Bank brodnica
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 stycznia 2019, 17:42 komentarzy 4

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Zima w pełni, a przed nami kolejne mroźne dni. Zdecydowana większość mieszkańców dobrze radzi sobie w warunkach zimowych, ale wśród nas są także osoby bezdomne, niepełnosprawne, dotknięte biedą, niezaradne życiowo, niesamodzielne, które nie będą potrafiły poradzić sobie ze skutkami niskich temperatur. Dlatego zwracajmy uwagę na los swoich współmieszkańców, pomóżmy im godnie przetrwać zimowe miesiące - apeluje iławski ratusz.

Zwracamy się do Państwa z apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób narażonych na działanie niskich temperatur, a wymagających wsparcia oraz o informowanie o takich sytuacjach policji, pogotowia ratunkowego, ośrodka pomocy społecznej, urzędu miasta, ośrodków zdrowia, czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w  Iławie.

Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie. Pomóżmy im w  miarę naszych możliwości, bo może powodem jest tylko np. nieumiejętność zakupu opału w składnicy, nieszczelne drzwi czy okna, albo awaria systemu grzewczego, którą łatwo usunąć. Jeśli pomoc przerasta nasze możliwości, poinformujmy ww. służby.

Reagujmy nawet wtedy, gdy widzimy na ulicy, w rowie, czy gdzieś pod drzewem siedzące lub leżące osoby, będące pod wpływem alkoholu. Niestety, to one są przede wszystkim ofiarami mrozów. Przypadki śmierci osób z powodu wychłodzenia organizmu to często osoby pijane, w  tym młode i  zdrowe. Nie oceniajmy ich, po prostu pomóżmy.

Dlatego też szczególnie apelujemy do osób nadużywających alkoholu, by zachowały kontrolę oraz nie wystawiały na próbę wrażliwości społecznej innych ludzi, zwłaszcza że zaśnięcie lub zasłabnięcie poalkoholowe może się zdarzyć w  miejscu, w którym nikt się na czas nie pojawi.

Zwracajmy szczególną uwagi na pustostany, opuszczone budynki, domki letniskowe, altany działkowe, gdzie często chronią się przed zimnem potrzebujący ludzie. Zwracajmy uwagę na pozostawione tam butle gazowe, urządzenia grzewcze i kominki, których awaryjność może doprowadzić do tragedii.

Apelujemy również do właścicieli domków jednorodzinnych, mieszkań, by nie oszczędzali na ogrzewaniu i  na swoich lokatorach, zwłaszcza na osobach starszych, niepełnosprawnych, czy rodzinach z  małymi dziećmi. Jeśli zaś mają problem z utrzymaniem temperatury w mieszkaniu, domu prosimy o kontakt ze służbami!

W  ramach działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie dla osób potrzebujących zabezpieczyliśmy miejsca noclegowe w schroniskach dla bezdomnych włącznie z usługami opiekuńczymi oraz możliwość ogrzania się i skorzystania z pryszniców, toalet, z ciepłych posiłków na terenie samego Ośrodka. Pracownicy na bieżąco monitorują sytuację osób potrzebujących w naszym mieście, nie zawsze jednak osoby potrzebujące takiej pomocy chcą z niej skorzystać i nie zawsze możemy dotrzeć w każde miejsce. Stąd apel, byśmy reagowali i nie byli obojętni w tym czasie.

Apel został przesłany do wszystkich instytucji i jednostek, które mogą zetknąć się z ww. problemem (policjanci, lekarze rodzinni, lekarze pogotowia ratunkowego, pracownicy socjalni, pielęgniarki środowiskowe, kuratorzy sądowi, pedagodzy szkolni, nauczyciele, radni powiatowi i  gminni, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy samorządowi).

Kontakt telefoniczny do placówek i służb miejskich:
Policja: 997 /112. 
Pogotowie Ratunkowe: 999.
Straż Pożarna: 998.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie: 89 649 04 50.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie: 89 648 41 24.

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMAfood

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~taki tam 4 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Do Ciekawskiego ,wracam z pracy o 6,30 temp. na plusie a chodnikiem jedzie ciągnik i sypie na błoto piasek z solą, ten kto to zlecił jest bezmózgiem. Sprawa terenu przy dworcu ,zrobić taki rozpizdziaj to dopiero jest sztuka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawski 3 5 miesięcy temuocena: 100% 

  masz rację - to tylko idioci potrafią taki burdel drogowy zrobić- ale do cholery ktoś tym miastem zarządza i co ma w tyłku oczy??????

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawski 2 5 miesięcy temuocena: 77% 

  To za komuny jak się maszerowało o 6.30 do pracy chodniki były odśnieżone i posypane a jezdnie odśnieżone.Dzisiaj breja po kostki i nie ma pana który za to odpowiada.Czas p.burmistrzu zadbać o to.Mam jeszcze jedno pytanie do władz miasta Iławy- jakim trzeba być idiotą by zlikwidować światła na bardzo niebezpieczym skrzyżowaniu przy Kauflandzie- ciekawe kto weżmie odpowiedzialność za wypadki które tam będą - a będą na pewno.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a miało być...... 1 5 miesięcy temuocena: 40% 

  .......a straży miejskiej tam w wykazie niema ....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAszkoła
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7278 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)