REKLAMAKono
Media
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 maja 2019, 13:44 komentarzy 52
Dzisiejsza interwencja policji wobec osoby prowadzącej handel na tzw. Manhattanie.

Dzisiejsza interwencja policji wobec osoby prowadzącej handel na tzw. Manhattanie. (Fot. Info Iława.)

Skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu, w związku z odmową przyjęcia mandatu, zakończyła się dzisiejsza interwencja policji wobec działkowca handlującego na murkach przy ulicy Wiejskiej w Iławie. Takie działania funkcjonariuszy w tym miejscu to pokłosie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Iławie, kiedy to radni odrzucili uchwałę, która miała usankcjonować taki handel w tym miejscu.

Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski wraz z zastępczynią Dorotą Kamińską zaproponowali wtedy, po konsultacjach z inspekcją weterynaryjną, inspekcją sanitarną oraz spółdzielnią "Praca", do której należy ten teren, by dopuścić możliwość prowadzenia na tzw. Manhattanie handlu określonymi produktami (owocami, warzywami, grzybami, runem leśnym, nieprzetworzonymi produktami zwierzęcymi jak jaja i miód) pod warunkiem uprzedniego podpisania umowy z gminą miejska Iława na wynajem miejsca - stanowiska. Rada jednak większością głosów odrzuciła ten dokument. Przeciwnicy handlu na tzw. Manhattanie wskazywali m.in. na to, że ich zdaniem zaproponowane rozwiązanie może "promować cwaniactwo" - obawiali się, że handlować będą nie tylko działkowcy, ale i hurtownicy. Wskazywali również na konieczność ochrony uczciwej konkurencji. 

Sprawa, pod względem prawnym, nie została zatem uporządkowana. Osoby, które mimo to prowadzą tutaj handel, wciąż muszą się więc liczyć z przykrymi konsekwencjami.

Przekonał się o tym pan Mirosław, działkowiec, wobec którego dzisiaj interweniowała tutaj wezwana na miejsce policja. Strony nie doszły do porozumienia, ale interwencja mundurowych miała spokojny przebieg.

Policjant, który zaproponował mężczyźnie mandat, podał podstawę prawną. Jest nią uchwała Rady Miejskiej w Iławie, wyznaczająca miejsca przeznaczone na handel.

- Ta uchwała wyznacza, że w Iławie takim miejscem jest tylko targowisko miejskie - wyjaśnił funkcjonariusz.

- A gdzie jest napisane, że tutaj jest zakaz? - dopytywał działkowiec.

Takiego zapisu w uchwale nie ma, ale - jak wyjaśniali policjanci - dane miejsce, by móc tam handlować, musi być wyznaczone stosowną uchwałą. "Manhattan" takim miejscem nie jest. Pan Mirosław jednak nie dał się przekonać. Jak mówił policjantom, uważa, że działkowcy powinni mieć możliwość prowadzenia "wolnego handlu" własnymi produktami. W związku z tym mundurowi zakończyli interwencję skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie mężczyzny.

- Handluję tutaj od wielu lat i nadal chciałbym to robić - powiedział nam działkowiec. - Mam wszystkie niezbędne pozwolenia od inspekcji sanitarnej i weterynaryjnej, a produkty, które sprzedaję, to moje własne plony. Uważam, że działkowcy powinni mieć możliwość prowadzenia wolnego handlu swoimi produktami. Targowisko nie jest dla nas dobrym miejscem, gdyż trudno nam konkurować z handlarzami - hurtownikami, którzy wprowadzają do obrotu duże ilości towaru.

Pan Mirosław, który nie przyjął mandatu, będzie miał możliwość przedstawienia swoich racji w sądzie. Jak mówi, w tej sprawie nie odpuści, gdyż jest to dla niego ważne. 

Sprawa rzeczywiście nie jest jeszcze zamknięta. Kolejną próbę usankcjonowania handlu na "Manhattanie" zapowiada burmistrz Dawid Kopaczewski. Do tematu wrócimy.

