REKLAMAKlonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 grudnia 2018, 13:44 komentarzy 2

(Fot. materiały prasowe.)

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała projekt "Ferie w mundurze", dzięki któremu uczniowie i studenci będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków.

Przełom stycznia i lutego to okres międzysemestralnej przerwy w nauce. W 2019 roku 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiła zorganizować specjalne edycje szkoleń podstawowych.

Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to zupełnie nowa oferta 4. Warmińsko-Mazurskiej Obrony Terytorialnej, która jest kierowana przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów. 

- Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów - zaznacza dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła. - Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować.

Szkolenia w ramach projektu "Ferie w mundurze" odbędą się w województwie warmińsko-mazurskiego w dwóch terminach: od 19 stycznia do 3 lutego oraz od 2 lutego do 17 lutego.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, a ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy i nauki w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Od niedawna wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 1,5 tysiąca na Warmii i Mazurach. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Monika Jabłońska-Buder

abs2

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~John 2 8 miesięcy temuocena: 0% 

    Pomysł dobry...byłem w wojsku 2 lata i uważam to za dobry czas kształtujący charakter...A dla inteligentów potem zrobiłem studia....

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~J 24 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

    Zabawa w kotka i myszkę ...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMACEZ
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASkład opału
REKLAMALADY D
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5152 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)