REKLAMAZIELONKA 2
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 czerwca 2019, 09:26 komentarzy 1

(Fot. Organizator.)

Jak co roku w czerwcową niedzielę na trasę wyruszyła Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka. Dała ognia, o czym więcej jej główny organizator Krzysztof Zakreta.

„W północnej Polsce jest miasto Iława,
Sztafeta wokół Jezioraka – to jej sława.
Biegaczy i cyklistów więcej jest co roku,
I nikt nie dotrzyma nam już kroku.
I nikt nie dotrzyma nam już kroku.”

f

Po pierwsze, to rekord frekwencji

Od 2014 roku w Iławie, leżącej na Pojezierzu Iławskim, w drugą niedzielę czerwca pod bramą iławskiego więzienia gromadzą się coraz większe tłumy. To młodsi i starsi, debiutanci i weterani, miłośnicy biegów i sportów rowerowych. Zarówno biegaczy, jak i rowerzystów połączyła Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce. W niedzielę, 9 czerwca pod patronatem dyrektora Zakładu Karnego w Iławie mjr Jarosława Stawskiego o godzinie 9.00 wystartowały w 72-kilometrową trasę 94 osoby, 41 biegaczy i 53 rowerzystów, w tym 29 kobiet. Temperatura na trasie oscylowała w granicach od 19 do 31°C.

 „Sportowy duch i zdrowa sprawa,
To nasz jubileusz i świetna zabawa.
Kilometry pokonujemy raz, dwa,
A po zmaganiach na grilla każdy ochotę ma.”

Po drugie, to nasz wspólny jubileusz

Ta impreza to już szóste sportowe święto iławskiej jednostki penitencjarnej. W tym roku organizowane z okazji 70-lecia jej utworzenia i 100-lecia więziennictwa w Polsce. Biorą w niej udział chętni z różnych rodzajów służb mundurowych oraz zaproszeni goście. Biegną więziennicy, policjanci, wojskowi, pierwszy raz w sztafecie pobiegli iławscy strażacy. Dali ognia, jak do pożaru. Sztafeta ma na celu podnoszenie sprawności fizycznej uczestników, promowanie aktywności fizycznej jako elementu zdrowego trybu życia i formy spędzania wolnego czasu, integrację zawodową, rodzinną i społeczną służb mundurowych. Propaguje walory turystyczne i krajobrazowe miasta Iławy, gminy Iława, powiatu iławskiego i najdłuższego w Polsce jeziora Jeziorak. Sztafeta przebiegała malowniczą trasą, przecinającą lasy, pola i łąki, przez miejscowości Siemiany, Jerzwałd, Dobrzyki, Śliwa, Boreczno, Urowo, Sąpy, Makowo, Jezierzyce, Szałkowo, Iława.   

„Gdy w domu siedzisz i jest nuda,
Ruszaj z nami, Jeziorak pokonać się uda.
Gdy w kościach strzyka i głowa boli,
Bieg wokół Jezioraka Cię wyzwoli.
Bieg wokół Jezioraka Cię wyzwoli.”

Po trzecie, to rekord prędkości

25 kwietnia 2014 roku we włoskiej miejscowości Rimini podczas pielgrzymki na kanonizację papieża Jana Pawła II zrodził się pomysł na imprezę sportową łączącą ideę biegania i jazdy na rowerze. Ma ona na celu również rozbudzić w uczestnikach nieodkryte dotychczas możliwości. Rywalizacja to postęp, który przyczynił się do tego, że podczas 6. sztafety biegacze osiągnęli wynik, o którym nigdy nie śnili pomysłodawcy. 72 kilometry pokonali w 5 godzin i 18 minut, bijąc dotychczasowy rekord o prawie 25 minut. Z prędkością 13,25 km/h w 4,25 minuty pokonywali każdy kilometr trasy. To o kilometr na godzinę szybciej niż dotychczasowy rekord.

„Humor i uśmiech ze sobą weź,
Wspieraj dopingiem sportową więź.
Delektuj się Pojezierza Iławskiego smakiem,
Bądź wizytówką, wzorowym znakiem!”

Po czwarte, to rekord pokonanego dystansu

Każdy tu znajdzie dystans dla siebie od 3,5 km do maratonu włącznie. Podczas sztafety dystans 42 km w czasie 4h i 45 minut pokonało 2 biegaczy: Krzysztof Otremba i Amadeusz Socha, natomiast 20 km pokonało aż 9 biegaczy. Wszyscy biegacze łącznie przebiegli ponad 443 km, a rowerzyści łącznie pokonali nie mniej niż 3 300 km. Po pokonaniu 72 km w czasie 5h 18 minut metę usytuowaną przed restauracją „Stary Tartak” jako pierwszy przekroczył Tomasz Klinicki. Za nim przybiegli i przyjechali kolejni uczestnicy. Po 6 godzinach 53 minutach i 4 sekundach od startu na metę dotarł najmłodszy rowerzysta, jakiemu dotychczas podczas sportowej imprezy udało się pokonać Jeziorak. To 10-letni Tobiasz Kowalewski z iławskiej SP3. Wykończony, ale szczęśliwy dotarł do mety. Tu na wszystkich uczestników czekały brawa oraz ufundowane przez sponsorów okolicznościowe medale, odblaski - bo bezpieczeństwo jest najważniejsze i smycze, a także kulinarne przysmaki, kiełbaska z grilla i grochówka serwowane przez szefa kuchni Roberta Szydłowskiego.

„Sponsorom dziękujemy za wsparcie imprezy,
Dyrekcji, że w nasze możliwości wierzy.
Uczestnikom zdrówka wiele życzymy,
I pamiętajcie, za rok się tu znowu widzimy!” 

Po piąte, dziękujemy!

Gdy 5 lat temu organizatorzy snuli plany realizacji sztafety, przyświecało im marzenie, aby to sportowe święto naszej jednostki było darmowe dla jej uczestników i to dotychczas udało się dzięki ludziom dobrego serca. Dziękujemy zarządowi Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Więź” przy Zakładzie Karnym w Iławie, burmistrzowi miasta Iława Dawidowi Kopaczewskiemu, dyrekcji Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, kierownictwu Banku Pekao S.A. oddział Iława, zarządowi Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przy Zakładzie Karnym w Iławie i firmie ART Studio z Iławy.

Po szóste, zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy na 7. Iławską Sztafetę Biegową wokół Jezioraka w niedzielę, 7 czerwca 2020 roku, a już w środę, 19 czerwca  2019 r. w okolicy iławskiego ratusza miejskiego na uroczystości 70-lecia utworzenia Zakładu Karnego w Iławie.

Do zobaczenia.

Krzysztof Zakreta, 10.06.2019 r.

6. Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka dała ognia! 
Zdjęcia: organizatorzy.

6. Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka dała ognia!

Ilość zdjęć 27

REKLAMANotus_nowa

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~klikijuż 1 3 miesiące temu

    Himalaje krakowsko-częstochowskiej grafomanii :)))) Niech już lepiej biegacze biegają i nie mieszają myślowo dwóch różnych systemów walutowych...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASkład opału
REKLAMAPUP
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.9148 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)