REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 czerwca 2018, 22:35 komentarzy 5
Tak wygląda Grób Dzieci Utraconych w Bydgoszczy.

Tak wygląda Grób Dzieci Utraconych w Bydgoszczy. (Fot. Diecezja Bydgoska.)

Późnym latem minie rok od powołania do życia Iławskiego Duszpasterstwa Rodzin - organizacji chrześcijańskiej, która promuje małżeństwo i rodzinę jako jedne z najcenniejszych wartości w życiu człowieka. O owocach działania Duszpasterstwa w tym czasie piszą zaangażowani w jego działalność Barbara i Andrzej Chołaszczyńscy. Informują też o planach organizacji na przyszłość. To powołanie do życia Chrześcijańskiej Poradni Rodzinnej oraz umożliwienie na iławskim cmentarzu godnego pogrzebu dziecka utraconego - takiego, które zmarło w łonie matki podczas ciąży lub przyszło na świat martwe.

W ubiegłym roku powstało w Iławie Okręgowe Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Elbląskiej. Dziś w szczególny sposób małżeństwa i rodziny potrzebują dobrych, Bożych drogowskazów. Przyświeca nam kilka celów, m.in. organizowanie i popieranie rozmaitych inicjatyw prorodzinnych i działań w zakresie obrony życia; podejmowanie i wspieranie inicjatyw w zakresie duszpasterstwa rodzin, takich jak: rekolekcje, Msze św. czy nabożeństwa; przygotowania do małżeństwa i ochrony życia; współpraca z organizacjami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi wspomagającymi rodzinę  czy utrzymywanie kontaktów i współpraca z instytucjami państwowymi, samorządowymi i pozarządowymi, służącymi umacnianiu i rozwojowi rodziny oraz obronie życia.                                                               
Ostatnimi wydarzeniami były: zorganizowane w kwietniu I Iławskie Rekolekcje dla Małżonków i Narzeczonych, które poprowadził ks. dr Marek Dziewiecki oraz Marsz dla Życia i Rodziny, który odbył się 10 czerwca w ramach Chrześcijańskiego Dnia Animacji Rodzin.                                                     

Ponadto już od  2016 roku z misją Biskupa Diecezji Elbląskiej organizujemy weekendowe kursy przedmałżeńskie. Formacja narzeczonych metodami wykładowymi i warsztatowymi odbywa się przy parafii Przemienienia Pańskiego. Najbliższe są w terminach 21-22 lipca oraz 15-16 września. 

Innymi inicjatywami, które są owocami powstania duszpasterstwa rodzin, są Msze św. (ostatnia niedziela miesiąca, godz. 17:00, latem 19:00) i adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą dla małżeństw (pierwszy piątek miesiąca, godz. 17:00) w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Króla Wszechświata. Msze św. i nabożeństwa celebruje oczywiście Iławski Duszpasterz Rodzin ks. Waldemar Prange.                                                                                                                            
Czynimy starania, aby na iławskim cmentarzu znalazło się miejsce oraz grób-pomnik dziecka utraconego, tj. zmarłego przed narodzeniem. Dzieci te zasługują na godny pogrzeb i są do tego podstawy prawne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, rodzice dzieci martwo urodzonych i tych, które zmarły w łonach matek, bez względu na to, jak długo trwała ciąża, mają prawo, by je godnie pochować. Rozporządzenie weszło w życie 20 stycznia 2007 r. Naszym pragnieniem jest też powstanie Chrześcijańskiej Poradni Rodzinnej.

W imieniu Iławskiego Duszpasterstwa Rodzin – Barbara i Andrzej Chołaszczyńscy

f

REKLAMANotus_nowa

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~xxx 5 7 miesięcy temuocena: 80% 

  Popieram inicjatywę takie miejsce jest potrzebne , wiele rodziców straciło dzieci np. w wyniku poronienia w tym ja a takie dzieci nie mają grobów .. żyją tylko na naszej pamięci ... kto będzie chciał przyjść w takie miejsce to przyjdzie , kto nie to może omijać szerokim łukiem .... jest przecież w tym kraju wolny wybór ...każdy idzie gdzie chce ...to jak jakby powiedzieć nie budujmy kościoła bo kogoś on obraża ... bez przesady ....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~popieram 4 7 miesięcy temuocena: 83% 

  moje dziecko nie ma grobu, to jest smutne...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cz.2 3 7 miesięcy temuocena: 38% 

  Jeśli państwo inicjatorzy chcą sobie wystawić pomnik swych poglądów takich czy owakich to może niech zrobią to w swym prywatnym ogródku. Cmentarze nie są bowiem własnością wyznawców takiego czy innego wyznania religijnego, głosicieli takich czy innych poglądów politycznych czy ideologicznych. Cmentarze są własnością komunalną i w żadnym wypadku nie powinny być zawłaszczane przez takich czy innych nawiedzonych ideologów. Niech oni sobie manifestują, ale nie wśród grobów. To nie to miejsce...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cz.1 2 7 miesięcy temuocena: 43% 

  To żałosne by za pomocą grobów toczyć walkę o charakterze etyczno-ideologicznym. Może zostawmy cmentarze w spokoju, gdyż w przeciwnym razie mogą one stać się miejscem manifestacji, kontrmanifestacji, akcji politycznych i zwykłych pyskówek. To chyba nie miejsce na takie akcje. Na cmentarzach pochowane są osoby, które za życia reprezentowały różne postawy takie czy inne, groby odwiedzane są także przez różne osoby. Więc może uszanujmy spokój tych miejsc i nie przenośmy tam swych fobii, poglądów takich czy owakich bo to raczej niezbyt dobrze świadczy o intencjach inicjatorów dość dziwacznego pomysłu. Czy inicjatorzy tego pomysłu pytali rodziców dzieci zmarłych przed porodem o ich zgodę na wystawienie tego dość specyficznego pomnika? Czy w ogóle liczą się z ich stanowiskiem w tej sprawie? Czy chcą dla swych celów ideologicznych igrać z ich traumą i bólem? To po prostu niegodne by traktować ich zupełnie przedmiotowo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abc 1 7 miesięcy temuocena: 63% 

  Popieram

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4079 sekundy