METRO
REKLAMADPK

(Fot. Archiwum własne.)

Przed nami już 14. edycja Popołudnia z Kulturą Ukraińską. To cykliczna impreza Iławskiego Centrum Kultury i współorganizatorów, będąca ukłonem w stronę kultury naszych wschodnich sąsiadów, ale też licznej społeczności ukraińskiej w naszym mieście i okolicach oraz fanów folku.

Iławskie Centrum Kultury zaprasza 16 czerwca (w niedzielę) na 14. Popołudnie z Kulturą Ukraińską. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w amfiteatrze miejskim w Iławie. Początek o godz. 16:00. Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” z Górowa Iławeckiego pod kierunkiem Olgi Sycz, grupa wokalna „Żurawka”, zespół Czeremszyna, a także Ryszard Maczyszyn z „Zorji”. Wstęp wolny.

WIĘCEJ O WYKONAWCACH

Czeremszyna  

Mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”. To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu, przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem tego, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie upoważnia grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/world music na świecie. 

Od początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia i pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Dumka

Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” powstał w 1969 r. w Górowie Iławeckim. Założył go Teofil Szczerba, nauczyciel języka ukraińskiego. Zespół występował na wielu festiwalach, a także przeglądach folklorystycznych, gdzie zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Od 1990 r. „Dumka” funkcjonuje przy Liceum Ogólnokształcącym z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, a jego kierownikiem i opiekunem jest Maria Olga Sycz. Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” prezentuje folklor ukraiński. Występuje w strojach z różnych regionów Ukrainy.

Oprócz tego w Iławie zobaczymy grupę wokalną „Żurawka”, wystąpi także Ryszard Maczyszyn z "Zorji".

Organizatorzy: Związek Ukraińców w Polsce Koło w Iławie, Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Olsztynie, Iławskie Centrum Kultury oraz Parafia Greckokatolicka p.w. św. Jana Apostoła w Iławie.

ICK/red. kontakt@infoilawa.pl

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.8037 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)