REKLAMAx-moto
REKLAMATYP 1 - IPB
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 maja 2019, 14:22 komentarzy 1
Przejazd kolejowy w Morągu.

Przejazd kolejowy w Morągu. (Fot. KWP w Olsztynie.)

Wystarczyły trzy minuty, by trzech kierowców w rażący sposób złamało przepisy drogowe, ignorując czerwone światło i przejeżdżając mimo to przez tory kolejowe. Policjanci ukarali ich mandatami oraz punktami karnymi. Apelują o rozwagę i ostrożność.

Wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce zdarzeń drogowych nie stanowią dominującej pozycji, jednak z uwagi na okoliczności, w jakich do nich dochodzi, należą do tych najniebezpieczniejszych i najtragiczniejszych w skutkach. Dlatego zawsze należy zachować szczególną ostrożność podczas przekraczania takich miejsc.

Niestety niektórzy kierowcy o tym zapominają, albo – co gorsza – świadomie popełniają wykroczenia drogowe na torach. 

Tylko wczoraj (13 maja) w Morągu trzech kierowców wykazało się skrajną nieodpowiedzialnością i wjechało na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła na sygnalizatorze. 

Świadkami tych niebezpiecznych manewrów byli policjanci ostródzkiej drogówki, którzy od razu podjęli wobec nich interwencję. Kierowcy ukarani zostali mandatami karnymi w wysokości 300 zł. Na konto każdego z nich trafiło też 6 punktów karnych.

Pamiętaj!

Nierozważne zachowanie kierujących i pieszych na torowisku kończy się albo nałożeniem mandatu albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Jednak takie zachowania mogą nieść jeszcze inne, tragiczne skutki. Dlatego po raz kolejny przypominamy podstawowe zasady i przepisy związane z poruszaniem się w obrębie przejazdów kolejowych.

Kierujący pojazdem obowiązany jest:

 • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
 • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
 • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
 • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

-

Kierującemu pojazdem zabrania się:

 • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
 • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
 • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
 • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

REKLAMAMozart2

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Sylwek 1 3 miesiące temuocena: 100% 

  Policja powinna na miejscu od razu ich spałować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASkład opału
REKLAMALADY D
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5692 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)