REKLAMAsenat1
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 czerwca 2019, 11:00 komentarzy 6

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

W Iławie w ostatnich latach wzrosła dostępność alkoholu i narkotyków - alarmuje Ośrodek Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie, powołując się na wyniki ostatnich iławskich badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Badacze przyjrzeli się m.in. problemowi spożywania alkoholu oraz zażywania narkotyków i dopalaczy wśród iławskiej młodzieży w wieku 13 oraz 15-16 lat.

"Na ile łatwo mógłbyś kupić alkohol?" - to jedno z pytań, na które odpowiadali ankietowani nastoletni uczniowie iławskich szkół. Ich odpowiedzi mogą niepokoić.

- 61,2% uczniów klas III gimnazjum (15- 16 lat) odpowiedziało, że łatwo lub bardzo łatwo. W poprzednim badaniu w 2014 roku ten sam wskaźnik wynosił 57,3% - ujawnił iławski OPPUPR.

Uczniowie byli też proszeni o wskazanie, czy w ostatnim roku uczestniczyli w spotkaniu towarzyskim, na którym pito alkohol. Tutaj aż 70,1% uczniów przyznało, że tak. W stosunku do roku 2014 również odnotowano wzrost (wcześniej: 66%).

W przypadku młodszej grupy, w wieku 13 lat, odsetek uczniów, którzy w trakcie minionych 12 miesięcy byli na "zakrapianej" imprezie, wyniósł 32,8% w 2018 roku i 23% cztery lata wcześniej.

A narkotyki podczas spotkań towarzyskich młodych ludzi? Niestety - też nie należą do rzadkości i tutaj także odnotowano wzrosty.

- 34,2% uczniów z klas III uczestniczyło w spotkaniach towarzyskich, gdzie były narkotyki - w 2014 wskaźnik był na poziomie 33,9% - wynika z opracowania iławskiego ośrodka psychoedukacji. - Wśród młodszych uczniów wskaźnik to 14% [w 2018 roku - przyp. red] i 8,4% w 2014 roku.

Powyższe wyniki świadczą o dużej i rosnącej dostępności alkoholu i narkotyków dla młodych ludzi z naszego miasta. Nie świadczą natomiast wprost o samym używaniu tych substancji, ale i o to byli pytani nastoletni uczestnicy iławskiego badania.

Wyniki poniżej.

Kolor jaśniejszy to dane dla grupy starszej (15-16 lat), kolor ciemniejszy - dla grupy młodszej (13 lat).

Badanie: K. Bobrowski, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W ciągu ostatniego roku alkohol piło prawie 70% uczestników iławskiego badania w wieku 15-16 lat i co czwarty uczeń w wieku 13 lat.

Prawie co dziesiąty 13-latek przyznał, że pił alkohol w trakcie ostatnich 30 dni.

Co piąty ankietowany w grupie 15 i 16-latków przyznał, że upił się w trakcie ostatniego miesiąca.

Zażywanie narkotyków. Dla starszej grupy po wzroście nastąpił spadek. W młodszej grupie wskaźnik niższy i bardziej stabilny.

Z wykresu wynika, że dopalacze były bardzo poważnym problemem w 2010 roku. Teraz odsetek młodych osób, stosujących "nowe narkotyki" jest o wiele niższy, ale "środki zastępcze" są wciąż obecne.

REKLAMANotus_nowa

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Wasyli Url 6 3 miesiące temuocena: 100% 

  Podzielta się hłe hłe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PM 5 3 miesiące temu

  Sranie w banie bzdura totalna ! Jak się nie mylę to ta ankieta była również w mechaniku i każdy zakreslal byle by zaznaczyć i żeby dali spokój a większość dzieci zaznacza odp "tak" bo później: - co zaznaczyłeś -nwm chyba że jo a ty - też haha beka ale w dupie z tym Taka prawda a większość tych "narkomanów" "zjarańcow" "alkusow" itp jak to inni ludzie nazywają , to nadal żyje w przekonaniu że jak się pali marihuanę to się pali liście itp itd xd w co wy wierzycie. Ta ludzkość upada ... XD

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robokop48 4 3 miesiące temuocena: 50% 

  Hej mam 12 lat i mieszkam w Iławie na ulicy dąbrowskiego i mam takie małe pytanko gdzie są tę imprezki z narkotykami bo mama mi komputer zabłądziła i mi się nudzi pozdrawiam cieplutko PS z fartem ziomeczki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taktak 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  Na szczęście z tego się wyrasta, taki wstęp w dorosłość i swego rodzaju inicjajcja. Ktoś powie, że można się uzależnić bo czym skorupka za młodu. Dwóch moi znajomych skończyło jako alkoholicy chociaż pochodzą z tzw. normalnych rodzin, a pić zaczęli ok. 30 roku życia...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 2 3 miesiące temuocena: 64% 

  widze juz komentarz do tego nowego Pana Burmistrza: ''JA robie co moge to MOJ poprzednik ich tak rozpuscil''

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Roman 1 3 miesiące temuocena: 60% 

  Znacie sklep Staś przy ul Kościuszki, prawda? Ile tam jest burd i halasu z udziałem nieletnich..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApalac2
REKLAMAPUP
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6537 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)