REKLAMATYP 1 - IPB

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Używasz starego kotła, pieca, kominka? Ogranicz ich szkodliwe oddziaływanie! - zachęca mieszkańców Urząd Miasta w Iławie i przedstawia możliwości uzyskania wsparcia finansowego na proekologiczne inwestycje.

Po raz trzeci w budżecie miasta Iławy znalazły się środki na wymianę kotłów węglowych na kotły proekologiczne w budynkach i lokalach mieszkalnych. 

Jest także inna alternatywa. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić przestarzały kocioł, ocieplić dom, czy wymienić okna, mogą otrzymać dotację i pożyczkę z programu "Czyste Powietrze", który obsługiwany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ten dedykowany jest również nowo budowanym budynkom w zakresie montażu źródła ciepła.

"Czyste Powietrze" to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo, dzięki oszczędnościom finansowym, zwiększą domowy budżet. 

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego, albo osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Korzystając z programu, zyskujesz zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tys. zł. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tys. zł., dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formacie pożyczki.

Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

Można uzyskać dotacje od 30% do nawet 90% wartości inwestycji (kosztów kwalifikowanych), w zależności od kwoty średniego miesięcznego dochodu w przeliczeniu na osobę.

Program przewiduje dofinansowania m.in. na:

 • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
 • docieplenie przegród budynku,
 • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
 • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

f

Osiem kroków do dofinansowania:

 1. Zdobądź wiedzę - zapoznaj się ze szczegółami naboru: programem priorytetowym, formularzem wniosku i załącznikami oraz instrukcjami do nich, a także regulaminem naboru.
 2. Zbadaj potrzeby budynku - chodzi o stan obecny i potrzeby budynku, które powinny zostać określone w audycie energetycznym lub przedstawione w uproszczonej analizie energetycznej.
 3. Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie - pamiętaj o wytycznych w tym zakresie na stronie właściwego WFOŚiGW, w tym o liście wymaganych dokumentów.
 4. Po złożeniu wniosku - dokonana zostanie ocena Twojego wniosku zakończona podjęciem decyzji w sprawie przyznania dofinansowania.
 5. Podpisz umowę o dofinansowanie - WFOŚiGW przygotuje umowę po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku.
 6. Złóż wniosek o płatności - środki mogą być wypłacone w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
 7. Zakończenie przedsięwzięcia - wizyta przedstawiciela WFOŚiGW potwierdzi realizację przedsięwzięcia. Dodatkowo możliwa jest kontrola przedsięwzięcia w okresie jego trwałości (utrzymania projektu) w terminie do 3 lat!
 8. Rozliczenie przedsięwzięcia - nastąpi po pozytywnej weryfikacji realizacji przedsięwzięcia przez Przedstawiciela WFOŚiGW.

f

Terminy warte zapamiętania:
Realizacja programu: lata 2018-2029 r.
Podpisywanie umów do: 31.12.2027 r.
Zakończenie wszystkich prac objętych umową do: 30.06.2029 r.

Informacje na temat dostępnych dofinansowań i składania wniosków można uzyskać w Urzędzie Miasta w Iławie, w pokoju nr 218 lub pod numerem telefonu 89 649 01 56.

Przydatne linki:
Jakie działania obejmuje program?
Intensywność dofinansowania - progi dotacji.
Wymagana dokumentacja.

UM w Iławie, WFOŚiGW w Olsztynie/red. kontakt@infoilawa.pl.
Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMAZDZ

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAKancelaria
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAMartex
REKLAMAIowa
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5354 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)