REKLAMANotus_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 lutego 2019, 10:33 komentarzy 13
Droga powiatowa na odcinku pomiędzy Lasecznem a Gulbiem. M.in. tutaj będzie realizowana wycinka.

Droga powiatowa na odcinku pomiędzy Lasecznem a Gulbiem. M.in. tutaj będzie realizowana wycinka. (Fot. Info Iława.)

Nie rokują szans na przeżycie, co więcej część z nich zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Taka ocena stanu wybranych drzew znajdujących się w pasach dróg powiatowych na terenie gminy Iława jest przyczyną podjęcia decyzji o ich wycince. Decyzja ta zostanie zrealizowana do końca bieżącego miesiąca.

Pod piłę idą 44 drzewa przy drogach powiatowych w różnych częściach gminy Iława. Wycinka zostanie zrealizowana na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie, za zgodą Gminy Iława. Samorząd ten wydał zezwolenie na wycinkę obejmujące 46 drzew, natomiast w przypadku 9 drzew odmówił udzielenia takiej zgody. Jednocześnie w wydanej decyzji urząd gminy nakazuje przeprowadzenie nasadzeń kompensacyjnych.

Konieczność przeprowadzenia wycinki iławski PZD motywuje tym, że 

"drzewa są obumierające lub obumarłe i nie rokują szansy na przeżycie, a także zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego". 

Dokonane w terenie oględziny potwierdziły to w przypadku 46 drzew - wynika z decyzji Wójta Gminy Iława.

Jest już wyłoniony wykonawca, który ma zakończyć wycinkę do 28 lutego- już 1 marca rozpoczyna się sezon lęgowy ptaków. Jest to iławski Spomer, który z ośmiu oferentów zaproponował najniższą cenę, mianowicie 21 tysięcy 384 zł. Co dokładnie obejmuje zamówienie? Wyjaśnia w ogłoszeniu Lech Tatarek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie.

Przedmiotem zamówienia jest wycinka 44 sztuk drzew [...], wywiezienie drewna, uporządkowanie pasa drogowego z gałęzi, trocin i innych zanieczyszczeń powstałych w wyniku prowadzonych prac, zakup drewna opałowego pozyskanego z wycinki [...] za łączną kwotę brutto 4.975,22 zł.

Pozostaje jeszcze kwestia reakcji mieszkańców. W tym tygodniu odebraliśmy jeden sygnał od osoby z gminy Iława, zainteresowanej wycinką planowaną przy drodze z Laseczna w kierunku Gulbia, gdzie wytypowane do likwidacji drzewa są zaznaczone już od dłuższego czasu. 

- Popieram wycinkę - nie ukrywa ten mieszkaniec. - Te drzewa są niebezpieczne, niektóre przechylają się na budynki - uzasadnia.

Gdzie zostaną wycięte drzewa? Sprawdź na mapie (plik powiększa się po kliknięciu).

Gdzie zostaną wycięte drzewa?

Ilość zdjęć 1

REKLAMAMozart2

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~rysz 13 4 miesiące temu

  Należy zapytać dlaczego tak wolno idzie to nasadzanie poz rowem. Czy to nie wina wójtów? Za sprzedane drewno powinno być wydane co złotówki na nasadzenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~butt 12 4 miesiące temuocena: 50% 

  Drzewa umierają, stojąc. Drzewa są największym przyjacielem człowieka. Dziwne, że psy, które śmierdzą i zagryzają ludzi, nie przeszkadzają przeciwnikom drzew, a drzewa, które oczyszczają powietrze, jakoś im zawadzają. Niech wójt gminy i dyrektor zarządu dróg wytną drzewa u siebie na podwórku i niech żyją w betonie. Brak mi słów, aby nazwać tych decydentów. Nienawidzą mieszkańców.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 11 4 miesiące temuocena: 38% 

  Co ja wogule wypisuje???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Popieram 10 4 miesiące temuocena: 53% 