Dzisiejsza interwencja policji wobec osoby prowadzącej handel na tzw. Manhattanie.
Wideo: Info Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANotus_nowa

51Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Cała prawda 51 ponad rok temuocena: 50% 

  Ludzie. W tej akcji zprowokowanej przez burmistrza nie chodzi o działkoweców tylko o znalezienie targowiska w miejsce obecnego a te sprzedać pod budowę bloków. Rączka w rączkę z IPB widoczne na codzień. Burmistrz nie kryje się z tym zamiarem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaśko 50 ponad rok temuocena: 100% 

  hej, a gdzie ty tam widziałeś porzeczki, o tej porze roku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alicja 49 ponad rok temuocena: 50% 

  ale wolny handel to nie sprzedaż handlarzy na czarno , na ulicy i gdzie się da, byle tylko bez opłat za miejsce, bez podatków. Niech wynajmą lokal, zarejestrują działalność , zatrudnią na umowe pracowników. Przecież nikt im tego nie zabrania

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do rolnika 48 ponad rok temuocena: 100% 

  rolnik to nie działkowiec. nikt ci nie zabrania handlować ale w wyznaczonym miejscu które jest do tego dostosowane. A murek to nie targowisko. A dzialkowiec który tony przerzuca na murku to chyba nie działkowiec tylko zwykły handlarz który pracuje na czarno. pracownicy też tam pracują za darmo, żadnych ubezpieczeń. Nie zgadzam się na rozwój szarej strefy. Większość mieszkańców pracuje uczciwie i pozwólmy im dalej tak pracować

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zainteresowany sprawą! 47 ponad rok temuocena: 100% 

  A więc tak. Rozumiem ze dziś w piatek 10 maja wszystkie osoby handlujące od wczesnych godzin rannych przed marketem ''Stokrotka'' kwiatuszkami i innymi towarami również Ci znajdujący sie przed bramą targowiska miejskiego zostaną solidarnie jak ten Pan z podleśnego ukarani mandatami bądz sprawą sądową.Bo niby dlaczego będą handlowac po za targowiskiem?! gdzie od x lat stoi wypłowiała juz tablica z informacja ''Zakaz handlu po za targowiskiem miejskim'' Takze już za pare godzin zobaczymy jak to bedzie wyglądało.Mam nadzieje ze Ci Panowie na sygnałach niebieskich włączonych szybciutko się tam pojawią! i poinformują o decyzji władz miasta o zakazie handlu po za terenem targowiska jak to jest ukazane na filmie.Dodam iż duże busy i przyczepki blokują miejsca parkingowe.Czekamy na interwencje!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rolnik 46 ponad rok temuocena: 60% 

  Panowie Rykaczewscy żądzą Iławą, można powiedzieć dbają wyłącznie o swoje interesy! Przeszkadza im, że ktoś raz czy dwa razy w tygodniu przyjedzie sprzedać jajka, czy towar który wyprodukuje. Ciekawa jestem co byście jedli bez rolnika- może jakaś tabletka. Za mało mamy chemii w żywności

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 45 ponad rok temuocena: 44% 

  Chcieliście drodzy Państwo Nowej Władzy Nowego Burmistrza to teraz są tego efekty zima dziury w centrum Iławy i zalegający piasek na chodnikach i drogach wiosną brak wolnego handlu ciekawe jak majówka 2019 wypali 3 dniowa z tym że bez podstawowej atrakcji odrzutowców co wszyscy tylko na to wyczekiwali.Ale za to mamy Radę Kobiet !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Willi 44 ponad rok temuocena: 100% 

  Panie Mieszkaniec, to właśnie stary burmistrz z ekipą zagłosował przeciwko handlowi w tym miejscu. Ukochaj go za to.....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tsa 43 ponad rok temuocena: 100% 

  za sprzedaż porzeczek mandat lub sprawa sądowa,za wyłudzenie z funduszu osób niwpełnosprawnych 11 mln zł -spokój,były zięć byłego prezydenta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaśko 42 ponad rok temuocena: 75% 

  a te donice razem z ogórkami kiszonymi też wychodował na własnym ogródku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alicja 41 ponad rok temuocena: 56% 

  nie rozumiem czemu tak sie walczy o handlarzy na ulicy a uczciwych sklepikarzy , którzy dają pracę pracownikom i odprowadzają podatki, utrzymują lokale się gnoji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec Szałkowa 40 ponad rok temuocena: 78% 

  Do p.wójta Harmacińskiego - proszę zadbać o drogę gminną z Szałkowa do wjazdu na teren ośr,wypocz,w Makowie- syf przy krawężnikach,stare igliwie,chwasty,zaśmiecone ścieżki rowerowe igliwiem i szyszkami.Zaczyna się sezon turystyczny,przejeżdżają tędy turyści i niechlubna to wizytówka gminy Iława - niech pan zwróci uwagę i na takie sprawy...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do lojalny 39 ponad rok temuocena: 50% 

  tylko, że te smaki z dzieciństwa na murku są z tego samego źródła co w sklepie, tyle że nie opodatkowane bo sprzedawane na czarno przez nieuczciwą konkurencję/ handlarzy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł 38 ponad rok temuocena: 100% 

