REKLAMAPysk-na_blysk
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 maja 2019, 10:53 komentarzy 2

(Fot. TVP1.)

Już w najbliższą niedzielę, 12 maja o godzinie 8:30 na antenie telewizyjnej "Jedynki" będzie można obejrzeć nakręcony w Iławie odcinek programu podróżniczego "Zakochaj się w Polsce". 

- Dawne zamki i pałace oraz ziemia kryjąca mnóstwo skarbów, wokół lasy i jeziora zachęcające do różnych form aktywności. Iława i okolice z pewnością zasługują na bliższe poznanie, a wiadomo, że stąd już tylko krok do zakochania - tak opowiada o naszym mieście i jego okolicach prowadzący program Tomasz Bednarek, zachęcając widzów do tego, by w niedzielny poranek włączyli odbiorniki i... zakochali się w Iławie!

f

Zdjęcia powstały jesienią ubiegłego roku. Na co szczególnie zwróciła uwagę goszcząca nad Jeziorakiem ekipa telewizyjna? Historia, zachowane zabytki, przyroda... Przeczytajcie sami. 

Tym razem odwiedzamy Iławę - miasto założone przez Krzyżaków w 1305 roku...

Położone jest nad Jeziorakiem - szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Jednocześnie jest to jezioro najdłuższe, bo liczące ponad 27 kilometrów długości.

Iława położona jest w południowej części jeziora, nad przesmykiem dzielącym Jeziorak „właściwy” od Jezioraka Małego.

Po dawnej, średniowiecznej zabudowie miasta ma już prawie śladu - historyczna, zniszczona w wyniku działań Armii Czerwonej, starówka nie została odbudowana. 

Z tamtych czasów podziwiać możemy jedynie piękny iławski kościół, wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku. 

Już poza obszarem dawnej, choć jeszcze wtedy istniejącej starówki, w latach 1910-1912 wzniesiony został iławski ratusz. Ma neobarokową, rozbudowaną bryłę – z charakterystycznymi schodami.

Ciekawe są też okolice Iławy, m.in. ruiny czternastowiecznego zamku w Szymbarku oraz ruiny pałacu w Kamieńcu. Z kolei Susz to niewielkie miasteczko leżące dwadzieścia kilometrów od Iławy. Wiekowe i długo otoczone murami, w roku 1945 zostało zniszczone w około osiemdziesięciu procentach. Z najstarszej zabudowy zachowały się fragmenty średniowiecznych murów oraz XIV-wieczny kościół pod wezwaniem świętego Antoniego.

Okolice Iławy obfitują w cuda natury - na wyjątkowo długim Jezioraku przyroda ustanowiła jeden z tutejszych rekordów - Wielka Żuława to największa śródlądowa wyspa w Polsce. Leży w granicach Iławy, ma 84 hektary powierzchni, a według legendy zamieszkiwał ją niegdyś porywający rybaków smok.

"Zakochaj się w Polsce. Iława". Zobacz zwiastun lokalnego odcinka programu.
Źródło: TVP1.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kot 2 10 miesięcy temuocena: 0% 

    Na pewno nie Ciebie Jarek

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Jarek 1 10 miesięcy temuocena: 33% 

    Ciekawe kogo zobaczymy...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.7204 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)