ipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 maja 2019, 10:20 komentarzy 55
Rewitalizacja terenu przy dworcu PKP Iława Główna. Plac, o którym mowa, jest w centralnym miejscu tej przebudowywanej przestrzeni.

Rewitalizacja terenu przy dworcu PKP Iława Główna. Plac, o którym mowa, jest w centralnym miejscu tej przebudowywanej przestrzeni. (Fot. materiały inwestora.)

Czy przebudowywany obecnie plac przed dworcem PKP Iława Główna będzie imienia "Dzieci Wojny"? Chciałby tego wnioskodawca Edward Bojko. Czy jego pomysłowi przyklasną inni radni, dowiemy się podczas majowej sesji Rady Miejskiej w Iławie, kiedy to ma odbyć się głosowanie w sprawie tej propozycji.

Wśród zagadnień, którymi podczas swojego posiedzenia w dniu 27 maja mają zająć się iławscy radni, jest podjęcie uchwały w sprawie

"nadania imienia "Dzieci Wojny" placowi przed dworcem PKP Iława Główna w Iławie, przy ulicy Wojska Polskiego i ulicy Stefana Żeromskiego".

Teren, o którym mowa, jest obecnie placem budowy w ramach dużej inwestycji prowadzonej przez iławski ratusz. W wyniku tego przedsięwzięcia ma się zamienić w reprezentacyjny skwer o funkcji rekreacyjnej i wypoczynkowej.

Przypomnijmy: zostanie zagospodarowany m.in. centralną sadzawką z fontanną oraz zielenią i małą architekturą. Jednym z akcentów skweru nadal będzie zabytkowa lokomotywa TKt 48, obecnie znajdująca się poza Iławą i poddawana rewitalizacji. 

Czy o tym miejscu będziemy w przyszłości mówić "plac imienia Dzieci Wojny", albo "plac Dzieci Wojny"? Czy znajdzie się tutaj tabliczka z takim napisem? Tego chciałby radny miejski Edward Bojko, by w ten sposób uhonorować pokolenie, które doświadczyło okrucieństwa wojny. W zaproponowanej przez radnego nazwie jest nawiązanie do Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny 1939 - 1945. Powstało w 2000 roku, a lokalny, iławski oddział - w roku 2017. Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny 1939 - 1945 w ten sposób przybliża charakter i cel swojej działalności:

Celem naszej organizacji jest integracja wszystkich polskich małoletnich ofiar II wojny światowej i doraźna pomoc najuboższym w naszym środowisku, jak również współpraca z instytucjami i organizacjami tego typu i ze wszystkimi, którzy są nam przyjaźni, w kraju i za granicą. Polskie małoletnie ofiary wojny to osoby, które do dnia 08.05.1945 r. nie ukończyły 18 lat i jako niepełnoletnie dzieci były niewinnymi ofiarami zbrodniczej napaści na Polskę hitlerowskich Niemiec i związku sowieckiego w 1939 roku. Ponadto celem jest walka o tych, którym do tej pory nie przyznano statusu pokrzywdzonych za krzywdy doznane w czasie II wojny światowej.  Jesteśmy jedną wielką rodziną i tylko wspólnie walcząc o należne nam prawa, możemy osiągnąć cel.

Czy wniosek radnego w tej sprawie zyska poparcie rady i doczeka realizacji, dowiemy się i poinformujemy Czytelników 27 maja.

Archiwalne lotnicze zdjęcie placu dworcowego. Obecnie jest to teren budowy w ramach miejskiej inwestycji.
Fot. Michał Krysztofiak.

Nadanie placowi przed dworcem PKP Iława Główna imienia "Dzieci Wojny" to inicjatywa miejskiego radnego Edwarda Bojki.
Fot. Archiwum własne.

