REKLAMAMozart2
REKLAMAsklep
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 lipca 2018, 17:11 komentarzy 25
Sylwester Pepel jest prezesem Klubu Sportowego Magnes Neodymowy, pierwszego takiego klubu w całej Polsce.

Sylwester Pepel jest prezesem Klubu Sportowego Magnes Neodymowy, pierwszego takiego klubu w całej Polsce. (Fot. Info Iława.)

Magnes neodymowy... sportem? Tak, za sprawą iławianina, który właśnie zarejestrował pierwszy w Polsce klub sportowy poświęcony tej niecodziennej pasji. 

Iławianin Sylwester Pepel zawodowo zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi. Lubi swoją pracę, ale przyznaje, że ma na nią coraz mniej czasu. Wszystko za sprawą hobby, które coraz bardziej go pochłania. Jak mówi, pasji poświęca codziennie dużo czasu, a wszystko zaczęło się stosunkowo niedawno. 

- To było 10 czerwca 2017 roku. Na bulwarach nad Małym Jeziorakiem zobaczyłem 12-latków z... granatami - opowiada. - Domyślałem się, że wyciągnęli je z wody, ale zupełnie nie rozumiałem, jak tego dokonali. Wkrótce z pomocą znajomych zagadka została rozwikłana. Chłopcy musieli do tego używać magnesu neodymowego. Tak zaczęła się moja pasja, ale podkreślam, że nie szukam w wodzie ani wojennych pamiątek ani zabytków. To pasjonujące zajęcie, ale wymaga odpowiedzialności i znajomości zasad. Staram się w tej kwestii uświadamiać innych.

Miniony rok to dla iławianina szereg akcji sprzątania akwenów, zorganizowanych w Iławie, Ostródzie, ale i wielu innych, także bardziej oddalonych ośrodkach. Podczas tych akcji wraz z wolontariuszami wyciągnął już tony przeróżnych odpadów. To opony, rowery, kosze na śmieci, buty. Z Małego Jezioraka od strony ulicy Mickiewicza udało się wyłowić motocykl "dekawkę", a iławskie wody niedaleko miejskiego amfiteatru skrywały... dwa pociski moździerzowe. Właśnie takie militarne znaleziska, stawiające na nogi saperów, to jeden z powodów, dla których lokalne władze bywają sceptyczne wobec takich przedsięwzięć.

- Czasem słyszymy, że akcja sprzątania dna jeziora nie może się odbyć w danym terminie ze względu na obawy o bezpieczeństwo mieszkańców, albo że nie warto sprzątać śmieci, których i tak nie widać - mówi. - Kłopotliwa bywa też utylizacja odpadów, których jest nieraz cała sterta.

A to jeszcze nie wszystkie cienie niecodziennego hobby. Sylwester Pepel wymienia jeszcze nowelizację ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przepisy, które weszły w życie na początku 2018 roku, zaostrzają kary dla osób, które bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń prowadzą poszukiwania zabytków. Wcześniej było to jedynie wykroczenie, a teraz już przestępstwo. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności albo nawet pozbawienie wolności do lat 2. 

- Obawy dotyczące takich ostrzejszych sankcji to powód, dla którego wiele osób porzuciło to hobby - mówi Pepel, który sam już nie raz dyskutował na ten temat z policją.

Przyznaje, że zdarzało się, że policjanci, gdy spotkali go nad wodą z magnesem neodymowym, próbowali doprowadzić do zakończenia akcji, powołując się na ustawę zakazującą "dzikich" poszukiwań zabytków.

- Ja jednak wcale nie szukam zabytków, więc zapisy znowelizowanej ustawy nie mają tu zastosowania - podkreśla Pepel (jego słowa potwierdza korespondencja, jaką otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w styczniu tego roku). - Traktuję magnes neodymowy jako hobby, sposób spędzenia wolnego czasu, sport. Rzut wymaga odpowiedniej techniki, to też wysiłek fizyczny. Sam, odkąd intensywnie się tym zajmuję, straciłem na wadze 6 kg - przekonuje i zapowiada: skoro sport, to i zawody. Do celu i do bojek pasjonaci magnesu neodymowego mają rzucać w Iławie i w Ostródzie. Organizację takich turniejów Pepel przewiduje dwa razy w roku.