  Zwracam się do p,Burmistrza,szanownej rady miasta i naszej kochanej Policji żeby zaprowadzili porządek na ulicy Jagiellończyka- masakra z parkującymi w poprzek jezdni samochodami- obiecanki cacanki a...…….. - proszę wykazać się asertywnością w tej materii- gonicie człowieka z ogórkami a tam gdzie trzeba to was nie ma

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lojalny 37 ponad rok temuocena: 67% 

  Dawid załatw ten temat. Pokaz ze mój głos nie poszedł na marne. Pomidorki jajeczka malinki z muraka - smaki dzieciństwa ....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miłośniczka białych kozaczków 36 ponad rok temuocena: 80% 

  Woow nie trzeba jechać do Ameryki jak mamy w Iławie Manhattan

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~P.O.D. 35 ponad rok temu

  kto się tak wychował i pamięta ten wie, że to był zawsze "Manhattan" :) i nie żadne murki :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Staromiejski 34 ponad rok temuocena: 67% 

  Do Pomocna. Przed domem burmistrza nie ma murków, ale ja bardzo chętnie zgadzam się aby na podupadłym i smutnym Starym Mieście ktoś przyszedł coś sprzedać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cała prawda 33 ponad rok temuocena: 50% 

  I to wszystko dzieje się za rządów Nowego Burmistrza to tak jak z tą Majówką dziś usłyszałem na mieście w Iławie Majówka bez Miga jest jak Iława bez Żylińskiego...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaśko 32 ponad rok temuocena: 80% 

  mam pomysł, niech wszyscy wyjdą na ulicę na murki unikną sporych kosztów i więcej zarobią

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~taka jest [rawda 31 ponad rok temuocena: 100% 

  o czym mówimy, jacy działkowcy mają tyle towaru na sprzedaż, handlarze pod przykrywką posiadania ogródka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pomocna 30 ponad rok temuocena: 38% 

  na starym miescie też sa murki. niech tam burmistrz udostępni pod swoimi oknami

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MIESZKANKA PODLEŚNEGO 29 ponad rok temuocena: 71% 

  Mieszkam na osiedlu Podleśnym i obserwuję co się dzieje. Większość sami handlarze, którzy handlują na dziko i sprzedają towar z tego samego źródła co uczciwi sklepikarze ale bez żadnych kosztów. I to ma być uczciwa konkurencja?.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Amanda15 28 ponad rok temuocena: 50% 

  Tacy handlarze wymigują się od płacenia podatków mają czysty zysk ze sprzedaży. Nie wspomnę już o czystości i higienie osobistej :pobliskie krzewy wykorzystane jako wc

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też z podleśnego. 27 ponad rok temuocena: 100% 

  Dlaczego piszesz takie głupoty? Tak było w ubiegłym roku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alicja 26 ponad rok temuocena: 100% 

  dziwne, że już w maju uchodował ogórki i zdążył je ukisić, cwaniaczek handlarz z Nowego Miasta. Nie wiadomo jakiego pochodzenia ja wolę ich nie jeść.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Celicja 25 ponad rok temu

  Widać że Pani o kiszeniu ogórków nic nie wie :D

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Za handlem na murkach 24 ponad rok temuocena: 80% 

  Do "Jerzy" - tam byli działkowicze, którzy uciekli przed policja. Taka prawda. Radni sa przeciwko mieszkańcom, drobnym handlarzom własnymi plonami. Jeżeli ten pan, który nie przyjął mandatu jest jest hurtownikiem, to się nie obroni . Szkoda tych, którzy boją się jutro wyjść. żeby nie spotkało ich to samo. Nie o takich działaniach radnych myśleliśmy stając do wyborów. Tyle pilnych spraw , a oni albo o nazwach rond, albo o zakazie handlu dla maluczkich.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jerzy 23 ponad rok temuocena: 100% 

  Przecież to nie jest żaden dzialkowiec... ogórki na działkach jeszcze nie wyrosły, a on miał już ukiszone!! byłem i widziałem. Redakcjo infoiława, wypadałoby sprostować, bo wprowadzacie w błąd. Dla takich osób jak ten pan spod Nowego Miasta jest targowisko, tam mogą handlować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Za handlem na murkach. 22 ponad rok temuocena: 85% 