REKLAMATom-bet

54Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Willi 54 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Zamiast zajmować się durnowatym tematem nazwy lepiej popatrzeć na zaplanowaną ilość miejsc parkingowych. Powinno w pojawić się jeszcze jedno zdjęcie z drona pokazujące ilość obecnie parkujących tam samochodów. Należałoby je policzyć i porównać z planem. Już widzę horror przyszłych podróżnych chcących zostawić swój pojazd w okolicy dworca lub tych, którzy odbierają z dworca swoich krewnych. Tak to projektuje się w Iławie. Dramat.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Observer 53 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Dajmy już spokój tej wojnie. Żyjmy przyszłością a nie przeszłością. Pan Bojko emocjonalnie zatrzymał się z 40 lat temu ale to nie powód by epatować obrazami wojny kolejne pokolenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~samiswoi 52 6 miesięcy temuocena: 83% 

  Proponuję tak bajkowo, nielogicznie i bez sensu nazwę : "W podróż za jeden uśmiech" Obojętnie czy to będzie plac, skwer czy park. Skojarzenie nazwy z serialem dla dzieci i młodzieży z 1971 roku oraz starym-odnowionym parowozem i zegarem słonecznym jest na miejscu. Do tego wystarczy dołożyć figury Dudusia z walizką i Poldka z plecakiem. Podrózni z pewnością będą robić selfie z podróży do Iławy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 51 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Należy uwalić radnego z mety z tym jego niedobrym pomyślunkiem. Już na najbliższej wprowadzają głosowanie na nazwę placu przy PKP, przez wedle Edzia Bojko. Ma przegłosowana być nazwa „Dzieci Wojny”, nieprzemyślana przez was MIESZKAŃCÓW Iławy. Bez pojęcia pomysł Dlaczego Edziowi tak śpieszno , jeśli budowa placu w powijakach? Należy taką nazwę dać pod dyskusję iławian pierw, bowiem ten pomysł nie jest dobry. To miejsce zasługuje na nazwę bliższą Iławie. Pamiętacie Iławianie Związkowy Klub Sportowy KOLEJARZ IŁAWA? Chyba jesteśmy blisko właściwej nazwy: Plac im. KS KOLEJARZ IŁAWA

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stan49 50 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Co to ma być za budynek po Domu Kultury Kolejarza i ten okrągły budynek na wprost Dworca. A także z wieżami ciśnień obok Dworca. Czy dalej będą straszyć i świecić brudem i smrodem. Czy miasto nie może ich odzyskać i zagospodarować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwek 49 6 miesięcy temuocena: 80% 

  Budynek po domu kolejarza to będzie klub nocny ze striptizem w którym będą serwować słynnego iławskiego błękitnego węgorza. A ten okrągły budynek to będzie wielka hala sportowa, która powstanie do 2045r. z okazji 100 lecia obecności Iławy w Polsce.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KOLO 48 6 miesięcy temuocena: 43% 

  To już lepiej CZERWONY PLAC BOJKOWY

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 47 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Dzieci wojny. Wiekszej beznadziei nie bylo. Cos radosnego, Plac Slonca, Radosci, Radosnego Dziecka. Na srodku jakas rzezba, posag do tej nazwy. Nie no dzieci wojny, no chyba zart

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Willi 46 5 miesięcy temu

  Smutny kraj to i smutne nazwy. Można się załamać, wiecznie nas dołują.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Freystadt 45 6 miesięcy temuocena: 43% 

  Dlaczego nie im. Lecha Kaczyńskiego ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~BOJKOT 44 6 miesięcy temuocena: 83% 

  "Bokot" - dziecko wojny :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 43 6 miesięcy temuocena: 55% 

  NIECH NAM ŻYJE I WYRASTA KRÓL IŁAWY JAK ZA PIASTA - ADAM ŻYLIŃSKI

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 42 6 miesięcy temuocena: 50% 

  I jaka jest odpowiedź autora nazwy

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolejarz 41 6 miesięcy temuocena: 89% 

  Iława od zawsze koleją stała. W starym parku niedaleko lokomotywki stał kamień z tablicą upamiętniającą iławskich kolejarzy. Nazwa musi być związana z koleją. Może do tego jakaś ładna tablica "Iława Wita" lub coś w tym stylu :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kamil 40 6 miesięcy temuocena: 53% 

  Plac im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, to jest nazwa a nie jakieś dziecko wojny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 39 6 miesięcy temuocena: 40% 

  Matka Boża Trzykroć Przedziwna - też fajna nazwa placu !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dgg 38 6 miesięcy temuocena: 88% 