Iławianin nie ukrywa jednocześnie, że sformalizowanie działalności (założenie klubu sportowego) ma pomóc innym jego członkom w uniknięciu posądzeń o łamanie prawa. 

- Będą mogli liczyć na nasze wsparcie prawne - zapowiada pasjonat, który bardzo stara się, by - pomimo kontrowersji - opinia o tego typu akcjach sprzątania była w społeczeństwie pozytywna.

Dlatego z prośbą o zaopiniowanie akcji oczyszczania Jeziora Drwęckiego w Ostródzie, przeprowadzonej  8 kwietnia tego roku, zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Dyrektor Agata Moździerz odpowiedziała, wypowiadając się o tej inicjatywie w samych superlatywach. 

- Akcje, takie jak ta zaplanowana przez Państwa w Ostródzie, propagują wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz pokazują, jak istotne jest dbanie o środowisko - czytamy w liście z tej instytucji. - Sprzątanie jezior jest szczególnie ważne, ponieważ poza przywróceniem im estetyki wizualnej, poprawiana lub utrzymywana jest czystość i jakość wód, zapewniane są odpowiednie warunki do ich rekreacyjnego i rybackiego wykorzystania, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia zakwitów glonów oraz sinic, a także zapewnia się bezpieczeństwo zwierzętom wodnym, dla których śmieci często stanowią zagrożenie.

- To dla mnie bardzo ważna opinia - komentuje Sylwester Pepel. - Od wędkarzy zdarzało mi się usłyszeć, że naruszając dno jeziora, wyrządzamy szkody. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz przeciwnie, że jest to korzystne. 

Działalność iławianina spotkała się też z bardzo pozytywną oceną senator Bogusławy Orzechowskiej. Akcję oczyszczania dna jeziora Drwęckiego w Ostródzie parlamentarzystka objęła honorowym patronatem, o czym czytamy w udostępnionym redakcji piśmie.

Pozytywna była też reakcja samych klubowiczów.

- Gdy w poniedziałek poinformowałem w mediach społecznościowych o utworzeniu klubu, wzbudziło to ogromne zainteresowanie. Chęć wstąpienia do nowej organizacji do wtorku zadeklarowały aż 82 osoby, mimo iż na tym etapie nie było jeszcze nawet regulaminu - opowiada Sylwester Pepel. - Nikt też nie zrezygnował pomimo wpisowego, które jest w formie jednokrotnej wpłaty. Taka decyzja była podyktowana chęcią rezygnacji z comiesięcznych składek, a całe wpisowe przekazujemy na rewitalizację siedziby klubu.

To kolejowa wieża ciśnień przy ulicy 11 Listopada w Ostródzie. Pepel jest administratorem tego obiektu. Jego "Stowarzyszenie Klub Sportowy Magnes Neodymowy" 2 lipca zostało ujęte w ewidencji stowarzyszeń przez Starostę Ostródzkiego. To pierwszy taki klub w całym kraju.

- Nie mam wątpliwości, że będą naśladowcy. Już otrzymuję mnóstwo zapytań w tej sprawie. Na razie doradzałbym jednak innym wstrzymanie się z zakładaniem podobnych klubów. Najlepiej, jeśli zainteresowani trochę poczekają i wyciągną wnioski z naszych doświadczeń. My jesteśmy pionierami, przecieramy szlak - kończy.

W piątek nad Małym Jeziorakiem na wysokości restauracji Kaper byliśmy świadkami dwukrotnego rzutu magnesem neodymowym na lince do wody.

Pierwszy z wyłowionych w ten sposób przedmiotów to komputerowa ramka.

