REKLAMADPK

(Fot. nadesłane.)

Na ulicy Lipowy Dwór wprowadzono już zmiany dotyczące organizacji ruchu, o które zabiegali mieszkańcy. Administrator tej drogi, Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie, ustawił tu znak nakazujący kierowcom ograniczenie prędkości do 40 km/h oraz ostrzegający zmotoryzowanych o obecności na jezdni pieszych i rowerzystów. Mieszkańcy, zaniepokojeni stanem bezpieczeństwa na wskazanej ulicy, apelują do kierowców, by stosowali się do wprowadzonego ograniczenia. Z ich obserwacji wynika, że na razie jest z tym różnie...

Ograniczenie prędkości dopuszczalnej na ulicy Lipowy Dwór w Iławie ma związek z brakiem chodnika w tym miejscu. Piesi są zmuszeni korzystać z jezdni i czują się zagrożeni. Dlatego iławski Powiatowy Zarząd Dróg przychylił się do ich postulatu, by wprowadzić tu zmiany w organizacji ruchu. Ponadto na zlecenie PZD zostały wykoszone rowy i przeprowadzono wycinkę odrostów wokół drzew przy drodze.

Ograniczenie do "czterdziestki" to jednak tylko rozwiązanie tymczasowe.  Mieszkańcy nadal monitorują postępy w sprawie budowy wzdłuż ulicy Lipowy Dwór chodnika. Nie będzie to łatwa inwestycja - wynika z ostatniego spotkania powiatowych samorządowców z mieszkańcami w tej sprawie, głównie ze względu na wąski pas drogowy, trudny teren, przez który biegnie droga i skomplikowane stosunki właścicielskie w odniesieniu do sąsiednich działek. Mimo to sprawy postępują. Po trójstronnym spotkaniu przedstawicieli trzech samorządów (powiatowego, miejskiego i gminnego) wiadomo, że zarówno gmina miejska, jak i wiejska Iława prowadzą już działania, które mają doprowadzić do przejęcia na potrzeby realizacji inwestycji potrzebnych działek.

Sylwia Abramowska, iławianka zaangażowana w tę sprawę już od wielu miesięcy, informuje też o korespondencji w przedmiotowej sprawie, otrzymanej z urzędów miasta i gminy w ostatnim czasie.

- Gmina Iława wspólnie z Gminą Miejską Iława i Powiatem Iławskim przystąpi do zaprojektowania, a następnie, w późniejszym okresie, do budowy ścieżki pieszo-rowerowej, w zakresie rzeczowym zgodnym z właściwością terytorialną poszczególnych samorządowców. Przedstawiciele poszczególnych samorządów zadeklarowali ujęcie w projektach budżetu na rok 2019 środków na wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej - zapewnia wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński. 

- Po zebraniu wszystkich opinii oraz po rozpoznaniu sytuacji w zakresie stanu prawnego gruntów, na którym zlokalizowana byłaby ścieżka rowerowa, będzie można podjąć dalsze kroki związane z ewentualnym zabezpieczeniem środków na wykupy gruntów, wykonanie dokumentacji projektowej i w efekcie realizację inwestycji - pisze burmistrz Iławy Adam Żyliński.

Na tym etapie postępy są satysfakcjonujące dla mieszkańców. Dopóki jednak chodnik nie powstanie, apelują do kierowców, by przestrzegali wprowadzonego niedawno ograniczenia. Chodzi przecież o bezpieczeństwo tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym wielu dzieci. 

Nowa organizacja ruchu na ulicy Lipowy Dwór. Do czasu budowy wyczekiwanego przez mieszkańców chodnika ma poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. Piesi wyjścia nie mają, są zmuszeni korzystać z jezdni.

Zdjęcia: nadesłane.

REKLAMANotus_nowa

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4275 sekundy