REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 października 2018, 11:03 komentarzy 6

(Fot. materiały prasowe.)

Automatyzacja przemysłowa odgrywa niezwykle istotną rolę we współczesnym funkcjonowaniu zakładów produkcyjnych. W przypadku procesów związanych z szeroko rozumianym wytwarzaniem istotnym ogniwem linii produkcyjnej jest zastosowanie maszyn CNC, czyli urządzeń przeznaczonych do obróbki poszczególnych materiałów, które sterowane są w sposób numeryczny przy zastosowaniu specjalnego oprogramowania.

Nad przebiegiem procesu (pomimo zautomatyzowania) czuwa osoba zwana operatorem CNC. Jaką rolę odgrywa ów człowiek w całym procesie i czy rzeczywiście jest on niezbędny?

Do pracy na stanowisku operatora maszyn CNC niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. Duże znaczenie ma także wiedza praktyczna oraz doświadczenie. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kompetencje operatora CNC wespół z drogą jaką musi przejść, by tenże tytuł uzyskać. Postaramy się ponadto przybliżyć aktualną sytuację operatorów na współczesnym rynku pracy.

Czym tak naprawdę jest technologia CNC?

Zanim jednak przejdziemy do zdefiniowania roli operatora CNC, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest tytułowa technologia. CNC to skrót od angielskiej frazy – Computerized Numerical Control – w wolnym tłumaczeniu jest to „układ sterowany numerycznie”. Linia produkcyjna korzystająca z owej technologii wyposażona jest nie tylko w układ, ale także maszyny typu CNC takie jak frezarki, tokarki, wiertarki oraz wiele innych urządzeń i specjalistyczne oprogramowanie (najczęściej jest to oprogramowanie typu CAD).


Istotną rolę w układzie odgrywa wbudowany mikrokomputer oraz panel sterujący na którym bazuje właśnie wspomniany operator. Takie panele operatorskie dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/automatyka-panele-operatorskie-c-197_925.html.

Zastosowanie maszyn CNC jest naprawdę szerokie, a ich funkcjonowanie cechuje się zwiększoną wydajnością, precyzją oraz efektywnością w porównaniu do konwencjonalnych narzędzi ręcznych. Z racji wzrastającego zainteresowania ową formą rośnie również zapotrzebowanie na profesjonalnych operatorów – wciąż odczuwamy ich rynkowy deficyt…

Kwalifikacje operatora CNC

Poza wiedzą teoretyczną dotyczącą działania maszyn typu CNC wykonujących obróbkę, operator powinien posiadać praktyczne umiejętności związane z obsługą maszyn takich jak frezarki, tokarki, szlifierki, czy wytaczarki. Ważnymi czynnikami są ponadto:
- serwisowanie urządzeń CNC
- koordynowanie procesu produkcyjnego
- umiejętność doboru materiałów oraz tworzyw do obróbki
- dokonywanie analizy zużycia maszyn
- modyfikacje programowe
- opracowywanie technologii obróbki na podstawie projektu

Jak wygląda kurs na operatora?

Ukończenie kursu podstawowego daje możliwość uzyskania nie tylko umiejętności, ale i kwalifikacji dotyczących obsługi i programowania maszyn CNC. Poza podstawowymi kursami istnieje wiele kursów specjalnych, których celem jest wzniesienie na wyższy poziom dotychczasowych kwalifikacji. Mogą być to np. kursy dotyczące obsługi oprogramowania frezarki z konkretnymi sterownikami. Ceny kursów podstawowych oscylują w granicach 2000-3000zł, a ich wysokość zależna jest od prestiżu placówki szkolącej, jej ulokowania oraz długości kursu.

Bezpłatny kurs podstawy obróbki CNC dla operatorów znajduje się w serwisie Wiedza EBMiA pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/.

Publikacja zlecona.

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Żuki 6 24 dni temuocena: 100% 

  Panowie Programiści. Po pierwsze uczyć można od jak zjawia się człowiek po kursie który nie ma pojęcia jak wyliczyć obroty z Vc i ile tego dać np. W ale to jak tu gadać o szkoleniu jak on chce od razu 5k bo on jest zajebisty. Mamy młodych ale oni wiedzą że nic nie wiedzą. Robią za 2.5k na rękę i się uczą powoli na prostych klockach. Co do pracy w duzej firmie po kursie CHCE to sie zgodzę, można. Popracuj jednak najpierw w kilku firmach, nabiera doświadczenia i zobacz jak bardzo potrafi się różnić obróbka od Obróbki. To co sprawia że ktoś jest Bogiem w jednej firmie może ledwie starczy na okresie próbnym w innej. Nikt nie da takiego monoblocka 105 komuś kto skończył kurs i ma rok doświadczenia bo wrzecìno kosztuje 140k a wytrzymuje jedna sprawna kolizję. Ok, maszyna ma kontrolę kolizji ale w skręceniu i tak ją najczęściej wyłączasz bo tylko przeszkadza. Jest operator i operator a angaz w papierach...papier przyjmie wszystko. Nie pieje oczywiście do żadnego z Was ale tak wygląda rynek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Programista 5 26 dni temuocena: 100% 

  Dziwne bo ja byłem na takim kursie. Nauczyłem się obsługi i programowania. Minęło 1,5 roku i w umowie mam napisane operator programista maszyn sterowanych numerycznie w bardzo dużej firmie. Da się? Da się tylko trzeba chcieć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Operator 4 27 dni temu

  CAD jest to oprogramowanie do modelowania. Do projektowania obróbki używa się programów CAM. A "panel operatorski" to sterowanie maszyny, które zalezy od rodzaju maszyny i producenta. Nie wszystkie maszyny CNC to obróbka skrawaniem jak w artykule. Sa maszyny do wycinania, giecia, spawania i wiele wiele innych rodzajów. A do Panów, którzy tak bardzo wymagaja doswiadczenia i kwalifikacji powiem tak. Gdzie mlodzi ludzie maja zdobywać to doświadczenie i wiedze po skonczeniu szkoły jak nie w pracy? Na każdą maszyne trzeba sie przeszkolic to raz. A dwa wszyscy wszędzie wymagaja ale szkolic nie chce nikt. Macie za swoje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Żuki 3 28 dni temuocena: 100% 

  Ale bzdury. Ludzie czytaja takie rzeczy, idą na kurs a potem przychodza do nas na rozmowę i wydaje im się że coś wiedzą. Niech taki delikwent porobi z 10 lat, w tym 5 na 5 osiach. Niech pisze z ręki i sam dobiera sobie narzędzia i parametry to pogadamy o stawkach. Czy ludzie naprawdę myślą że to automat i trzeba tylko pilnować i serwisowac? Masakra jakaś

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ProgramistaCNC 2 28 dni temuocena: 0% 

  Co za bzdura, zaden kurs NIC NIE DA. Tu trzeba skończyć minimum Technikum o kierunku CNC i pracować minimum 5 lat zeby iśc na taki kurs.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kaczor 1 29 dni temuocena: 100% 

  Prawda jest taka ze szkoda kasy na te Kursy i nic was nie nauczą .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3224 sekundy