienie. Ale państwo nadal chce mieć wiedzę o tym, ilu obywateli, w przypadku zagrożenia, byłoby zdolnych do podjęcia służby. Stąd doroczny proces wzywania przed powiatowe komisje lekarskie określonych grup, w większości mężczyzn z danego rocznika, ale też kobiet, posiadających przydatne w wojsku umiejętności. Jak tegoroczna kwalifikacja wojskowa wypadła w powiecie iławskim? Pora na podsumowanie naszej lokalnej zdolności do obrony.
 

Od 23 marca do 27 kwietnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Iławie urzędowała Powiatowa Komisja Lekarska. Przebadała łącznie ponad 500 osób. W najliczniejszej grupie mężczyzn rocznika podstawowego (1999) 81% jest zdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria A). Natomiast kategorię E, oznaczającą trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej orzeczono dla 8% kandydatów z tej grupy. Najczęściej zawodziły oczy. Te i inne fakty w podsumowaniu kwalifikacji wojskowej 2018 w powiecie iławskim. Informacji udzielił Starosta Powiatu Iławskiego Marek Polański.

- Ile osób w tym roku było objętych kwalifikacją wojskową w powiecie iławskim? W tym ilu było mężczyzn, a ile kobiet?

Starosta Powiatu Iławskiego Marek Polański: Na listach dostarczonych przez poszczególne urzędy gmin oraz liście dodatkowej sporządzonej w trakcie kwalifikacji (osoby nie ujęte przez urzędy) łącznie figurowało 541 mężczyzn z rocznika podstawowego (urodzeni w 1999 r.), 96 mężczyzn z rocznika starszego oraz 4 kobiety wezwane na polecenie WKU i 9 kobiet, które stawiły się przed Powiatową Komisją Lekarską z własnej inicjatywy.

- Jaki odsetek wezwanych stawił się przed Powiatową Komisję Lekarską w Iławie?

Z rocznika podstawowego stawiło się 479 mężczyzn, z roczników starszych 31 mężczyzn, co stanowi odpowiednio frekwencję na poziomie: 89% dla osób urodzonych w 1999 r. i 32% dla starszych mężczyzn. U kobiet, do których zostały rozesłane wezwania, frekwencja wyniosła 100%.

- Jak procentowo przedstawia się ilość osób, co do których zostały orzeczone poszczególne kategorie zdolności do służby wojskowej? (A - zdolny do czynnej służby wojskowej, B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, D - niezdolny do czynnej służby wojskowej, E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej). 

- Jakie schorzenia/grupy schorzeń najczęściej pojawiały się jako przyczyny orzeczenia o niezdolności do służby wojskowej?

Wada wzroku okazała się najczęstszą przyczyną (w 38% przypadków) orzekania o niezdolności do służby wojskowej (kategoria zdolności „D” lub „E”).

- Można czasem usłyszeć w doniesieniach medialnych, że coraz częstszą przyczyną orzekania o niezdolności do służby wojskowej są schorzenia związane ze zdrowiem psychicznym, a nie fizycznym. Czy doświadczenie tegorocznej kwalifikacji wojskowej w naszym powiecie potwierdza taką tezę?

W powiecie iławskim powyższa teza nie znalazła potwierdzenia.

W tym roku w powiecie iławskim, z rocznika podstawowego mężczyzn, 81% otrzymało kategorię A, oznaczającą zdolność do czynnej służby wojskowej. Niższy był odsetek mężczyzn ze starszych roczników, którzy otrzymali taką najwyższą kategorię (68%). W tej grupie był też problem z frekwencją. Stawiło się tylko 32% zobowiązanych. (fot. Daniel Wichmanowski).

REKLAMAabs2

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.3802 sekundy