REKLAMAKleks2

(Fot. KPP w Iławie.)

Parking przy iławskim basenie na ulicy Biskupskiej - to miejsce wyznaczone do przeprowadzania policyjnych kontroli autokarów i busów. Takie natężone działania mają związek z trwającym sezonem na wycieczki szkolne.

Kontroli pojazdów, którymi dzieci i młodzież wyruszają na wycieczki, jest teraz przynajmniej kilka dziennie.

- Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowcy, jego dokumenty oraz dokumenty pojazdu, a także czas pracy kierowcy autokaru - mówi asp. Joanna Kwiatkowska z iławskiej policji. - Kontrolują pojazd, w tym pasy bezpieczeństwa oraz światła. Dopiero kiedy policjant stwierdzi, że stan techniczny pojazdu pozwala na bezpieczną podróż, dzieci i młodzież wspólnie ze swoimi opiekunami mogą wsiadać i jechać na upragniony wypoczynek.

BEZPIECZNIE NIE WYCIECZKĘ - KILKA RAD OD IŁAWSKICH POLICJANTÓW

- Przed wyjazdem autokaru z dziećmi istnieje możliwość skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. W okresie wiosenno-letnim policjanci kontrolują kilka autokarów dziennie. Dlatego potrzebę skontrolowania autobusu najlepiej zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Z uwagi na dużą ilość kontroli w krótkich odstępach czasu miejscem wyznaczonym do sprawdzenia autobusu jest parking przy basenie na ul. Biskupskiej w Iławie. 

- Funkcjonariuszy należy bezwzględnie wezwać w każdym przypadku, jeżeli mamy zastrzeżenia co do stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego pojazdu. Przewoźnicy wiedzą o kontrolach, stąd też dbają o to, aby stan techniczny ich autokarów był dobry i mogły one bez problemu przejść kontrolę.

- Jeżeli w autokarze są pasy bezpieczeństwa, należy pamiętać o ich zapięciu zarówno przez opiekunów, jak i przez dzieci.

- Podczas wycieczki opiekunowie powinni zadbać o to, aby w czasie jazdy dzieci nie chodziły pomiędzy siedzeniami. Bagaże powinny zostać umieszczone w bagażniku autokaru lub na półkach wewnątrz autokaru.  

- W trakcie podróży należy pamiętać o przerwach, a przed dalszą jazdą po przerwie należy sprawdzić liczbę dzieci. Na miejsca postoju w trakcie podróży należy wybierać parkingi usytuowane poza jezdnią.

- Jeżeli podczas przerwy w podróży dzieci są poza pojazdem, opiekunowie muszą pamiętać, aby dzieci przebywały z daleka od samochodów i autokarów wykonujących manewry na parkingu. Opiekunowie powinni pamiętać, aby dzieci nie przechodziły na drugą stronę jedni i nie wychodziły bezpośrednio na jezdnię zza autobusu.

- Pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy białej z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału odblaskowego.

- Kierujący takim autobusem obowiązany jest włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży. Inni kierujący, omijając autobus, kiedy wsiadają lub wysiadają z niego dzieci lub młodzież, powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i w razie potrzeby zatrzymać się.

- Dla bezpieczeństwa podróżnych bardzo duże znaczenie ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowców. Normą jest, że dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 9 godzin. Dopuszcza się przedłużenie tego czasu do 10 godzin dwa razy w tygodniu. Łącznie w ciągu tygodnia czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 56 godzin, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni 90 godzin. Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy nie może przekraczać 4 godzin i 30 minut. Przerwa w prowadzeniu pojazdu powinna wynosić nie mniej niż 45 minut lub może być podzielona i wtedy powinna trwać co najmniej 15 minut i następna przerwa co najmniej 30 minut.

- Inni kierujący, omijając autobus, kiedy wsiadają lub wysiadają  z niego dzieci lub młodzież, powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i w razie potrzeby zatrzymać się.

Sezon na wycieczki, sezon na kontrole.

Ilość zdjęć 8

abs2

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApalac
REKLAMALADY D
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.7271 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)