REKLAMATYP 1 - IPB
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 sierpnia 2018, 09:30 komentarzy 1

(Fot. Archiwum własne.)

Żeglarska pieśń powraca na "dziką" plażę w Iławie. Już w najbliższą sobotę, 4 sierpnia Burmistrz Iławy wraz z Iławskim Centrum Kultury zapraszają na "Szanty nad Jeziorakiem".

Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 17:30. Wstęp jest bezpłatny. Poniżej szczegóły dotyczące programu i artystów - za organizatorem.

SZANTY NA JEZIORAKIEM 2018
Sobota, 4 sierpnia, "dzika" plaża w Iławie

  • 17.30 - 19.00 - Przygody pirata Drabinki, program cyrkowo-teatralny w wykonaniu Teatru Kubika (korowód, spektakl i pokaz baniek)
  • 19.00 - 20.00 - duet Jerzy Porębski i Ryszard Muzaj
  • 20.15 - 21.15 - DRAKE
  • 21.30- 22.30 - Ryczące Dwudziestki
  • 22.30 - 23.30 - wspólny projekt zespołów DRAKE i Ryczące Dwudziestki - tradycyjna podróż przez zielone irlandzkie i szkockie wzgórza, wizyty w portach i na rozkołysanym pokładzie...

g

JERZY PORĘBSKI

W latach osiemdziesiątych dwukrotnie uzyskał Grand Prix, a także pierwsze nagrody w piosence autorskiej, nagrody publiczności i inne na „Szantach” i innych festiwalach i przeglądach.

Solo i ze Starymi Dzwonami występował w większości krajów Europy oraz w USA, Kanadzie, Argentynie i RPA oraz na statkach różnych bander. Wydał trzy własne kasety autorskie oraz nagrał 5 kaset i płytę ze Starymi Dzwonami. Jego piosenki zyskały dużą popularność w środowisku ludzi związanych z morzem. Ostatnio, na zaproszenie żeglarzy, koncertował w USA (Nowy Jork, Baltimore, Waszyngton, Chicago), co spotkało się z dużym aplauzem. Miał szereg programów w polskim radiu i TV, a wiele jego piosenek publikowanych było w śpiewnikach i w prasie. Bierze aktywny udział w ruchu szantowym w Polsce i za granicą (m.in. organizuje festiwale piosenki żeglarskiej w Świnoujściu i Giżycku), uczy śpiewania piosenek morskich w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu, dalej pracuje w Instytucie i pływa w rejsy po morzu.
(Notka pochodzi ze strony festiwalu Shanties w Krakowie, http://www.shanties.pl/).

RYSZARD MUZAJ

Autor tekstów, kompozytor i aranżer. Od 22 lat związany z legendarną grupą szantową Stare Dzwony, występuje również solowo, ceniąc sobie bardzo kameralne spotkania z publicznością. Obywatel świata ukryty w interiorze Pomorza. Współtwórca wielu programów radiowych i telewizyjnych (m.in. w latach 1992 – 1995 cykliczny program edukacyjny dla młodzieży „Kliper” realizowany przez ośrodek TVP w Gdańsku). Żeglarz z zawodu i zamiłowania posiadający stopień jachtowego sternika morskiego. Ma na swoim koncie wiele rejsów turystycznych, ale pływał także zawodowo na flagowym żaglowcu ZHP „Zawisza Czarny” i na statku Polskiej Akademii Nauk „Oceania” w rejsach polarnych. W 1984 roku brał udział w akcji ratowania rozbitków z zatopionego w okolicach Bermudów brytyjskiego żaglowca „Marques”, przyczyniając się między innymi do uratowania ośmiu istnień ludzkich. Uczestniczy jako wykonawca i juror we wszystkich znaczących festiwalach marynistycznych i szantowych w kraju i za granicą. Koncertował m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Niemczech, Skandynawii, USA, Kanadzie. Laureat wielu nagród i wyróżnień – zespołowe Grand Prix 1983 na Shanties, indywidualne Grand Prix na Shanties 1999 r., zespołowe Grand Prix na Shanties 2000 r. W roku 2003 na Pływającym Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak” w Świnoujściu zdobył tytuł „Barda Bałtyku”. W grudniu 2002 roku obchodził 20-lecie zespołu uświetnione jubileuszowym koncertem w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie transmitowanym na żywo przez Polskie Radio. Pisze, komponuje i nagrywa często na zamówienie. Osiedlił się na Kociewiu, potwierdzając być może regułę, że prawdziwy żeglarz prędzej czy później zatęskni za lądem.