  Moim zdaniem nazwa Dzieci Wojny w miejscu do którego w pierwszej kolejności trafiają turyści jest bez sensu. Od razu w pewnym stopniu nastraja ona na Iławe. Mamy bardzo dużo miejsc upamietnionych, a obecnie skupmy się na teraźniejszości. Proponuje aby to była nazwa radosna i nowoczesna jednak. Np. Plac Dworcowy lub np. Plac Ilawskich Stowarzyszeń - jet bardzo dużo w Iławie stowarzyszeń i wiele osób przyjeżdża do Iławy w związku z nimi - obozy sportowe, zgrupowania, spotkania, zawody ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~r.... 37 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Ta zaproponowana nazwa jest bez sensu. Nazwa placu powinna kojarzyć się z dworcem, a nie z wojną, a już na pewno nie z dziećmi. Nie lepiej zwyczajnie Plac Dworcowy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ivv 36 5 miesięcy temu

  Dokładnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 35 6 miesięcy temuocena: 27% 

  Adam Żyliński to jedyny Gościu w Iławie, że na czole należy mu się grawerka z napisem: BURMISTRZ IŁAWY. Po wsze czasy, niezależnie kto na papierach jest aktualnie na tym stanowisku. Czyż nie jestem bez racji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 34 6 miesięcy temuocena: 20% 

  Z całym szacunkiem dla Pana ale nie. Prędzej pasowałby Plac im. Adama Żylińskiego, to jednak zasłużony burmistrz i twórca rewitalizacji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wujek 33 6 miesięcy temuocena: 100% 

  złodziej chyba...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL 32 6 miesięcy temuocena: 70% 

  Park Dworcowy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wujek 31 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Radius pajacu wyjdź i nie wracaj..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 30 6 miesięcy temuocena: 11% 

  I widzicie jak a fajna nazwa. Przysyłajcie pomysły - a w Ratuszu niech wybiorą w tajnym głosowaniu; albo mieszkancy niech przysyłją pocztą pomysły lub internetem. Zas bokowowiec nich ni ebedzie miał do powiedzienia, On podobnie zaczyna ględzic jak Praskowa i Foryś

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krys 29 6 miesięcy temuocena: 90% 

  Edek, kończ i wstydu oszczędż. Za dużo już i za długo manewrujesz w tej Iławie. W głowie Ci sie poprzewracało? Czas dać jej odpocząć. Tak działasz i działasz i działasz,a końca nie widzisz ? Komu się tym razem podlizujesz? Stajesz sie śmieszny w tym zapędzie do przeszłości. Iława to nie cmentarzysko pamięci. Są już wyklęci, to może daj spokój.To ma być radosne miasto, nowoczesne, a nie pomnik pamięci . Tyle sie napracowałeś w różnych organizacjach i w Radzie, daj spokój tanim pomysłom w zdobywaniu poklasku. Odpocznij chłopie. Podnoś ręke kiedy podnosi większość w słusznych sprawach, a nie marnuj czasu na bzdury, bo stajesz sie śmieszny. Poczytaj komentarze, to refleksja sama przyjdzie mam nadzieję.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Owidiusz 28 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Nazwijmy PLACEM Z LOKOMOTYWĄ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~samiswoi 27 6 miesięcy temuocena: 94% 

  "Dzieci Wojny" i co jeszcze w nowym dwutysiącleciu !? :( Proponuję tak bajkowo, nielogicznie i bez sensu nazwę : "W podróż za jeden uśmiech" Obojętnie czy to będzie plac, skwer czy park. ( Skojarzenie nazwy z serialem dla dzieci i młodzieży z 1971 roku oraz starym-odnowionym parowozem i zegarem słonecznym jest na miejscu ). A co do nazw rond w Iławie (jest ich już chyba piętnaście? ), to aż się prosi aby je nazwać nazwami wysp i zatok na Jezioraku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 26 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Dobrze myslisz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kurczę 25 6 miesięcy temuocena: 100% 

  miałem Pana za poważnego człowieka...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olga 24 6 miesięcy temuocena: 86% 

  Zupełnie bez sensu. A w ogóle czy to miejsce musi się jakoś nazywać?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stanley 23 6 miesięcy temuocena: 94% 

  Czy możemy wreszcie skończyć z tymi pseudo nazwami pseudo obiektów....?!...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John 22 6 miesięcy temuocena: 72% 

  Ręce opadają...po co jakieś nazwy dla skwerów,ogródków,rond etc...Panie Bojko zajmij sìę Pan krzyżówkami bo chyba się nudzi....zgodnie z poglądami to aż się dziwię że nie zaproponował Pan nazwy np I sekretarza KM PZPR w Ìławie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Owidiusz 21 6 miesięcy temuocena: 85% 

