REKLAMABUTIK TOP
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 maja 2018, 13:32 komentarzy 13

(Fot. KPP w Iławie.)

Wakacje to czas odpoczynku dzieci, młodzieży oraz ich rodziców. To również czas na realizację długo oczekiwanych podróży, wypoczynku nad wodą, czy w lesie. Receptą na udane wakacje jest właściwe przygotowanie się do nich, skrupulatne planowanie wypoczynku, świadomość i unikanie zagrożeń, tak aby pamiątką z nich nie były przykre wspomnienia, tylko radość z mile spędzonych chwil.

Wczoraj iławscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań dotyczących bezpieczeństwa podczas wakacji. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska spotkała się z rodzicami podczas wywiadówki w Szkole Podstawowej nr 5 w Iławie, natomiast st. asp. Dominik Siestrzewitowski z sierż. Darią Seroczyńską odwiedzili dzieci uczęszczające do „Świetlicy Stare Miasto”.  

Funkcjonariusze podczas spotkań  przypomnieli wszystkim uczestnikom kilka podstawowych zasad, do których należy się stosować podczas wyjazdów, czy odpoczywając u babci, lub wyjeżdżając na wycieczkę. Policjanci rozmawiali z uczestnikami również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, informując, że każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego, jeżeli ukończy 7 lat. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.

Funkcjonariusze zwrócili się do rodziców i dzieci, przypominając, że wakacje to czas odpoczynku i swobody, kiedy często zapomina się o podstawowych zasadach. Jednak bez względu na porę roku zawsze, będąc uczestnikiem ruchu drogowego, należy zwracać uwagę na znaki drogowe, ponieważ one informują nas, jak mamy postępować. Policjanci dodali, że w okresie wakacyjnym często jesteśmy rozkojarzeni, myśląc o zbliżającym się urlopie czy wyjeździe i zdarza się, że nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje na drodze. Policjanci podkreślili również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze przedyskutowali także z rodzicami i dziećmi, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze, w domu, czy na placu zabaw, przypominając jednocześnie, kto to jest osoba obca i co zrobić, kiedy ktoś taki będzie zaczepiać na podwórku dzieci. Funkcjonariusze omówili również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów nad wodę czy w góry oraz dlaczego należy słuchać ratowników.

Natomiast mł. asp. Joanna Kwiatkowska podczas spotkania z rodzicami przypomniała, co to jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie, jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Rodzice dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjantka podała liczne przykłady ze swojej pracy obrazujące, jak często z pozoru niewinne żarty czy nieprzemyślane zachowanie prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Konsekwencją tych czynów i odbytej kary mogą być problemy w szkole czy ze znalezieniem pracy w przyszłości.

Policjanci przed zbliżającymi się wakacjami omówili także, co to jest cyberprzemoc i jakie niesie ze sobą skutki. Przekazali kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci. Poinformowała, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Dodali również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, iż są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają  i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami Internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika,  jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał. Policjantka podczas spotkania zaprezentowała także zwycięski filmik nagrany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, który brał udział w konkursie pod tytułem „Klikaj bezpiecznie”, promujący bezpieczne korzystanie z komputera i Internetu.

Mł. asp. Joanna Kwiatkowska poruszyła również tematy dotyczące narkotyków oraz dopalaczy, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież. Uświadomiła rodziców o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków. Policjantka w trakcie prelekcji przedstawiła zebranym zagrożenia związane z eksperymentowaniem przez młodych ludzi z narkotykami, dopalaczami, alkoholem czy środkami odurzającymi.

W trakcie spotkania policjantka przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji, zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała  przy tym, jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Tego typu działania profilaktyczne, umożliwiające bezpośredni dialog nie tylko z uczniami, ale również z ich rodzicami, są również okazją do podniesienia swojej świadomości o uzależnieniach i  konsekwencjach prawnych codziennego postępowania. To także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie, podczas którego padło wiele pytań do policjantów, zostało uwieńczone wspólnymi zdjęciami.

Mł. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy KPP w Iławie
Zdjęcia: KPP w Iławie.

REKLAMANotus_nowa

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Patryk 13 ponad rok temuocena: 67% 

  Beatka z kwiatka, zamiast hejtować spróbuj samemu to robić, zamiast pisać tego typu komentarze. Jak widać po wpisach twoim faworytem jest żyliński, niech będzie, Moim kandydatem Pani Ewa, różnica jest taka że ja nie hejt uje Twojego faworyta. Czyżbyś to Ty w prostacki sposób prowadził Panu Ż kampanię przedwyborcza, bo jeżeli ma takich prostakow to nie świadczy to o nim nic dobrego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dariusz 12 ponad rok temuocena: 67% 

