REKLAMAKlonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 stycznia 2019, 13:05 komentarzy 3

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Na terenie powiatu iławskiego w 2018 r. nie odnotowano podmiotów wprowadzających do obrotu dopalaczy. Niestety, dla wielu osób nie było to przeszkodą w zdobyciu tzw. nowych narkotyków. Miniony rok w naszym powiecie przyniósł wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych po zażyciu środków zastępczych. Eksperymenty przypłaciło zdrowiem 11 osób.

Przypomnijmy. Wcześniej, w 2017 roku, w naszym powiecie było 8 interwencji medycznych związanych z zatruciami po zażyciu dopalaczy. Dotyczyły wyłącznie mężczyzn w wieku od 19 do 37 lat. Aż 7 z 8 zdarzeń miało miejsce w Iławie, jedno- w Lubawie. Substancje, które spowodowały zatrucie, były nieznane. To odzwierciedlenie faktu, że skład dopalaczy wciąż się zmienia.

- Jako ostrzeżenie dla wszystkich, którzy planują eksperymentować ze swoim zdrowiem, warto podkreślić, że najczęściej skład, dawki i działanie tzw. dopalaczy nie są nawet znane sprzedającemu, więc tym bardziej konsumentowi - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. - Również reakcja organizmu jest zmienna i nieprzewidywalna, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Teraz poznaliśmy najnowsze lokalne dane, podsumowujące pod tym względem miniony, 2018 rok. W powiecie iławskim odnotowano wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych po zażyciu "nowych narkotyków". Tym razem było to 11 osób, w tym dwie kobiety, a właściwie... dziewczyny, nastolatki w wieku 16 i 17 lat. Młodzi i bardzo młodzi byli też mężczyźni, którzy potrzebowali pomocy lekarzy po ryzykownych eksperymentach ze swoim zdrowiem. Mieli od 15 do 29 lat. Co najmniej 7 zatruć odnotowano w Iławie, w pozostałych przypadkach nie ma informacji o miejscu zdarzenia. Tym razem więcej wiadomo natomiast o składzie środków, które doprowadziły do zatrucia. Wśród składników rozpoznano mefedron, amfetaminę, khat, THC i metylenodioksymetamfetaminę oraz "k2 spice". W trzech przypadkach substancja pozostała nieznana. Aż 6 zatruć było we wrześniu, 3 w listopadzie i 2 w grudniu.

Inspekcja Sanitarna, prowadząca działalność edukacyjną i profilaktyczną w zakresie walki z dopalaczami, przypomina najważniejsze informacje o "nowych narkotykach".

 • - Dopalacze to uzależniające substancje. Już jednorazowe zażycie może być początkiem nałogu!
 • - Nie ma bezpiecznych dopalaczy! Ich zażywanie grozi utratą zdrowia, a często też śmiercią!
 • - Nie bądź obojętny! Jeśli zauważyłeś, że ktoś wziął dopalacze, zadzwoń na infolinię lub pod numer alarmowy 112.
 • - Sprzedaż dopalaczy to przestępstwo! Grozi za to odpowiedzialność karna oraz wysoka grzywna.

f

800 060 800- to numer bezpłatnej, całodobowej infolinii GIS, gdzie pomoc mogą otrzymać zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice.

REKLAMAMozart2

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Johnny 3 5 miesięcy temu

  Ilawianin35 ciągle na haju jest po dopalacach, bo pi...takie kacapoły w komentarzach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Przez takich debili, naprawdę chorzy ludzie czekają godzinami w kolejce na SOR. Jedynym lekarstwem powinna być kolejna dawka tego gówna podawana już w karetce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Okoń 1 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Chyba dane nico źle zebrane bo i ile mi wiadomo takich przypadków było wiele wiecej. Dziwi mnie że nikt z tym nic nie robi. Policja odprowadza takiego jegomoscia na sor oczywiście jadąc radiowozem za karetka po czym po minucie już ich nie ma. Chyba nie powinno się to tak odbywać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMADzień dziecka
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4954 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)