REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 stycznia 2019, 12:00 komentarzy 22

(Fot. Kadr z filmu.)

Czy wiesz, gdzie w Iławie jest schron i ile pomieści osób? Czy wiesz, gdzie powinieneś szukać schronienia w przypadku ataku o określonym charakterze? Jak dobrze znasz znaczenie poszczególnych sygnałów alarmowych?

Na co dzień nie potrzebujemy tej wiedzy, ale w przypadku zagrożenia to właśnie od niej może zależeć życie nasze i naszych bliskich. Za mało edukacji skierowanej do cywilów- to jedna ze słabości lokalnego systemu obrony cywilnej, na jaką zwraca uwagę nowy dostępny w Internecie film.

Większość z nas na co dzień rzadko myśli o zagrożeniach związanych z potencjalnym atakiem jądrowym, chemicznym, czy biologicznym. Dorosłość osiągnęło pokolenie ludzi urodzonych już po 1989 roku, w wolnej Polsce. Czy słusznie wielu z nas uważa zagrożenia dla tej wolności, okupionej wielką ofiarą, za zupełnie nierealne?

Zdaniem jednej z osób wypowiadających się w nowym filmowym dokumencie "Iława. Czy jesteśmy gotowi na czarny scenariusz?", który został udostępniony do publikacji m.in. portalowi Info Iława, agresja Rosji w stosunku do Gruzji, czy Ukrainy i nas powinna niepokoić. 

Wśród osób, które pojawiają się przed kamerą, są związani z Iławą i powiatem iławskim specjaliści: płk Jerzy Franciszek Małek- emerytowany wojskowy (służył w 15. Warmińsko-Mazurskiej Dywizji Zmechanizowanej), Andrzej Górski- podinspektor w Miejskim Inspektoracie Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w Iławie, Jolanta Labiś- szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie, Edmund Preuss- przedstawiciel Powiatowego Szpitala w Iławie, mł. asp. Joanna Kwiatkowska- oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie, kpt. Magdalena Socha- rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Iławie i kpt. Krzysztof Rutkowski- oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Wszyscy mundurowi zapewniają, że służby są gotowe, istnieją plany dotyczące sytuacji kryzysowych, według których poszczególne formacje będą podejmować działania.

A my, cywile- ilu z nas będzie wiedziało, jak się zachować w przypadku ataku jądrowego, chemicznego, biologicznego? Ile osób prawidłowo rozpozna określony sygnał alarmowy? Jak przygotowana jest infrastruktura:  dla ilu osób wystarczy miejsca w publicznych schronach, dla ilu- masek przeciwgazowych?

Zostawiamy Was z filmowym dokumentem i tymi pytaniami. Trzeba mieć nadzieję, że okażą się jedynie teoretyczne, ale też pamiętać: "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny"...

Zobacz filmowy dokument "Iława. Czy jesteśmy gotowi na czarny scenariusz" o lokalnej obronie cywilnej.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAfood

22Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Willi 22 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Ten materiał pokazuje, że państwo polskie , jak rzekł pan minister u Sowy, _"istnieje tylko teoretycznie"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 21 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Nic w Iławie NIE jest dobrze przygotowane. Bardzo,bardzo nieprofesjonalny jeżyk tych osób, tzw. służb OC. Nawet instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo lokalnej społeczności źle formułowane. Szkoda, że Pan z wąsami nie powiedział: dlaczego sfera bezpieczeństwa: zarządzanie kryzysowe, tak b.b.b.b.b. ważne jest w Iławie spychane i zaniedbane! Sprzęt!!!! Litości!!!!! WSTYD !!!!!!!!!!! Iławiaku, Iławianko sami musimy myśleć o swoim bezpieczeństwie w razie ataku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~W iławie chcę się czuć bezpiecznie 20 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Czy ktoś wie i zdradzi gdzie są te bunkry?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anka 19 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Tylko pragnienie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxx 18 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Jedyne rozwiązanie to grupowa dekontaminacja w Jezioraku :) Miejsca wystarczy dla całej Iławy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~realista 17 5 miesięcy temuocena: 100% 

  ja już nie dobiegnę do schronu. Za komuny na PO uczyli , że jak zobaczysz "grzyba"------to połóż się na brzuch nogami w kierunku tego ''grzyba" , a szczerze, to wolę grzyby z lasu i NIKOMU nie życzę scenariusza wojny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WYRON69 16 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Potencjalny atak będzie tak niespodziewany, że nikt nie zdąży skorzystać z tych schronów. Potencjalny agresor rozwali nasz węzeł kolejowy. Zakładów zbrojeniowych na szczęście nie mamy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 15 5 miesięcy temuocena: 80% 