  Pani Beatko zamiast wymyślać teorie spiskowe co będzie po wyborach, pójdzie Pani na świetlicę, podpyta czy w czymś może pomóc. Ach nie..... przecież to nie zadanie dla człowieka, który wylewa żółć w necie. Miałem tą przyjemność być w okolicy świetlicy i szczęka mi opadła jak zobaczyłem radną sprzątającą okna, dzieci w około biegały, grały w piłkę. Zero gwiazdorzenia. Zwykła, normalna babka. Ludzie ogarnijcie się z tą falą krytyki. Zrób coś dla innych, później krytykuj.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beatka z kwiatka 11 ponad rok temuocena: 50% 

  Myślisz, że jak ktoś zdobędzie stołek burmistrza to będzie mył okna, zamiatał chodnik czy latał bo chodnik nieodśnieżony? Kiedy Stare Miasto zrozumie, że kabaret się kiedyś skończy, flesze aparatów zgasnął, drzwi do ratuszowego gabinetu się zamknął i kto by tam nie siedział to te 49% społeczeństwa będzie jechać po tym kimś. Tu nie chodzi o to KTO tam usiądzie ale JAK. Czy umyje okna czy zbuduje lodowisko? :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cierpliwy 10 ponad rok temuocena: 60% 

  Do beatki z kwiatka ,mam pytanie . Narkotyki cz może jakaś schizofrenia ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cierpliwy 9 ponad rok temuocena: 88% 

  Ewa na burmistrza,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wujek dobra rada 8 ponad rok temu

  Pani Ewa ma potencjał na ok. 20% głosów w I turze. Czy to wystarczy do II? Swoje jak zwykle zdobędzie Burmistrz Żyliński, coś tam padnie łupem PiSu i PO jeśli wystawią swojego kandydata. Może zabraknąć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obiektywny 7 ponad rok temuocena: 67% 

  Pani Ewo zawsze się znajdzie jakąś niezadowoloną osobę która nie ma pomysłu na swoje życie w domu nie ma nic do powiedzenia bo jest stlamszona przez chłopaka, konkurenta lub męża i jedyny sposób w jaki może zaistnieć to hejt innej osoby i anonimowa krytyka...Ciekawe czy Pani Beatka z Kwiatka kiedykolwiek wyszła z jakąś inicjatywą pomogła komuś poza swoim tynkiem... Pani Ewo życzę wytrwałości w tym co Pani robi bo jakoś inni nie wykazują się inicjatywą...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beatka z kwiatka 6 ponad rok temuocena: 60% 

  Wy naprawdę obudzicie się z ręką w nocniku :) Program do realizacji po wyborach: 1. Świetlica na każdym osiedlu - z animatorami zatrudnionymi z kasy miejskiej, 2. Załatamy łopatą i taczką drogi, wszystkie, nawet jak nie są nasze - tam gdzie chcą mieszkańcy, 3. Wystawna fontanna na starówce, 4. Zabawy i wszelkie dyskoteki przenieść poza miasto, najlepiej gdzieś w okolice Gałdowa. Żeby cicho było, 5. Przedsiębiorców odgrodzić od mieszkańców murem na wzór tego na granicy USA - Meksyk, 6. Stroić choinkę na każdym osiedlu w mieście, 7. Zorganizować mistrzostwa kosmosu w Smoczych Łodziach, 8. Inwestycje? Po co przecież to miasto szczęśliwości. 9. Festyn codziennie, finansowany z budżetu miasta. Strażacy i policja obecność 100% jak będzie akcja to może zdążą dojechać. Kiedy Stare Miasto zrozumie, że politykę trzeba umieć robić?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Justyna 5 ponad rok temuocena: 62% 

  Droga Beatko, nasza radna od dwóch lat prowadzi zajęcia w świetlicy. To dzięki niej istnieje miejsce spędzania wolnego czasu naszych pociech. Nasza radna wraz z innymi opiekunami dba o atrakcje dla naszych dzieci, nie biorąc od nas, rodziców ani złotówki! Jesteśmy z niej dumni! Więc argument o kampanii wyborczej jest o kant d....... Pani Ewo dziękujemy za wszystko.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cierpliwy 4 ponad rok temuocena: 67% 

  Widzę że ktoś ma straszny ból dupy. Że ktoś coś robi dla dzieci

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beatka z kwiatka 3 ponad rok temuocena: 53% 

  Chyba pod hasłem "Ciepły wizerunek przed wyborami". Pod patronatem dzieci znajomych sąsiadów :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pioter 2 ponad rok temuocena: 77% 

  O nasza Pani burmistrz Starego Miasta :-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patryk 1 ponad rok temuocena: 56% 

  Takiego burmistrza Nam potrzeba, żeby był uczciwy i nie rzucał słów na wiatr, aby nie traktował ludzi z góry tylko do osiągnięcia swojego celu, nie traktował tej funkcji jako sposobu na zarobek. Pani Ewo życzę Pani wytrwałości i radzę aby nie przejmować się osobami, które boją się o swój stołek. Niech Pani robi swoje i będzie sobą

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
woznicki2019
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.0461 sekundy