REKLAMANotus_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 marca 2019, 10:36 komentarzy 19

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Gasić, czy zapalać? Oto jest pytanie. Radny Tomasz Sławiński postuluje, by nocą w nowym lasku miejskim na ulicy Sienkiewicza w Iławie gasić oświetlenie. Zwykle w porze nocnej i tak nie ma tam żywej duszy, a takie rozwiązanie pozwoliłoby miastu oszczędzić na rachunkach za zużycie prądu - to główne argumenty  radnego. Burmistrz, który na jego prośbę zajął stanowisko w tej sprawie, jest innego zdania. Wśród swoich argumentów wymienia dbałość o bezpieczeństwo, prawidłowe działanie znajdującego się w lasku monitoringu i pozytywny wizerunek miasta.

Radny Tomasz Sławiński, który jest ratownikiem medycznym, z racji wykonywanego zawodu często pracuje nocą. I właśnie z okna karetki zauważył, że latarnie w lasku na ulicy Sienkiewicza świecą przez całą noc- aż do rana następnego dnia. Czy potrzebnie?

- Ilekroć obserwuję te ścieżki w godzinach nocnych, zawsze rodzi się we mnie pytanie: po co te lampy w nocy oświetlają ścieżki spacerowe, skoro śmiało można powiedzieć, że po północy nie ma tam żywej duszy? - nie ukrywa Tomasz Sławiński. - W mojej ocenie wprowadzenie rozwiązania, że - załóżmy - po północy lampy w lasku by gasły, wprowadziłoby oszczędności do miejskiego budżetu z racji zaoszczędzonej energii elektrycznej, która, jak wszyscy wiemy, tania nie jest - proponuje radny, który poprosił też, by stanowisko w tej sprawie zajął burmistrz. 

To treść pytań, skierowanych przez niego do Dawida Kopaczewskiego.

Czy koniecznym jest, aby lampy oświetlające ścieżki spacerowe lasku miejskiego były zapalone całą noc? Jeśli tak, to proszę uzasadnić, dlaczego.

Czy nie można wprowadzić rozwiązania, które gasiłoby to oświetlenie, załóżmy od północy? Jeśli takie rozwiązanie jest niemożliwe, również proszę to uzasadnić.

Poznaliśmy już odpowiedź burmistrza, który - jak się okazało - nie podzielił opinii Tomasza Sławińskiego. W swoim stanowisku Dawid Kopaczewski zwraca uwagę na to, że 

budowa oświetlenia w nowoczesnej technice LED, które poza oświetleniem przestrzeni publicznej miało na celu wyeksponowanie walorów przyrodniczych istniejącego tam drzewostanu,

było częścią inwestycji, zrealizowanej przez miasto w 2018 roku. Jak podaje burmistrz, zostało to wykonane zgodnie z projektem i wizją jego autora, a zamierzony efekt został osiągnięty. Z tego (projektu i zamierzonych celów przedsięwzięcia) wynika, jak ocenia burmistrz, że nocne oświetlanie obiektu jest konieczne. 

Argumentów jest więcej.

- Chciałbym także podkreślić, że przedmiotowa przestrzeń parkowa jest miejscem publicznym i w świetle obowiązujących przepisów musi być oświetlona od zmierzchu do świtu - uzasadnia Dawid Kopaczewski. - Ponadto dla zapewnienia bezpieczeństwa w tej przestrzeni publicznej, która jest dostępna dla korzystających z niej przez całą dobę, został zamontowany monitoring wizyjny. Dla prawidłowej pracy przedmiotowego monitoringu, zgodnie z jego celem, niezbędne jest oświetlanie o takiej światłości. 

Burmistrz zapewnia też, że zastosowane rozwiązania są nowoczesne, oszczędne, zapewniające racjonalne zużycie energii. Lampy są o bardzo małych mocach: 24 W, 17 W i 1,25 W.

Do tego, wskazuje Dawid Kopaczewski, nie jest stosowana praktyka polegająca na gaszeniu miejskiego oświetlenia nocą, choć w wielu miejscach nie ma wtedy „żywej duszy”.

Wreszcie- jest też argument tzw. miękki, wizerunkowy.

- Pięknie zaprojektowane oświetlenie miejsc użyteczności publicznej pomaga społecznościom rozwijać się, przyciągając ludzi i dając turystom oraz mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Przemyślane oświetlenie publiczne może wyróżnić miasto, czyniąc z niego miejsce warte odwiedzenia i pomagając osiągnąć istotne cele w postaci zrównoważonego rozwoju i oszczędności energii - kończy swoją argumentację burmistrz.

A Wy, które z zaprezentowanych stanowisk popieracie? Zapraszamy do dyskusji. 