  Też kierowca idź się leczyć bo niekontrolujesz nerwów i tego co piszesz mam nadzieję że nikt ze znajomych twoich albo rodziny się nigdy na takiej starej lipie rosnącej pół metra od drogi nigdy nie rozbije miejsce drzew jest w lesie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 9 4 miesiące temuocena: 42% 

  Ani ja ani nikt z mojej rodziny nie mamy zwyczaju wjeżdżać w stare lipy rosnące przy drogach. Najwyraźniej ty masz problem z drzewami na poboczu, gdy nawalony jak stary parowóz pędzisz na złamanie karku piękną lipową aleją. A że spokojna jazda w stanie pełnej trzeźwości jest najwyraźniej raczej ci wstrętna, to winę za próbujesz zwalić na drzewa. Tylko pamiętaj, że bez tych drzew ty, twoi znajomi lub też rodzina po prostu zejdziecie z tego świata uduszeni. A czym? Spalinami z waszych starych, poniemieckich gratów z wyciętymi filtrami powietrza. I przestań wreszcie bredzić, że drzewa są wrogami kierowców. Z twego bełkotu wynika, że jest wprost odwrotnie. Oczywiście, że las jest także miejscem dla drzew. Ale poza lasem nie można przecież wszystkiego przerobić na asfaltowe pustynie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 8 4 miesiące temuocena: 86% 

  Prowadzić politykę odpowednią należy tak, by stare powoli wyrąbywać, ale sadzić nowe, nie na skrajni drogi a za rowem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 7 4 miesiące temuocena: 83% 

  Jak się nie dba o drzewa to tak jest, że są obumarłe itd... No ale co robić. Może nowe nasadzenia w odległości 5 metrów od jezdni będą dobrym rozwiązaniem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bojar 6 4 miesiące temuocena: 50% 

  Drzewa przy drodze to może były dobre kiedyś, jak się pan hrabia wybrał bryczką na przejażdżkę i miał cień. W dobie samochodów drzewo przy drodze to najgorsze z możliwych zestawień. I nie opowiadajcie o ochronie przyrody, człowiek to też przyroda i należy mu się taka sama ochrona. Poza tym to wcale nie jest najlepsze miejsce dla drzew, zimą sól a przez cały rok zanieczyszczenia. Wszystkie drzewa w pasie drogowym powinny zostać usunięte. Owszem, w zamian na zasadzie kompensacji można posadzić 3 nowe za jedno wycięte. Oczywiście w takim miejscu gdzie będzie dobrze drzewom a i oko będą cieszyły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Popieram 5 4 miesiące temuocena: 52% 

  I bardzo dobrze tylko zaraz się obrońcy odezwą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca rajdowy 4 4 miesiące temu

  tez kierowca co daje wyciecie filtra powietrza ktore tak rozpowszechniasz? Poza tym ciekawe co napiszesz jak w swoim nowym aucie przebijesz opone i sciagnie cie na drzewo rosnace 2cm od asfaltu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 3 4 miesiące temuocena: 36% 

  Właśnie się odzywam. To nie pijane drzewa szalejące na drogach są przyczyną wypadków. Najlepiej i najprościej wszystko wyrąbać, wykarczować i zalać asfaltem. Najwyraźniej takie głupie poglądy jak twoje reprezentują tak sami tępi jak ty biurokraci z gminy. Tylko jak zabraknie drzew to się kiedyś cymbale udusisz od spalin swego zardzewiałego grata, w którym już dawno pewnie wyciąłeś filtr powietrza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Driver 2 4 miesiące temuocena: 45% 

  44? Mało poważna liczba lepiej brzmi na przykład 444. One zabijają i ranią ludzi nawet jeśli ktoś jedzie jak debil to z drzewem nie ma szans.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kornik 1 4 miesiące temuocena: 72% 

  Jest powszechnie znaną prawdą, że rozpędzone i kompletnie pijane drzewa często złośliwie wpadają na drogi i z impetem taranują samochody prowadzone przez kierowców skrupulatnie zachowujących zasady bezpieczeństwa i zawsze przestrzegających przepisy ruchu drogowego. Wyciąć je w pień!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
disco
REKLAMASkład opału
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.448 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)