  Jak to nie mamy? A iławska Ziemniaczanka? Przecież tam się produkuje nadzwyczaj gęsty i dokuczliwy smród, który w każdy cieplejszy dzień skutecznie obezwładni i powali na kolana całą dywizję wroga. Nawet pancerną...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żelazo 14 5 miesięcy temuocena: 88% 

  Stefan Trykacz "Pepanc" na PO ( Przysposobienie Obronne, to dla młodszych informacja ) mawiał, że jak zobaczysz na niebie grzyba, to natychmiast się odwrócić plecami i padać na ziemię. Rozmowa o obronie cywilnej A.D. 2018 to materiał dla satyryków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żelazo 13 5 miesięcy temuocena: 80% 

  Dla uściślenia. Formułki wygłaszali przedstawiciele: sanepidu, policji, zakładu karnego i szpitala.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żelazo 12 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Komentarz po obejrzeniu tego filmu. Z uśmiechem słuchałem tych dialogów. Nawet było mi żal tych ekspertów ( piszę to bez ironii ), którzy musieli wygłosić swoje formułki. "Czy szpital iławski jest przygotowany na..............wybuch jądrowy?" Sen nocy letniej. Maski gazowe!!!??? Najważniejsze to mieć konto na fejsbuku. Jaka tam maska? Chyba że na bal karnawałowy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rabotay73 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Oni sami nic nie wiedzą. Za komuny się o tym gadało, uczyliśmy się choćby zakładać maski, a teraz...? Obraz nędzy i rozpaczy. Jakieś 10 lat temu byłem tydzień w rezerwie w Morągu. Ogólnie cały czas picie, jeden dzień jakiegoś szkolenia, chociaż to chyba za duże słowo. Na pytania o cokolwiek trepy się uśmiechały... Dobrze że jeszcze kałachy potrafią obsługiwać. To nasze wojsko jest śmieszne. Totalnie niewyszkolone, zapuszczone, syf! Przystanek do szybszej emerytury, nic więcej. Ci terytorialsi to jakieś nieporozumienie. Oni nawet chodzić nie potrafią. Kolejny skok po kasę bo się robić nie chce. Biada nam jeśli rosyjski niedźwiedź się wkurzy!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 10 5 miesięcy temuocena: 92% 

  A ja pamiętam podobne "manewry" w ramach szkolenia rezerwy jeszcze w latach 70-tych na Pomorzu. Chyba nie zdradzę już żadnej tajemnicy wojskowej, że służyłem podobno w służbie medycznej wojsk lotniczych nie mając o tym zielonego pojęcia. W drodze na "manewry" poruszaliśmy się rozklekotanymi sanitarkami wojskowymi jeszcze z lat 40-tych i osiągającymi oszołamiającą prędkość co najwyżej 15 km na godzinę. Na tygodniowe manewry spędzono kilka tysięcy chłopa. W całym tym okresie gdzieś jeden raz strzelono z jakiejś armaty. Jako broń osobistą dostaliśmy stare pepesze, ale oczywiście bez kulek. Przez cały tydzień wszyscy chlali z nudów i obsrywali pobliskie zagajniki. Ja zaś nie miałem na nic czasu, gdyż jako tzw. pisarz kompanijny musiałem bez przerwy rysować wspaniałe kolorowe mapy naszego pozorowanego, ale jakże skutecznego ataku na...Danię. Jak widać dzisiejsza armia niezbyt się różni od tej z lat 70-tych. Oczywiście poza celami pozorowanych ataków...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rambo 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Super, schrony sa ale niewiadomo gdzie, niewiadomo co robic w razie ataku, a maski kupmy sobie sami za ok 300 zl za sztuke.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 cz. III 8 5 miesięcy temuocena: 93% 

