REKLAMAimage2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 marca 2019, 10:12 komentarzy 1

(Fot. Archiwum organizatora.)

Przed sympatykami turystyki rowerowej już 15. pielgrzymka na dwóch kółkach wokół Jezioraka w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Jest wiele nowości: po raz pierwszy pątnicy przemierzą "Papieską Kalwarię Pojezierza Iławskiego", po raz pierwszy "Barka" zostanie odśpiewana przy akompaniamencie orkiestry i po raz pierwszy do pielgrzymów dołączą... morsy. Szczegóły przybliża i do uczestnictwa zaprasza pomysłodawca i organizator tego wydarzenia Krzysztof Zakreta.

KRZYSZTOF ZAKRETA WSPOMINA, JAK TO SIĘ ZACZĘŁO...

Jeszcze za życia papieża Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, w duchowej łączności z Ojcem Świętym przemierzyłem rowerem 80-kilometrową trasę wokół najdłuższego w Polsce jeziora Jeziorak. Na wysokim brzegu Jezioraka w miejscowości Gizerek, dziś zwanej Jezierzyce, zatrzymałem się przed kapliczką upamiętniającą dwukrotny pobyt księdza biskupa Karola Wojtyły na spływach kajakowych organizowanych z młodzieżą ze „Środowiska” w 1959 i 1973 roku. W tym miejscu, z którego rok wcześniej, 3 kwietnia 2004 roku, symbolicznie rozpocząłem moją samotną pielgrzymkę rowerową z Iławy do Watykanu (1 845 km), do Jana Pawła II, modliłem się za jego ostatnią drogę do Domu Ojca. 

Tak właśnie rozpoczęła się tradycja pielgrzymowania będąca wyrazem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Wydarzenie, poza wymiarem duchowym, stanowi symboliczne otwarcie sezonu turystyki rowerowej w naszym powiecie.

W ubiegłym roku w tej najstarszej w Polsce pielgrzymce upamiętniającej pontyfikat świętego Jana Pawła II udział wzięło 100 pątników z wielu miejscowości, m.in. Bydgoszczy, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego, Olsztyna, Radomna, Skarlina, Susza i Iławy. W tym roku po raz pierwszy grupa rodzinna przemierzy 27-kilometrowy "Szlak Papieskiej Kalwarii Pojezierza Iławskiego", który 10 sierpnia 2018 roku uroczyście poświęcił metropolita gnieźnieński Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Tegoroczna edycja pielgrzymki, pod patronatem Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, odbędzie się w niedzielę, 31 marca, start na placu przed iławskim "czerwonym" kościołem. 

MAXI

O godzinie 9.37 w tempie 20 km/h w 80-kilometrową trasę wokół Jezioraka (Iława – Siemiany – Jerzwałd – Dobrzyki – Zalewo – Boreczno – Makowo – Gizerek – Szałkowo – Iława) wyruszy grupa "maxi" prowadzona przez Krzysztofa Zakretę. Firma Impel Facility Services dwoma samochodami zabezpieczy przejazd rowerzystów. 

RODZINNIE

O godzinie 12.00 w tempie 12 km/h w 27-kilometrową trasę wokół Małego Jezioraka i „Szlakiem Papieskiej Kalwarii Pojezierza Iławskiego” (Iława – Kamień Duży – Kamień Mały – Windyki – Wola Kamieńska – Tynwałd – Gizerek – Szałkowo – Iława) wyruszy grupa "rodzinna" prowadzona przez Dariusza Paczkowskiego. 

"BARKA" Z ORKIESTRĄ

O godzinie 13.30 te dwie grupy spotkają się pod papieską kapliczką w Gizerku, by tam złożyć kwiaty, zapalić znicze, pomodlić się w intencji św. Jana Pawła II i wspólnie z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z iławskiej "Budowlanki" zaśpiewać "Barkę" - ulubioną pieśń św. Jana Pawła II. Uczestnicy pielgrzymki po wspólnym pamiątkowym zdjęciu wysłuchają opowieści iławskiego przewodnika PTTK Dariusza Paczkowskiego o pobycie w Gizerku kardynała Karola Wojtyły i rozgrzeją się gorącą grochówką, na którą zapraszają Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński i sołtys Tynwałdu Danuta Nowicka. Przewidywany powrót do Iławy - ok. godziny 15.

Jak widać na facebookowym wydarzeniu, zainteresowanych udziałem jest 113 rowerzystów. W 50 procentach to mężczyźni, najwięcej osób jest z Iławy, Ełku, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego i Olsztyna. Przyjazd na rowerach zapowiadają również "morsy" z Dobrego Miasta, które wspólną kąpielą w Gizerku wejdą w wiosenną aktywność.

Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy sprawność roweru, szczególnie hamulców. Na trasę zabierzmy: ciepły napój, rękawiczki, czapkę, kask rowerowy, znicz, sprzęt naprawczy do roweru, dokument, aparat fotograficzny i dobry nastrój. Osoby biorące udział w pielgrzymce będą ubezpieczone. 

Organizatorzy dla uczestników przygotowali pamiątkową koszulkę z pielgrzymkowym logo, którą można zamówić w cenie 29 złotych w iławskim sklepie "Sport A-Z" na ulicy 1-go Maja 23.

W niedzielę 31 marca wszystkie drogi prowadzą do Gizerka! Czekamy również na Ciebie!  

Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAZDZ

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~mr 1 2 miesiące temu

    Trzeba aż okazji aby zobaczyć uczestników na trasie tej nowej drogi krzyżowej?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAart-studio
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMASkład opału
REKLAMAIowa
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.645 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)