REKLAMAGabinet Okulistyczny Helena Tretau
REKLAMAbanieczka
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 lutego 2019, 14:31 komentarzy 2
Pierwsze e-dowody już w marcu tego roku, ale nie trzeba będzie natychmiast wymieniać swojego obecnego dokumentu. Zachowa on ważność.

Pierwsze e-dowody już w marcu tego roku, ale nie trzeba będzie natychmiast wymieniać swojego obecnego dokumentu. Zachowa on ważność. (Fot. materiały prasowe.)

Kolejna tura miast jest po pomyślnych testach dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział, sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych.

W ostatnich testach udział wzięli urzędnicy w sumie 34 urzędów miast i gmin z całej Polski, m.in.: Białegostoku, Gdańska, Lublina, Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa, czy Zielonej Góry.

W województwie warmińsko-mazurskim w testach brały udział urzędy miasta w Olsztynie i Ełku.

- Przed wydaniem pierwszych e-dowodów sprawdzamy działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on używany - wyjaśnia Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak, jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu z nowymi dokumentami. 

- Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu - podsumowuje Marek Zagórski.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu, czy jego utraty).

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu.

Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.

REKLAMANAJLAK

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~123 2 ponad rok temuocena: 100% 

    Co jeśli ktoś sobie nie życzy elektronicznego dowodu?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~autochton 1 ponad rok temu

    e tam

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.7749 sekundy