  Taki skandal może sie wydarzyć tylko w Iławie. Działkowcy w całej Polsce sprzedają swoje plony, a w Iławie Rada wybrana przez mieszkańców zabrania. Bracia rządzą i posłowie z PO głosują jak chcą. Panie Rychlik i Prasek wystawiły już raz do wiatru pana Żylińskiego , teraz głosowały za czy przeciw? Współczuć trzeba panu Burmistrzowi i zastępczyni. Jak maja podejmować decyzję, skoro rada blokuje wszystko? Wyborcy nie zapomna radnym tego, co zrobili.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wojtek 43 21 ponad rok temuocena: 60% 

  Cwaniak z Nowego Miasta!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Amanda15 20 ponad rok temuocena: 63% 

  Banany,cytryny itd...też rosną na tutejszych działkach!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wolnościowiec 19 ponad rok temuocena: 100% 

  Ręce precz od wolnego handlu

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polanka 18 ponad rok temuocena: 100% 

  Bardzo szybka i sprawna interwencja! A samochody parkowane w strefie zamieszkania stoją na zakazach i chodnikach. I nikt tego nie widzi!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piast 17 ponad rok temuocena: 100% 

  Tak, szczególnie wzdłuż ul. Odnowiciela!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JB65 16 ponad rok temuocena: 70% 

  Mieszkanko nie pomyślałaś że Radny jakoś sobie poradzi. A czy poradzą sobie dwie ekspedientka które będzie musiał zwolnić bo handlarz z pod Nowego Miasta chce sprzedawać na Podleśnym.?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podlesny 15 ponad rok temuocena: 73% 

  Przez tyle lat sprzedawali tam i jakoś sklep nie upadł. Teraz przez sprzedawcę kopru i jajek upadnie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 14 ponad rok temuocena: 71% 

  radni wstd za taka uchwale !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Typ 13 ponad rok temuocena: 57% 

  Sprzedaż jajek, które leżą na słońcu i Sanepid nic nie mówi. W sklepach do nabiału muszą być lodówki, nic to,. Burmistrz załatwi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też z podleśnego 12 ponad rok temuocena: 100% 

  A jak sprzedają te jajka na rynku? Jeżeli Waść lubisz z lodówki i ze sklepu to nikt Ci nie zabrania , ale i Ty nie zabraniaj tym co chcą kupować bez lodówki i są 100% lepsze. Zapytaj te osoby co pieką ciasta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja xxx 11 ponad rok temuocena: 92% 

  Taaa bo jajka w marketach sa w lodówce .....a na rynku to juz zwlaszcza ...maja specjalne torby chłodzące ....nie popadajmy w paranoje...... nie kazdy na podlesnym będzie lecial po kilo marchwi do biedronki a w tych sklepach wzdluz Manhattan to tylko jeden warzywniak ....z odpowiednio wysokimi cenami .... I co ten przyslowiowy dziadek z marchewką albo kobieta z truskawkami byli tacy grozni siedzac czasem w wietrze albo deszczu ... Żenada

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 10 ponad rok temuocena: 28% 

  Przykre, brak znajomości danych przepisów, nie zwalnia nas z obowiązku ich przestrzegania ;) A Info Iława.. no cóż, brak tematów do opisania coraz bardziej doskwiera..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kapelus 9 ponad rok temuocena: 80% 

  Mieszkanka, już to wczoraj pisałem, czy wszędzie musicie włączać politykę? Nie umiecie bez tego żyć? Chce Pani to niech sie zapisze do partii albo zapisze na studia politologii.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 8 ponad rok temuocena: 80% 

  Radny Foryś też rozkłada towary na murku w postaci owoców. Brał po 2 złote, jak za złote jabłka wypasione z Grójca. A co wam powiem to powiem: liszki jakie znalazłem w jabłuszku snów, były bardziej pożywne od miąższu jabłka. Ot cała prawda - Panie święty!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkanka 7 ponad rok temuocena: 84% 

  Przykre to jest jak radny Rykaczewski pilnuje swojego biznesu. Tak Info powinno napisać. WSTYD DLA CAŁEGO PIS-u w Iławie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Onyx 6 ponad rok temuocena: 55% 

  ale leniwi ci iławscy gliniarze! na interwencje domowe też wjeżdzają na klatki schodowe? :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Yyyyy 5 10 miesięcy temu

  Nie tobie do pokoju

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ela 4 ponad rok temuocena: 64% 

  Ludzie ten gość nie jest z Iławy i nie jest Iławskiego działkowe!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andzia 3 ponad rok temuocena: 75% 

  Pan mieszka po Iława i ma co roku super ogórki, cukinie sama kupuje na przetwory.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bela 2 ponad rok temuocena: 56% 

  no i co z tego, przynajmniej nie jest hurtownikiem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tom 1 ponad rok temuocena: 33% 

  i co z tego?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7307 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)