REKLAMAWyspa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 czerwca 2019, 14:57 komentarzy 8

(Fot. Info Iława.)

Przed nimi jeszcze wiele pracy i wysiłku, ale pojawiła się nadzieja, że jednak nie stracą znów dachu nad głową. Po dzisiejszej wizycie inspektorów nadzoru budowlanego w zagrożonym rozbiórką ośrodku dla bezdomnych w Rucewie w gminie Zalewo stowarzyszenie prowadzące przytułek zyskało dodatkowy czas, by podjąć próbę rozwiązania kryzysu.

Gospodarzem jest tutaj Renata Gólcz, prezes stowarzyszenia "Pomocni ludziom - Rucewo", które prowadzi miejscowy ośrodek dla bezdomnych, jedyną taką placówkę w powiecie iławskim, gdzie przebywa obecnie około 40 osób. Na jej zaproszenie przyjechała poproszona o interwencję Senator RP Bogusława Orzechowska wraz z asystentem Maciejem Mikołajczykiem. Nie zabrakło także Krzysztofa Kiszkisa, przedsiębiorcy z Gdańska, do którego należy 14 hektarów ziemi w Rucewie, m.in. teren, na którym położony jest ośrodek. Pojawili się również, w związku z zaplanowaną na dzisiaj kontrolą, inspektorzy nadzoru budowlanego.

Postępowanie w sprawie ośrodka prowadzi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Iławie. Jednostka nie ma wątpliwości, iż obiekt - zamieszkiwany przez osoby bezdomne, które znalazły tutaj schronienie - jest samowolą budowlaną. Gdy postępowanie zostało wszczęte, PINB dał stowarzyszeniu możliwość legalizacji budynku. Jednym z podstawowych wymagań było przygotowanie projektu budowlanego. 

Taki dokument nie powstał, jednak prezes stowarzyszenia Renata Gólcz tłumaczy, iż stowarzyszenie, ogromnym wysiłkiem, starało się wykonać zalecenia inspektoratu, wydając na prace i remonty znaczne środki. 

W tej sytuacji ośrodek, wybudowany po pożarze wcześniejszej siedziby, do jakiego doszło w 2005 roku, jest nadal zagrożony rozbiórką. Dzisiaj jednak inspektorzy - na prośbę Renaty Gólcz - odstąpili od przeprowadzenia kontroli. Inspektorat ma wyznaczyć jej kolejny termin. 

Z dzisiejszych rozmów prowadzonych w ośrodku wynika, że wysiłek stowarzyszenia będzie zmierzać w kierunku budowy nowego obiektu. Legalizacja istniejącego byłaby nieopłacalna, głównie ze względu na konieczność przygotowania kosztownego projektu budowlanego. Będący właścicielem ziemi przedsiębiorca Krzysztof Kiszkis deklaruje gotowość przekazania na ten cel sąsiedniej działki, a także pomoc w przygotowaniu inwestycji. Na jego wniosek w miejscowym urzędzie wszczęto procedurę sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym ma zostać uwzględnione miejsce na ośrodek - na sąsiedniej działce. Gminy Zalewo bez ośrodka nie wyobraża sobie także burmistrz Marek Żyliński. Stowarzyszenie może liczyć na przychylność - zarówno ze strony miejscowego samorządu, jak i właściciela terenu. Największym wyzwaniem będzie pozyskanie pieniędzy...

Do tematu przyszłości ośrodka wrócimy.

Od lewej: senator Bogusława Orzechowska, prezes stowarzyszenia "Pomocni ludziom - Rucewo" Renata Gólcz, właściciel terenu Krzysztof Kiszkis.

Pozostałości wcześniejszej siedziby ośrodka, strawionej przez pożar w 2005 roku.

Za plecami Krzysztofa Kiszkisa jest działka, którą gotowy jest przekazać pod nową siedzibę ośrodka dla bezdomnych.

Czy bezdomni znów stracą dach nad głową? Odwiedzamy zagrożony rozbiórką przytułek - jedyny taki w naszym powiecie.

Ilość zdjęć 20

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAMozart2

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Edi7 8 2 miesiące temuocena: 50% 

  Jest bardzo prosty sposób na znalezienie funduszy na budowę nowego ośrodka , wystarczy że te nieroby pójdą do pracy i zarobią pieniążki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niunia30 7 2 miesiące temuocena: 83% 

  Kupę lat spędziłam na ośrodku i jakoś można pić ta wodę nikt nie umarł i nie trafił do szpitala woda jest czysta w stosunku do wodociągów gdzie śmierdzi i oczy szczypia jeszcze nie spotkałam się z przeterminowana żywnością na ośrodku na ośrodku jest czysciej niż w sklepach co niektórych a ty były bezdomny pewnie tak czysto nie masz w mieszkaniu jak na ośrodku jest

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~----------- 6 2 miesiące temuocena: 44% 

  A co z faktem odnalezienia zwłok w okolicy ośrodka? Dodam nie pierwszych zwłok.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~znajoma 5 2 miesiące temuocena: 50% 

  Halo.w okolicy jest Marwałd i są tam ludziska z naszego powiatu. Tam w ogóle bez znaczenie jest lokalizacja domu, bo bezdomni krążą po Polsce. W Marwałdzie jest miejsce i piękna okolica, zaplecze itd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Były bezdomny 4 2 miesiące temuocena: 50% 

  Że tak powiem by właścicielka ośrodka przedstawiła się fakturami na co zostają przekazywane pieniążki które otrzymuje od gmin mops powiatów manipulacja dobry ludźmi przed kamerami najlepiej wychodzi A prawda zmiatana pod dywan która nie widzi jej nikt. Pieniążki do kieszeni bezdomnym dają przeterminowane jedzenie dobrze że sanepid z Iławy odnalazł kilka zamrażalek takiego jedzenia bo gdyby były podane ludziom z ośrodka szpital by miał ręce pełne roboty przez kilka lat ludzie spożywali wodę skażoną nie nadająca się do spożywania przez ludzi też gratulacje dla sanepidu iławskiego który badał taka wodę. Atmosfera dobra I sytuacja dla jednej osoby która dorabiać się chce na bezdomnych I wcale nie chodzi O opiekę nad nimi. Istnieją inne ośrodki gdzie można przetransportować tych ludzi którym w życiu się powineła noga I którzy chcą pomocy w tym czy W innym ośrodku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwek 3 2 miesiące temuocena: 33% 

  Niunia weś byłego bezdomnego na pokój to go wyleczysz i będziesz miała towarzystwo, do tańca i do różańca

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niunia 30 2 2 miesiące temuocena: 83% 

  Były bezdomny powinieneś załatwić sobie dobrego psychiatre albo oddział zamknięty co ty wypisujesz za głupoty wyssane z palca zajmij się swoja dupa a nie oczerniasz kogoś kto jest w porządku wobec siebie i ludzi chyba nie złapałes jeszcze porządnego dna ale to się kiedyś odwróci

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 1 2 miesiące temuocena: 70% 

  Gminy, które odsyłają tam bezdomnym powinny się dołożyć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASkład opału
REKLAMALADY D
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.1142 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)