REKLAMAMozart2

19Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Oiom 19 3 miesiące temuocena: 100% 

  Za prąd miasto płaci ryczałtem , wiec niech Sławiński nie bije piany, bo tyle wie ile z karetki widzi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jimmy 18 3 miesiące temuocena: 75% 

  dobre hehe, taki niegramotniś z tego wwleczonego do rady przez wynik Młotka radnego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~samiswoi 17 3 miesiące temuocena: 83% 

  Aby zwiększyć oszczędności energii proponuję gasić światło w całym mieście w czasie ciszy nocnej tzn. od 22.00 do 6.00. Nie ma łażenia po mieście, jest noc to się śpi. Kto chadza na spacery nocne bo spać nie może ;)) to wie, że żywej duszy nie uraczysz. No! w piątek i sobotę niech będzie od 1.00 do 6.00. Dajmy szansę trafić bezpiecznie do domu imprezowiczom. A serio, w Świecie w którym energii jest od zaje..nia ( to znaczy nieskończenie dużo), w Świecie który jest energią - gloryfikować brak, niedostatek, przymus oszczędzania. To nie przystoi Człowiekowi. Ale cóż żyjemy w cywilizacji strachu, braku, nieszczęścia, walki i wojny. To nie przystoi Człowiekowi!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trener piłkarski 16 3 miesiące temuocena: 40% 

  Nie ma opcji by nie było w parkach nocą oswietlenia. Każde iekno musi kosztować. Jednak widzę tu winę byłego burmistrza, ktoremu zachciało się cycuś glancuś.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xYYz 15 3 miesiące temuocena: 78% 

  Trzeba było zastosować czujniki obecności. I po temacie. Nie ma spacerujących. Nie ma oświetlenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bystry 14 3 miesiące temuocena: 36% 

  To nie jest styl wypowiedzi burmistrza,tą arumentację pisał ktoś z urzędników.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mało bystry 13 3 miesiące temuocena: 75% 

  a od czego są urzędnicy ? Burmistrz ma inne zajęcia ,a urzędnicy są po to aby go wyręczać w takich własnie sprawach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elektryczne 12 3 miesiące temuocena: 100% 

  Panie Sławiński a jakie to wielkie koszta te Ledy generują??!! Chcesz Pan żyć dalej w tym mentalnym ciemnogrodzie? Wtf....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szczepan54 11 3 miesiące temuocena: 100% 

  A ja tylko powiem, że bardzo lubię ten park i nie raz tam szedłem pospacerować w nocy (czyt. po zmierzchu), kiedy chciałem sobie rozmyślać w ciszy i spokoju, pośród drzew.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja i ja 10 3 miesiące temuocena: 100% 

  Do On Iława Ja czytam artykuł i go komentuje.Chyba za nickiem On Iława schował się sam radny Sławiński... taki poirytowany....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianka 9 3 miesiące temuocena: 6% 

  Jestem za gaszeniem światła w lasku miejskim jak i przy szpitalu , które także świeci całą noc.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 8 3 miesiące temuocena: 50% 

  Nie wiarygodne ale portal czy ze komentowac mozna

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szu 7 3 miesiące temuocena: 85% 

  Podejmę nowy pomysł wielkiemu myślicielowi radnemu. A może by tak asfalt zwijać na noc bo samochody nie jeżdżą albo chociaż jeden pas zwijać bo ruch mniejszy. Radni może nie myślcie za dużo prosimy my wyborcy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 6 3 miesiące temuocena: 93% 

  To dopiero będą mieli co dewastować. Lasek ma urok nocą .Wiosną i latem na pewno będzie to miejsce często odwiedzane.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dydek 5 3 miesiące temuocena: 94% 

  To pytanie to chyba rany na fazie wystosował... przecież wszystkie elementy w ciągu jednej nocy by zniknęły. Dodatkowo lasek nagle by zmienił nazwę na iławską bzykalnię lub ćpalnię, zwłaszcza latem...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja i ja 4 3 miesiące temuocena: 95% 

  Gratuluje pomysłu Panie radny Sławiński!!! To może jeszcze pogaśmy wszystkie światła na chodnikach i ulicach w Iławie.... To dopiero będzie oszczędność!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  Chyba po to te oświetlenie aby po zmroku się ładnie komponowało z laskiem, a co jeśli natchnie mnie i zechcę po północy się przespacerować podziwiać ciszę i piękno lasu? Z latarką w ręku mam chodzić?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adrian Wojtczak 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ciekawe jak w ciemności zapobiec dewastacji jak monitoring nic nie zarejestruje. Do tego jak bym chciał się o 22 wybrać na spacer to dziękuję. Czyli do 20 miasto żyje potem wszyscy do domu igrzecznie spać. Brawo panie radny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~On ilawa 1 3 miesiące temuocena: 17% 

  Przeczytaj całą interpelację ze zrozumieniem potem komentuj. Odwiedz BIP

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMASkład opału
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.6836 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)