A drugi...

... to kątownik. Na to, co po wciągnięciu linki wyłoni się z lustra wody, czeka się z zapartym tchem. To chyba właśnie ten rodzaj adrenaliny przyciąga pasjonatów takich akcji.

Bagażnik iławianina jest pełen wcześniejszych znalezisk. But, wyłowiony dzięki metalowemu elementowi na obcasie, pochodzi akurat z Brodnicy. Bardzo charakterystyczny! Może rozpozna go właścicielka?

REKLAMAsklep2

25Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Zielona karczma 25 7 dni temuocena: 65% 

  Za te tirówki to mu nogi połamali hehe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 24 8 dni temuocena: 60% 

  Szanowny autorze tego artykułu. Na drugi raz nim zaczniesz opisywać taką osobę typu "Czesław Sylwester" to zapoznaj się z jego przeszłością. Wystarczy pojechać do Gałdowa i Wikielca i zobaczyć jaki tam zostawił ekologiczny syf. Wiem że jest on "troskliwym" człowiekiem - szczególnie troszczył się o tirówki na "Zielonej Karczmie". To jest człowiek chory psychicznie któremu należy się miejsce na oddziale psychistrycznym.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 23 8 dni temuocena: 47% 

  Zgadzam sie z przed mowca

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xnxx 22 8 dni temuocena: 46% 

  Nie ma czasu na prace hahahahah może to i dobrze bo przestanie dymac ludzi na kasę przez ta swoją firmę z fotowoltaika

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xnxx 21 8 dni temuocena: 47% 

  Nie ma czasu na prace hahahahah może to i dobrze bo przestanie dymac ludzi na kasę przez ta swoją firmę z fotowoltaika

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cierpliwy 20 9 dni temuocena: 62% 

  Sylwester może zacznij sprzątać w wikielcu po twoim ekologicznym interesie i jeszcze jedna rada jeśli coś robisz to rób to bez rozgłosu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Toms 19 9 dni temuocena: 57% 

  Sylwuś blok D czeka, mam tyle pielęgniarek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SYLWESTER PEPEL 18 9 dni temuocena: 41% 

  Po przeczytaniu wszystkich opisów w kierunku mojej osoby. CHCĘ BARDZO PODZIĘKOWAĆ - Wacek,Nina,Listowy,ja,Zz,iI,Miodzio,Złomek , BO DZIĘKI WAM DOSTRZEGAM SENS TEGO CO OBECNIE ROBIĘ , widząc ile serca w to włożyliście aby mnie ZMOTYWOWAĆ do jeszcze większego rozmachu sprawy a szczególności bardzo wartościową opinia jest opinia wpisu Nina . Osoba Nina jest na pewno bardzo lubianą osobą w swoim kręgu znajomych którzy zawsze zapraszają JĄ na każdą imprezę lup grila , celem wysłuchania jej bardzo pozytywnych rat życiowych bo jakby mogło by być inaczej . A CO DO pana Listonosza dobra rada , bardzo chętnie cie wysłuchamy co byś NAM DORADZIŁ aby w krótszym czasie, angażując miej energii, mogli byśmy posprzątać jak NAJDOKŁADNIEJ przykładowo MAŁY JEZIORAK . DZIĘKI TEMU ŻE DARZYCIE MIĘ TAKA MIŁOŚCIĄ, będę zaszczycony jak przy najbliżej okazji robienia AKCJI oczyszczania postaracie się z nami bezinteresownie zrobić coś dla NASZEGO ŚRODOWISKA bo bycie tylko roślina się nie liczy .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sztab obronny Czesława 17 9 dni temuocena: 79% 

