REKLAMAMartex_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 września 2018, 08:48 komentarzy 4
Wieniec pań z Jędrychowa był już doceniany, ale na jutrzejsze (15 września) Dożynki Prezydenckie, organizowane w Spale, pojedzie po raz pierwszy!

Wieniec pań z Jędrychowa był już doceniany, ale na jutrzejsze (15 września) Dożynki Prezydenckie, organizowane w Spale, pojedzie po raz pierwszy!

W Gminie Kisielice tradycja wyplatania dożynkowych wieńców jest ciągle żywa. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy, ich pasji i pracy powstają prawdziwe dzieła sztuki.

Ten wieniec przygotowany został przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jędrychowie (gmina Kisielice), które już nie raz zachwyciły swoją inwencją twórczą w wyplataniu wieńców, ale także propagowaniem sztuki ich wyrabiania w tradycyjny sposób i prezentacji nie tylko w gminie, ale również w województwie, a teraz po raz pierwszy na Dożynkach Prezydenckich.

W wykonanie tegorocznego symbolu święta plonów panie włożyły mnóstwo pracy, serca oraz miłości do darów natury. Dlatego wieniec w pełni oddaje bogactwo i zasobność naszych pól, łąk i ogrodów. Tak naprawdę jednak koncepcja wieńca powstawała w trakcie wielogodzinnej, mozolnej pracy, którą wykonały panie z koła gospodyń wiejskich: Marianna Tarka, Marzena Burna, Mariola Rogowska, Iwona Jagusz, Krystyna Bichta, Jolanta Bernatek, Zofia Rutkowska, Jania Miłosz i Zofia Rucińska.

Przygotowania trwały od wiosny, poczynając od stworzenia koncepcji, przez wybór rodzaju zbóż, nasion, roślin, aż do wykonania końcowego dzieła. Wymagało to wiele czasu i poświęcenia, aby w końcu wypracować kompromis i zrealizować zamierzenie. Wybrano i zebrano najbardziej dorodny materiał, który znajduje się dziś w wieńcu. Tworzą go cudowne kłosy zbóż pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia, owsa i lnu, uprawnianych w naszej gminie. Wszystko zbierane jest dużo wcześniej, gdy zboże jest częściowo niedojrzałe i zielone, ze względu na ładny kolor, oraz kiedy zboże jest w pełnej swej krasie i okazałości. Zboże po ścięciu łączy się w małe snopki i pozostawia do wyschnięcia na kilka tygodni, potem dzieli się na niewielkie pęczki, które później są plecione. Wieniec z Jędrychowa zawiera dodatkowe elementy naturalne zgodne z wytycznymi tworzenia wieńców w sposób tradycyjny: kwiaty, zioła, pestki, nasiona, misternie plecione kłosy zbóż, wzbogacone kwiatami i ziołami, kwiatami wykonanymi z pestek i nasion różnych roślin. Wszystko to tworzy przepiękne dzieło sztuki ludowej, które wieńczy korona z Chrystusowym krzyżem. Wieniec wykonany został zgodnie z ludową tradycją, w sposób przekazywany z pokolenia na pokolenie, wzbogacony o element historyczny - rzeźbę żołnierzy niezłomnych. To „Inka” (Siedzikówna) i „Łupaszko” (Szendzielarz), którzy tak jak wieniec mają symbolizować setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Rzeźbę wykonał lokalny twórca ludowy Marek Kałuża

Najważniejszy jednak jest staropolski obyczaj wykonania wieńca z naturalnych materiałów. Wszystko w nim ma swoją symbolikę, a misterne wykonanie i włożone całe serce naszych pań powoduje, że ma on duszę, która magicznie przemawia do odbiorcy.

Publikacja Urzędu Miejskiego w Kisielicach

REKLAMAfood

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ja 4 9 miesięcy temu

  rzeczywiście same gospodynie z hektarami. ha ha..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 3 9 miesięcy temu

  Dla wszystkich ? Hmm nie wszyscy mogli do tego ścisłego kręgu należeć ... KGW Jędrychowo to raptem te kilka pań.. reszta nie ma nic do gadania.. słabe to jest

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LOLAS 2 9 miesięcy temu

  jANUSZ WEJDŹ NA PROFIL IŁAWSCY PATRIOCI , TAM CAŁY TY BUEHEHEH

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magda 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Mnóstwo pracy i wysiłku, czego rezultatem jest przepiękny wieniec :) . Gratulacje dla wszytkich Pań :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAszkoła
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5025 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)