  PS. Kiedy w dawnych czasach podczas studiów musiałem obowiązkowo uczęszczać na dość humorystyczne zajęcia w ramach tzw. studium wojskowego, to obywatele majorowie informowali studentów, że najskuteczniejszym sposobem obrony przed bronią masowego rażenia jest zakup... białego prześcieradła i w razie ataku położenie się na ziemi, a następnie przykrycie się nim. A po co? Ano po to by nasze marne szczątki były później łatwiejsze do odnalezienia dzięki białemu kolorowi tkaniny i ewentualnego zakopania. Nasza obrona cywilna najwyraźniej też ma jakby charakter takiego białego prześcieradła. Aż strach się bać...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do johnnego. czy jak mu tam... 7 5 miesięcy temuocena: 88% 

  johnny, witam znów miły i jak zawsze specyficznie "kulturalny" czytelniku. Już nie mogłem się ciebie doczekać. A może byś sam wreszcie coś ciekawego napisał? Chyba potrafisz sklecić przynajmniej trzy zdania? W tym choćby jedno bez grubych epitetów? Ale to jest chyba ponad twoje siły, gdyż tacy jak ty poza bezmyślnym nieustannym obszczekiwaniem się nic nie potrafią. A więc do kolejnego, "miłego" z tobą spotkania. A tak swoją drogą - jesteś już naprawdę kompletnie nudny. Może czas zmienić zdartą już płytę?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Johnny 6 5 miesięcy temuocena: 11% 

  Znowu ty idioto się produkujesz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rabotay73 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Procedury, procedury, procedury... Tylko swoje formułki przytaczają a żadnych sensownych informacji dla zwykłego śmiertelnika. Prawda jest taka że nie jesteśmy przygotowani na jakikolwiek ruch ze strony Rosji. Liczymy tylko na NATO i Amerykanów. A jak się kończą sojusze z państwami zachodnimi to pokazała ostatnia wojna. Więc siedźmy cicho i nie machajmy szabelką bo to nie te czasy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 cz. II 4 5 miesięcy temuocena: 93% 

  Pan podinspektor zza swych sumiastych powiadomił także ludność z nieskrywanym smutkiem, że w jego schronie jest aż kilka masek. Obywatele mogą więc sobie sami zakupić maskę. Nadzwyczaj szczegółowo poinformował mieszkańców Iławy, że maski takie są produkowane gdzieś na południu kraju, ale gdzie to już nie powie. Bóg zapłać panu, panie podinspektorze za tę dokładną informację. Jest ona tak samo użyteczna jaką byłaby w razie jakiegoś nieszczęścia cała pańska pożałowania godna "obrona cywilna". Mamy więc jednym słowem obraz nędzy, rozpaczy i biurokratycznego samozadowolenia różnych tzw. służb z powodu posiadania jakiś zakurzonych planów i procedur leżących gdzieś na zapomnianych dolnych półkach biurek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do czułego nosa 3 5 miesięcy temuocena: 86% 

  A Ty byś wysiedział dłużej na trzeźwo w takim ponurym i pustym bunkrze? Przecież musi się nieborak jakoś odkazić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 cz. I 2 5 miesięcy temuocena: 93% 

  Plany, procedury, instrukcje, sztaby, "że tak powiem" - jak ciągle powtarza rzecznik szpitala - podobno ratownicze. Szkoda tylko, że nic o nich nie wiedzą mieszkańcy miasta. Sprzęt wyglądający na wytworzony już po I wojnie św. lub w porywach najpóźniej we wczesnych latach socjalizmu. Pan podinspektor radośnie powiadomił widzów filmu, że w Iławie jest aż 6 schronów i bunkrów. Ale gdzie one się znajdują to już ścisła tajemnica. Więc dla kogo są one przeznaczone? Częściowo pan podinspektor puścił parę z ust stwierdzając, że jeden z nich, także o niewiadomej lokalizacji, przeznaczony jest tylko dla pracowników Urzędu Miasta lub ewentualnie ich rodzin. Ma w nim podobno pracować tzw. sztab zarządzania kryzysowego. Jak można się domyślać sztab będzie zajmował się ratowaniem głównie samego sobie. A dlaczego? A dlatego, że jak najlepiej ujął to pan podinspektor od obrony cywilnej - ludność cywilna nie ma żadnych szans.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Jest teoria, ze najmniej podczas wojny ginie żołnierzy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAszkoła
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMADzień dziecka
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5201 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)