  To tak samo jakbyśmy Galerię przy ratuszu np. nazwali dzieci Oświęcimia, albo weterani Powstania Warszawskiego. Najlepiej byłoby tak: WITAJCIE W IŁAWIE! Ogłosić w Ratuszu sondę internetową lub najlepiej na kartkach tylko dla iławian, policzyć i wybrać najciekawsze nazwy. Inaczej to Bojko będzie górą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdegustowany 20 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Jakaś paranoja z tymi nazwami ronda, place. Wystarczą nazwy ulic, park to park byle zieleni było pod dostatkiem. "Dworzec" jest wystarczającym wskaźnikiem gdzie przybytek się znajduje...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~TVPis 19 6 miesięcy temuocena: 74% 

  a może coś kolejnego związanego z kaczyzmem? chore...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dr.mr 18 6 miesięcy temuocena: 83% 

  Przepraszam bardzo. A ten budynek okrągły obok ronda co to? wiem że to wizualizacja a może coś tam ma powstać bo niesłyszalem pzdr

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stan49 17 6 miesięcy temu

  Mam nadzieję że to będzie wielki parking dla samochodów i pan burmistrz uzyska na ten cel dofinansowanie z Unii. Wreszcie by coś dobrego dla Iławy zrobił.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Były 16 6 miesięcy temuocena: 50% 

  To będzie wyrzutnia dla wszystkich byłych, którzy się nie sprawdzili..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nuciarz 15 6 miesięcy temuocena: 74% 

  Jak to co, mauzoleum smoleńskie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec Iławy 14 6 miesięcy temuocena: 42% 

  A od kiedy to place przy dworcach maja imiona???? Komuchy wszędzie się pchają!!!! Pan nie ma co robić? Bo już się Pan zużył. "Odejdź Waść, wstydu oszczędź".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 13 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Panie Radny. Są inne problemy do rozwiązania w Iławie i nie trzeba wymyślać kolejnych. Nie za to Panu płacimy!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nowy 12 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Nie wystarczy "Park na Dworcowej"? Po co dalej szukać?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zainteresowany 11 6 miesięcy temuocena: 98% 

  Dlaczego w mentalności ludzi w podeszłym wieku ciągle rodzi się rozdrapywanie historii. A może tak iść do przodu... Coś pozytywnego a nie tworzenie szarych smutnych nazw dla skwerów/parków gdzie czas mają spędzać rodziny, dzieci i turyści. Dziecko: Mamo idę na dwór. Mama: Gdzie? Dziecko: Na Plac Dzieci Wojny. Nie no, super wizja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kobieta 10 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Bardzo głupi pomysł!! Wystarczy: Skwer przy dworcu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 9 6 miesięcy temuocena: 95% 

  podworko u siebie niech tak nazwie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 8 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Absolutnie nie pasuje taka nazwa do placu ani do skweru. Tym bardziej "Dzieci Wojny" Skąd mu przyszło do głowy... Trudno jest mi wymyślić nazwę placu, ale dlaczego nie można by nazwać np. Zasłużonych Iławie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 7 6 miesięcy temuocena: 100% 

  a nie można prosto nazwać tego "Park Kolejarzy"?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 6 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Dokładnie, albo wręcz 'Park przed dworcem'. Jeśli w ogóle musi być jakaś nazwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jajakobyły zwolennik 5 6 miesięcy temuocena: 86% 

  Panie Bojko, już czas. Pora odejść z życia publicznego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 4 6 miesięcy temuocena: 90% 

  A ci swoje, wojna już się dawno skończyła (choć stan dróg w powiecie mówi co innego). Pora w przyszłość spojrzeć. Poza tym za moich czasów nazwać kogoś 'dziecko wojny' to była obraza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie tęczowy 3 6 miesięcy temuocena: 16% 

  A może tęczowy Dawid by był happy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 2 6 miesięcy temuocena: 88% 

  Lepszy tęczowy niż facet w kiecce oglądający się za dziećmi i pouczający w międzyczasie ludzi jak żyć moralnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 1 6 miesięcy temuocena: 90% 

  Pisz pisz,tylko to Ci zostaje. Niech Dawid działa a Ciebie niech to boli :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApalac2
REKLAMAPUP
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6001 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)