Zespół DRAKE

Początek zespołu DRAKE to styczeń 2004 r. Wtedy to zrodził się pomysł na uczczenie święta Irlandii, Dnia św. Patryka. Wspólne granie przyniosło wiele radości, więc pomysł na rozpoczęcie działalności zespołu nabrał konkretnego kształtu w postaci repertuaru, tak tradycyjnego, jak i własnych kompozycji. DRAKE grywał na imprezach plenerowych i w częstochowskiej Tawernie Port. W listopadzie 2004 r. zespół wyruszył na pierwszy festiwalowy konkurs. Występ na Morskich Opowieściach w Morsku k. Zawiercia przyniósł zwycięstwo w konkursie, a to otworzyło DRAKE’owi drzwi do występów na największych szantowych festiwalach w Polsce. Marzec 2006 r. to wygrana na festiwalu we Wrocławiu i nagroda w postaci nagrania i wydania pierwszej płyty. ”Talizman” ukazał się w marcu 2007 r. Muzyka zawarta na tej płycie to piosenki autorskie i tradycyjne melodie celtyckie. Maj 2011 to data premiery drugiego, autorskiego albumu DRAKE’a zatytułowanego "Legenda". Brzmienie zespołu na tej płycie zostało wzbogacone o mandolinę i irish bouzouki.

RYCZĄCE DWUDZIESTKI

Nierozłącznym elementem ich pasji są podróże – licząc przebyte kilometry tras koncertowych, z pewnością już parokrotnie okrążyli kulę ziemską. Niejeden port odwiedzili – drogą morską, powietrzną lub lądową, niejeden samochód „zarżnęli” i w niejednej koi spali. Prawie w każdy weekend wyruszają gdzieś w Polskę, nie omijając wielu spektakularnych koncertów, czy imprez kulturalnych – również emitowanych przez krajowe stacje telewizyjne. Niemalże co roku odbywają zagraniczne wojaże. Odwiedzili takie kraje, jak Niemcy, kraje byłej Jugosławii, Węgry, Norwegia, Czechy, Słowacja, Kanada oraz Stany Zjednoczone. To właśnie w Ameryce, gdzie byli już trzykrotnie, jako jedyny „biały” zespół mieli możliwość zaśpiewania w kościele metodystów (Asheville NC 1994). Porwani przez pastora i murzyńską społeczność do spontanicznego uczestnictwa w niedzielnym nabożeństwie zapomnieli, czy mają koncert (repertuar Gospel & Spirituals zawarty na płycie „By The Waters”), czy po prostu modlą się, śpiewając. Dziś są zgodni, że obok mszy żeglarskiej, na której śpiewali, tuż przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, było to dla nich najważniejsze wydarzenie duchowo-muzyczne.

Wydaje się, że trwać będą wiecznie, a z pewnością ich piosenki, o których można już powiedzieć, że łączą pokolenia. Choć z każdym dniem są starsi i ponoć lepsi jak wino, nie poprzestają tworzyć, czego dowodem jest 12 wydanych płyt CD.

Skład:
Andrzej Grzela „Qńa” (czyt. Kunia),
Wojciech Dudziński „Sęp”,
Andrzej Marciniec „Martinez”,
Bogdan Kuśka „Bodziec”,
Łukasz Drzewiecki „Matrix”.

Dzieci zapraszamy na "Przygody pirata Drabinki" – program cyrkowo – teatralny w wykonaniu Teatru Kubika (korowód, spektakl i pokaz baniek), w godzinach 17.30-19.00.

REKLAMAMozart2

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Z Makowa 1 7 miesięcy temu

    Czytam o tych wszystkich inicjatywach a wjeżdżając na teren ośrodków nad Jeziorakiem w Makowie wielkie składowisko syfiących śmieci. Jest tam około 350 domków - każdy płaci około 2000 PLN rocznie podatków = 700 000 PLN. Czy władz gminy/lasów nie stać na wywożenie na bieżąco śmieci? W końcu to park krajoznawczy PIERWSZA STREFA -> wstyd, nadaje się to do TVN24...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4299 sekundy