REKLAMAKleks2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 kwietnia 2019, 10:44 komentarzy 7

(Zdjęcia: Polsat.)

"Mieszkanie jak więzienie" - taki tytuł nosi przygotowany przez telewizję Polsat reportaż o trudnej sytuacji 27-letniego Pawła Babskiego z Iławy. Niepełnosprawny od urodzenia chłopak pogodził się z tym, że porusza się na wózku, jednak nie może pogodzić się z tym, że jest uwięziony we własnym mieszkaniu. Może się to zmienić - wszyscy możemy pomóc uwolnić Pawła z samotności w czterech ścianach.

27-letni Paweł, który urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową i niedowładem nóg i porusza się na wózku, może wyjść z domu tylko 1-2 razy w miesiącu. Wtedy przyjeżdża jego starszy brat, który wyjechał z Iławy za pracą. Pomaga w zniesieniu wózka, a do pokonania, do wolności jest 30 stopni. Matka, z którą 27-latek mieszka na co dzień, w 2012 roku uległa wypadkowi i od tej pory nie może już dźwigać takiego ciężaru. W walce o lepsze jutro jest osamotniona, bo męża zabrał nowotwór, gdy Paweł był jeszcze małym dzieckiem. Ratunkiem może być montaż w bloku Pawła windy, jednak ogromne koszty znacznie przewyższają możliwości skromnej rodziny.

O sytuacji ciężko doświadczonych przez los iławian już pisaliśmy na infoilawa.pl. Teraz trwającą na rzecz niepełnosprawnego chłopaka z naszego miasta internetową zbiórkę pomogła nagłośnić telewizja Polsat. Reportaż "Mieszkanie jak więzienie" wyemitowano w głównym wydaniu "Wydarzeń" w sobotę, 13 kwietnia. Iławę odwiedziła reporterka Anna Mioduszewska wraz z operatorem Rafałem Dmochowskim. 

- Nic z tym nie możemy zrobić, Paweł jest skazany na wózek - mówiła przed kamerą Polsatu pogodzona z chorobą syna mama 27-latka, Barbara Babska.

Paweł także nie użala się nad sobą. W materiale mówi o tym, że gorzej niż on - poruszający się na wózku od zawsze -  mają ci, którzy stracili sprawność np. wskutek wypadku.

- Oni wiedzą, co stracili, dlatego mają gorzej - powiedział reporterce Polsatu, dodając jednak, że nie jest w stanie pogodzić się z tym, że stał się więźniem we własnym mieszkaniu. - Potrzebuję kontaktu z ludźmi, na żywo - podkreślił.

27-latka ratuje pasja, fotografowanie. Na swoim koncie Paweł ma już nawet wystawę, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie. Dyrektor tej jednostki Kinga Groszkowska w reportażu powiedziała, że dzięki pasji Paweł nie czuje się niepełnosprawny, jest takim samym artystą, jak wszyscy inni.

Zbierane dla Pawła środki są potrzebne na zakup zewnętrznej, zabudowanej windy. Na otwartą platformę jest zbyt wysoko. Formalności są na dobrej drodze. Przedstawicielka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie Mariola Weiner potwierdziła, iż PCPR udzieli na to przedsięwzięcie dofinansowania, jednak nie ukrywała, że to tylko część wszystkich kosztów.

Cały reportaż o Pawle można zobaczyć tutaj, natomiast internetowa zbiórka na rzecz "więźnia własnego ciała, fotografa w walce o lepsze życie", prowadzona za pośrednictwem ogólnopolskiego portalu SiePomaga.pl, jest dostępna pod tym linkiem:

https://www.siepomaga.pl/pawel-babski

Postępy są duże, jednak nadal brakuje ponad 40 tysięcy złotych... "Nie warto się załamywać" - mówi Paweł, który wierzy, że marzenie o wolności uda się zrealizować.

abs2

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Co to się Panie wyprawia! 7 3 miesiące temu

  Co mają do powiedzenia na takie sytuacje najwyższe władze ustawodawcze? Czy potrafią się zajmować wyłącznie sobą i skłócaniem ludzi? Dlaczego zawsze są pieniądze dla tych "którym się należy" a nie ma dla potrzebujących. Dlaczego władze centralne przewalają problem na samorządy a nie rozwiążą problemu kompleksowo od góry?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Farmer 6 3 miesiące temuocena: 60% 

  W Lubawie czy zalewie takie rzeczy to nie problem.. ale co tu dużo mówić to Iława to porażka.. ale najważniejsze że w inny sposób można się lansować..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obcy32 5 3 miesiące temuocena: 100% 

  Byłem mieszkańcem Zalewa 20 lat temu uległem wypadkowi mieszkałem wtedy na 2 pietrze i wtedy sam burmistrz Pan Andrzej Dawid skontaktował sie z moją mamą by dowiedzieć sie w jakim jestem stanie bo słyszał plotki że będę poruszał sie na wózku. Zanim wyszedłem ze szpitala miasto przygotowało dla mnie mieszkanie na parterze z podjazdem jakiś czas później przyjechał sam burmistrz zapytać sie czy wszystko porządku czy czegoś nie trzeba poprawić. Móc to chcieć bez żadnych gazet tv lub proszenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Myśliwy 4 3 miesiące temuocena: 60% 

  Gdzie jest nasza władza..? Zamiast śmieci zbierać i się lansować na zdjęciach to lepiej rusz du.. i pomóż ludziom którzy potrzebują pomocy a nie tylko do własnego koryta...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 3 3 miesiące temuocena: 75% 

  A Ty już pomogles temu potrzebujacemu czy tylko pluć jadem umiesz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~P 2 3 miesiące temuocena: 75% 

  Napewno w Iławie zaraz pojawi się jakiś radny, któremu to będzie przeszkadzało. Znamy tu takich tlusciochów którym potrzeba całego korytarza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sąsiad z Odnowiciela 1 3 miesiące temuocena: 85% 

  Taki jeden radny z Odnowiciela skutecznie niepełnosprawnej kobiecie zablokował windę-wstyd - życzę by sam musiał kiedyś z takim kalectwem się zmierzyć i wtedy ludzie mu powiedzą STOP panie radny R. A jak pyszczył w TV,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5416 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)