REKLAMAMartex_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 stycznia 2019, 08:24 komentarzy 8

(Fot. Info Iława.)

Wystawą rzeźby ludowej autorstwa nieżyjącego Józefa Kuleszy zainaugurowała rok 2019 iławska Galeria Twórców SART. W wernisażu, zorganizowanym w sobotę, 19 stycznia w siedzibie SART-u na ulicy Niepodległości w Iławie, uczestniczyli jego członkowie, inni miłośnicy sztuki i syn twórcy, Jan.

Dziękował Stowarzyszeniu za zainteresowanie i wystawienie prac ojca. Docenił trud galerii, bo, jak mówił, nie jest łatwo zorganizować taką wystawę. 

Prace ludowego rzeźbiarza z Nowej Wsi pod Iławą można oglądać w galerii na ulicy Niepodległości do 10 lutego.

Sylwetka artysty (za Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie).


Józef Kulesza

(1910-2005) - rzeźbiarz amator (drewno lipowe) z Nowej Wsi k. Iławy.

Urodził się 9 kwietnia 1910 r. w Kramkowie nad Narwią (woj. podlaskie). Tam spędził dzieciństwo, cztery lata podstawowej nauki szkolnej, tam również potem pracował na roli i w kuźni. Wykształcenie uzyskał, przynależąc do Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej „Wici” w Wiźnie. Tam też brał udział w działalności zespołów artystycznych i oświatowych Stronnictwa Ludowego. Do podiławskiej Nowej Wsi rzeźbiarz wraz z rodziną sprowadził się w 1966 r. Mniej więcej w tym okresie zaczął rzeźbić. W latach 70-tych XX w. został członkiem Iławskiego Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Od 2000 r. brak danych biograficznych i artystycznych. Artysta zmarł w 2005 r.

Kulesza rzeźbił w drewnie lipowym bardzo proste formy – czyste, prymitywistyczne. Jego prace zdecydowanie można zaliczyć do nurtu naiwnego. Specyfika rzeźb Kuleszy tkwiła w ludowym nadnarewskim pochodzeniu oraz chłopskim rodowodzie rzeźbiarza. Ulubionymi motywami w jego twórczości były: tradycyjne prace polowe (orka, siejba, kowalstwo), postaci historyczne (król Stefan Batory, Kazimierz Wielki, Wincenty Witos), tematy wojskowe i patriotyczne (ułani) oraz sakralne (Matka Boża, Chrystus ukrzyżowany).

Podczas Iławskich Przeglądów Twórczości zdobył trzy Laury Iławy (1983, 1986, 1999). Jego pracom przyznano również wyróżnienia na: Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Olsztynie, Plenerze Rzeźby Ludowej w Sępopolu i Suwalskim Jarmarku Folklorystycznym.


Iława. Wernisaż wystawy ludowej rzeźby Józefa Kuleszy.

Wernisaż rzeźby Józefa Kuleszy.

Ilość zdjęć 26

REKLAMAMozart2

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kobieta 8 6 miesięcy temu

  Bardzo przykro, że Pan Jan nie zaprosił wszystkich z rodziny Jego ojca. Być moze bratowa Jego nieżyjącego brata, oraz Jej córka nie zasłużyły na zaproszenie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ormowiec 7 6 miesięcy temu

  Ten gościu który ręką za kaburę trzyma, to tajna ochrona może? Oj przestraszyli się oj. Impreza masowa - różnie może być...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ernie 6 6 miesięcy temuocena: 33% 

  Gdzie Czesuaf i Wenezuelczyk? To spotkanie się zwyczajnie nie odbyło, jeśli brakuje naszych dwóch filantropów sztuki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 5 6 miesięcy temuocena: 80% 

  Dobrej jakosci zdjecia robione domofonem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fotopstryk 4 6 miesięcy temu

  mi się podobają mają klimat

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zasprawiedlością 3 6 miesięcy temuocena: 50% 

  za takie zbrodnie jak w Gdańsku oraz inne podobne w kraju to prezydent powinien prowadzić obligatoryjnie karę śmierci -bo to cierpi rodzina i osoby bliskie a sprawca bez skrupułów ma wikt i opierunek ze standardem europejskim do końca życia oczywiście na nasz koszt nieprawda???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ormowiec 2 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Pamietam Pana Kuleszę i jego syna, u którego rower naprawiałem. Ad vocem kary smierci za morderstwo zamierzone i zaplanowane tak by skutecznie pozbawić życia. Trzeba isc sladem ruskich, którzy swoim funkcjonariuszom wywadu za zdradę, uwaga! Powoli w krematorium zywcem palili. To załatwiło by tego typu mordy. Przcież ten W. był poczytalny całkowicie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~zasprawiedlością 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Co twój wpis ma wspólnego z wystawą?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAszkoła
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASkład opału
REKLAMALADY D
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.6679 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)