REKLAMAPatrz
REKLAMAWiatrak
Sierż. Patryk Pełszyk z Posterunku Policji w Zalewie na zdjęciu jest w granatowej koszuli (po prawej).

Sierż. Patryk Pełszyk z Posterunku Policji w Zalewie na zdjęciu jest w granatowej koszuli (po prawej).

Sierż. Patryk Pełszyk z Posterunku Policji w Zalewie jest wśród czterech polskich policjantów biorących udział w międzynarodowym projekcie, w ramach którego funkcjonariusze z różnych krajów dzielą się doświadczeniami, pełniąc służbę na terenie Republiki Czeskiej. Praca za granicą to dla zalewskiego policjanta nie pierwszyzna - w ramach podobnego przedsięwzięcia dwa lata temu reprezentował polską policję w Chorwacji.

Na mocy porozumienia zawartego między Prezydium Policji Republiki Czeskiej a Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej o realizacji wspólnych patroli czwórka polskich policjantów 6 maja rozpoczęła służbę na terenie stref przemysłowych Republiki Czeskiej.

Istotnym obszarem aktywności służby prewencyjnej jest rozwijanie współpracy międzynarodowej. Sprawdzoną w praktyce formą tej współpracy, cenioną przede wszystkim przez polskich obywateli, ale i policje innych państw - stąd intensywnie rozwijaną - są organizowane przez Biuro Prewencji, przy udziale Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, patrole międzynarodowe. Ta forma współpracy prowadzona jest głównie w sezonie turystyczno-wakacyjnym w ramach międzynarodowego projektu "Bezpieczny sezon turystyczny" na terenie Chorwacji i Bułgarii oraz w sezonie zimowym na terenie Włoch. Ponadto polscy policjanci po raz pierwszy, na zaproszenie policji francuskiej, w czerwcu br. będą uczestniczyć w zabezpieczaniu m.in. obchodów rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Zauważyć jednak należy, że nasi rodacy przemierzają Europę nie tylko w celach turystycznych. Znaczna ich liczba, szczególnie w rejonach przygranicznych, podejmuje stałe bądź czasowe zatrudnienie na terytoriach innych państw. W ubiegłym roku pilotażowo we wrześniu dwójka polskich policjantów pełniła służbę wspólnie z czeskimi policjantami na terenie miejscowości Mlada Boleslav. Współpraca ta została oceniona przez stronę czeską jako niezwykle efektywna.

Stąd w bieżącym roku z inicjatywy strony czeskiej Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zawarł kolejne porozumienie o realizacji wspólnych patroli. W myśl tego porozumienia jednocześnie czterech polskich policjantów w okresie od maja do końca października będzie pełniło służbę w rejonie miejscowości Mlada Boleslav oraz Pilzno. Ze względu na tak długi okres pełnienia służby po trzech miesiącach nastąpi rotacja polskich policjantów.

Równocześnie z naszymi policjantami tego rodzaju służbę rozpoczęli policjanci ze Słowacji, Rumunii i Bułgarii. Zaszczytną służbę „ambasadorów polskiej Policji” pełnią w pierwszej turze: sierż. Marek Kaczmarek reprezentujący garnizon kujawsko-pomorski, sierż. Marcin Celi reprezentujący garnizon mazowiecki oraz sierż. Patryk Pełszyk i sierż. szt. Patryk Chmarycz reprezentujący garnizon warmińsko-mazurski.


Polscy policjanci, w myśl sentencji polskiej policji „Pomagamy i chronimy”, pełnią przede wszystkim funkcję propomocową wobec naszych rodaków przebywających na terenie Republiki Czeskiej, stąd w razie potrzeby możliwe jest nawiązanie z nimi bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod następującymi numerami telefonów:

Rejon Mlada Boleslav:
+48 504 212 339;
+48 504 314 803.

Rejon Pilzna:
+48 504 314 808;
+48 504 315 934.

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9012 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)