REKLAMAgap

(Fot. Reginal/zdjęcie ilustracyjne.)

W województwie warmińsko-mazurskim na koniec kwietnia 2018 było ubezpieczonych ponad 7,7 tys. obcokrajowców, z czego prawie 5,5  tys. stanowią obywatele Ukrainy. Do ZUS-u w Elblągu składki odprowadzane są za 1 717, natomiast w Olsztynie za 3 608 Ukraińców. Ogółem zatrudnionych jest ich w Polsce 360 304. Atrakcyjność naszego kraju jako miejsca pracy ciągle rośnie i dlatego zauważamy tendencję rosnącą zatrudnienia obcokrajowców - podaje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Coraz więcej cudzoziemców pracuje na nasze emerytury, a największe grono to obywatele Ukrainy. To właśnie oni odprowadzają najwięcej składek na ubezpieczenie społeczne ze wszystkich przedstawicieli obcych narodowości. Liczba legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców jest na pewno jeszcze większa, bo część może pracować na umowę o dzieło, której nie zgłasza się do ZUS.

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w warmińsko-mazurskim większość pracuje na podstawie umowy o pracę. Część prowadzi własną działalność gospodarczą, a  pozostali mają ubezpieczenie np. z tytułu zatrudnienia na umowie-zleceniu. Cudzoziemiec zatrudniony przez polskiego pracodawcę na terenie naszego kraju podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce i tu odprowadza składki, chyba że wyjątkowo umowa między Polską a macierzystym krajem pracownika wyklucza taką sytuację. Ubezpieczenie w Polsce wiąże się również z tym, że w przyszłości za przepracowane lata będzie wypłacona emerytura. Okresy zatrudnienia w różnych państwach będą łączone zgodnie z zasadami koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli nie ma umowy międzynarodowej, pracownicy obcych narodowości mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne w każdym kraju osobno, pod warunkiem spełnienia wymogów zawartych w ustawodawstwach tych państw.

Wśród obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy. Te dane mają odniesienie zarówno do województwa warmińsko-mazurskiego, jak i do całego kraju. Ich liczba w ciągu zaledwie roku wzrosła bardzo szybko. Biorąc pod uwagę ciągły wzrost liczby pracowników pochodzących z Ukrainy w ostatnich latach, możemy przypuszczać, że ten trend w najbliższym czasie utrzyma się. Drudzy w kolejności, jeśli chodzi o liczbę ubezpieczonych w ZUS w naszym województwie, są obywatele Białorusi – to około 800 osób na koniec kwietnia 2018 r. Trzecim pod względem liczebności na terenie ZUS w Olsztynie są pracownicy posiadający obywatelstwo mołdawskie, natomiast z terenu Elbląga są to Rosjanie.

W naszym województwie są również zgłoszenia do ubezpieczeń osób z obywatelstwem bardziej egzotycznym, np. ghańskie, jamajskie, kameruńskie czy pakistańskie.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

REKLAMANotus_nowa

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.6099 sekundy