  Ja osobiście byłem klientem Pana Czesława czy jak lepiej Sylwka w Wikielcu bo zwyczajnie potrzebowałem części zamiennej do auta i owy Pan okazał się do rany przyłóż gościem dobrał część a nawet kilka dał do wyboru i ewentualnego zwrotu bez problemu.Dalej gdy prowadził części używane w k.Owczarni również nie stwarzał żadnych kłopotów a ceny były baaardzo atrakcyjne.Wiec złego słowa na niego powiedzieć nie mogę.Chociaż do końca go nie znam.Ale każdy z nas ma ''diabła'' za skórą a druga sprawa ludzie się zmieniają więc najlepiej jak każdy będzie patrzył na siebie i swoje błędy analizował.Facet jest jaki jest.Poprostu lubi mieć parcie na szkło i tyle..Poczyta komentarze i zrozumie..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 16 9 dni temuocena: 42% 

  Ta z Wikielca go znasz dba o srodowisko ,to proponuje zainteresowac sie srodowiskiem wlasnie w Wikielcu po zlomowisku tego osobnika ile kar pienieznych na niego nalozono wtedy moze portal to opisze i wtedy sie zobaczymy dbalosc o srodowisko

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sm 15 9 dni temuocena: 50% 

  Wszystkiego spróbował. Czekam kiedy zostanie Astronautą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Spacerowicz 14 9 dni temuocena: 71% 

  Czytając zapisy komentarzy poniżej widać jak każda z poniższych osób bardzo się angażuje w społeczeństwie i jak wiele zrobiła dla innych tak bezinteresownie. Gościu robi coś fajnego oczyszcza środowisko nikt mu za to nie płaci a WY na nim psy wieszacie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wacek 13 9 dni temuocena: 45% 

  A on się angażuje?! Niech nie myśli oczu , że robi za darmo, bo to gówno prawda. Im głośniej kto krzyczy darmo, darmo, to największy złodziej jest. Tyle, a i usuńcie z infoilawa tego komicznego "Neptuna z neodymem", bo portal się ośmiesza takimi artykułami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 12 9 dni temuocena: 41% 

  Przepraszam szanowny przed mowca ty chyba nie znasz tego osobnika

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zz 11 9 dni temuocena: 45% 

  Ten artykuł to chyba nie na poważnie bo jak tak to wy razem z nim powinniście wylądować na lewym skrzydle i powinno się was nieźle namagnesować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iI 10 9 dni temuocena: 47% 

  Poziom portalu Infoilawa upadl czlowieku kogo ty opisujesz

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nina 9 10 dni temuocena: 53% 

  tępy burek srający płytkimi tekstami z broszur o pozytywnym myśleniu, na dno to on!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Majki 8 9 dni temuocena: 75% 

  Pani Nino a czy pani wie co to pozytywne myślenie bo po Pani wypowiedzi to mam wątpliwości

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Listowy potrzebuje rady ze starą 7 10 dni temuocena: 45% 

  Tak, masz rację. Opowieści typu: em poradzul stolarzowi, żeby rzucił robote i un to robi i zarabia na zlomie z neodymem w łapie 15.000 zł. Oszołom, doradca zyciowy buehehheh wujek dobra rada bueheheh

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miodzio 6 10 dni temuocena: 41% 

  Jedno jest pewne, pogadajcie z gościem. Ma mocno zryty łeb

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stolarz 5 9 dni temuocena: 78% 

  Skoro to jest twoje zdanie , Ja słyszałem że święty może i nie był . Ale znam go od 15 lat i jest na pewno lepszą osobą i ma swoją pasję i bardzo dużo osób się przyłącza do jego akcji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Złomek 4 9 dni temuocena: 35% 

  A to jest przypadkiem ten sam typ co kiedyś,, POMAGAŁ” lokalnym tirówkom???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marko 3 10 dni temuocena: 79% 

  Sylwek I Mistrzostwa Świata w Ostródzie a Europy w Iławie gratulacje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 2 10 dni temuocena: 100% 

  Znowu go do złomu ciągnie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Turbodymoman 1 10 dni temuocena: 38% 

  No to niezły neodymacz ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAgmina
REKLAMAMartex
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2867 sekundy