REKLAMAKleks2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 maja 2018, 15:04 komentarzy 3

(Fot. Info Iława.)

Dwóch radnych było przeciw, a kolejnych czworo wstrzymało się od głosu - tak przebiegły dzisiejsze głosowania w sprawie finansów samorządu Powiatu Iławskiego w 2017 roku. Zarząd otrzymał absolutorium, a starosta Marek Polański przedstawił najważniejsze informacje dotyczące inwestycji i sytuacji finansowej Powiatu Iławskiego.

Według początkowych zamierzeń budżet Powiatu Iławskiego na 2017 rok miał wynosić 104,5 mln złotych. Jednak po wprowadzanych w ciągu roku zmianach zamknął się kwotą 98,7 mln złotych. Planowany był deficyt budżetowy w wysokości przekraczającej 2,7 mln złotych, a ostatecznie rok 2017 zakończył się nadwyżką. W powiatowej kasie pozostało 670 tysięcy. Ta istotna różnica to głównie wynik rezygnacji powiatowego samorządu z przebudowy siedziby szkolnych warsztatów "Mechanika" na potrzeby Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Obecnie Powiat Iławski zamierza pobudować od podstaw nową siedzibę tej placówki na ulicy Sucharskiego na Lipowym Dworze w Iławie. Dotychczas nie wyłoniono wykonawcy tej inwestycji.

W 2017 roku powiatowy samorząd spłacił 1,5 mln złotych kredytów i pożyczek, obniżając zadłużenie do 6,5 mln.

Z zadań inwestycyjnych, na które ogółem wydatkowano nieco ponad 10 mln złotych, najwięcej pochłonęły drogi (7,9 mln). Łącznie z wydatkami bieżącymi, w tym utrzymaniem i remontami, powiatowa sieć dróg wygenerowała koszty w wysokości ponad 14 mln złotych, czyli 14,5% całego rocznego budżetu

Wśród największych przedsięwzięć inwestycyjnych, jakie były realizowane w 2017 roku, Marek Polański wymienił przebudowę dróg powiatowych w gminie Lubawa (Prątnica-Szczepankowo i odcinek w Kazanicach), gminie Susz (droga od granicy województwa do Jawt Wielkich), Zalewie (ul. Traugutta) oraz przebudowę wiaduktu w Samborowie.

Po tej prezentacji miała miejsce dyskusja radnych. Jako pierwsza zabrała głos radna Katarzyna Granacka.

- Cieszę się, że samorządowi Powiatu Iławskiego udało się wyremontować tyle kilometrów dróg. Szczególnie cieszą inwestycje w gminie Lubawa, którą reprezentuję - stwierdziła radna, dodając, że w Szczepankowie droga została wyremontowana pod sam dom... radnego Mariana Goldera. Ten nie był zadowolony z takiej uszczypliwości, która jego zdaniem była poniżej krytyki i nie chciał komentować.

Radna dociekała też w kwestii wydatków poniesionych w 2017 roku na media (61 tysięcy złotych), w szczególności o "Życie Powiatu Iławskiego" i o to, jaką część ogólnych wydatków pochłonął miesięcznik. Jak się okazało, to mniej więcej połowa wszystkich wydatków poniesionych na promocję w mediach. Reszta to, jak wyjaśniał Marek Polański, koszty ogłoszeń i podobnych publikacji tego typu.

Wypowiadał się też radny Eugeniusz Dembek, od razu uprzedzając, że nie poprze sprawozdania.

- Budżet w 2017 roku nie był prorozwojowy i ciągle się zmniejszał - ocenił radny Dembek, zarzucając też Zarządowi Powiatu Iławskiego przeciąganie w czasie przetargów, co jego zdaniem zwiększa koszty realizacji inwestycji.

Przeciwko takim słowom zdecydowanie zaprotestował członek zarządu powiatu Maciej Rygielski.

- Proszę radnego o jedną rzecz: by nie próbował wypowiadać się merytorycznie o rzeczach, na których się nie zna - stwierdził Rygielski. - To kosmiczne nieporozumienie, że będą rosły koszty. Dane gospodarcze wskazują na coś zupełnie innego. To, co Pan mówi, jest po prostu aberracją.

Natomiast z uwagą, że budżet nie był prorozwojowy, nie zgodził się starosta Marek Polański. 

- Są to publiczne pieniądze, które musimy wydawać racjonalnie i odpowiedzialnie, a nie lekką ręką - mówił samorządowiec.

Po przedstawieniu rekomendacji Komisji Budżetu i Finansów oraz Rewizyjnej, które były pozytywne, radni głosowali. 14 z nich było za przyjęciem przedstawionego sprawozdania z wykonania budżetu, dwóch przeciw (Eugeniusz Dembek i Jarosław Maśkiewicz), nieobecna była Krystyna Milczarek. Czworo radnych wstrzymało się od głosu (Katarzyna Granacka, Franciszek Małek, Mariusz Kupczyński i Ryszard Jurkiewicz). Tym samym sprawozdanie zostało przyjęte. 

Następnym kluczowym głosowaniem było to w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Iławskiego absolutorium. Pozytywną rekomendację wydała Regionalna Izba Obrachunkowa, ale radni nie byli jednomyślni. Głosowali tak samo, jak w sprawie zatwierdzenia sprawozdania.

Za udzielenie absolutorium podziękował radnym Starosta Iławski.

- Szkoda, że głosowanie nie było jednomyślne, ale taka jest specyfika naszego samorządu. Członkom zarządu dziękuję za rok wytężonej pracy, radnym za zgłaszania merytorycznej krytyki. Natomiast pracownikom starostwa oraz jednostek organizacyjnych Powiatu Iławskiego dziękuję za pozytywny wkład w realizację budżetu - powiedział Marek Polański. 

REKLAMAabs2

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~uśmiechnięta 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Brawo Pani Granacka :) świetne podsumowanie remontu drogi w Szczepankowie :D po prostu w punkt :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Farsa 2 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Wśród największych przedsięwzięć inwestycyjnych, jakie były realizowane w 2017 roku, Starosta Marek Polański wymienił: - przebudowę dróg powiatowych w gminie Lubawa (Prątnica-Szczepankowo i odcinek w Kazanicach) - 2mln 193 tys. zł - gminie Susz (droga od granicy województwa do Jawt Wielkich) – 1mln 980 tys. zł - Zalewie (ul. Traugutta) – 177 tys. oraz przebudowę wiaduktu w Samborowie – 2mln 559 tys. To jest dopiero aberracja!!! Remont ulicy Traugutta w Zalewie za kwotę 177 tys. zł - jedną z największych inwestycji Powiatu Iławskiego w roku 2017!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 1 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Ostatni Mohikanin z jajami, Radny Eugeniusz Dembek, mówiący tylko sobie znanym narzeczem, zwrócił słusznie uwagę, że opóźnianie przetargów skutkuje wyższymi cenowo ofertami potencjalnych wykonawców i jest niegospodarnością. Odpowiedź oburzonego Etatowego Naczelnego Człona Zarządu - Macieja Rygielskiego: Toż to kosmiczne nieporozumienie. Ja się na tym znam, a Pan nie. Im później przetarg tym lepiej, a najlepiej nie robić wcale. Nie przeprowadziliśmy przetargu na planowany remont siedziby szkolnych warsztatów "Mechanika" i tym samym mamy świetny wynik gospodarczy. To jest po prostu aberracja!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3675 sekundy