REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 czerwca 2019, 11:07 komentarzy 1

(Fot. UM w Iławie.)

Od dłuższego czasu ratusz w Iławie wprowadza szereg zmian w swoim funkcjonowaniu. Wszystko to w trosce o ekologię i dbałość o środowisko naturalne.

Chcesz zmieniać świat? Zacznij od siebie! Zgodnie z tym powiedzeniem burmistrz Dawid Kopaczewski postanowił wprowadzić kilka dodatkowych zmian w funkcjonowaniu miejskiego magistratu. Co konkretnie się zmieniło?

Papier

Jak urząd, to biurokracja, a w ślad za nią produkcja ogromnej ilości pism, zawiadomień, decyzji, listów itp. itd. Pomimo coraz powszechniejszej cyfryzacji dokumentów, która także wkroczyła do iławskiego urzędu, papier nadal pozostaje materiałem wykorzystywanym tu w znacznych ilościach. Dlatego - aby zmniejszyć ogrom drukowanego materiału - urzędnicy zobowiązani zostali do drukowania tylko niezbędnych dokumentów, a i te drukować powinni w miarę możliwości dwustronnie i w trybie oszczędnym. Zużyty papier jest wyrzucany do pojemników na makulaturę, czyli segregowany zgodnie z zasadami selektywnej zbiórki. Efekt? Mniej odpadów i zmniejszenie wydatków na materiały biurowe.

Woda

Jak wiadomo, plastik, z którego produkowane są opakowania, budzi wiele kontrowersji. Jest nie tylko szkodliwy dla zdrowia, ale także zaśmieca naszą planetę. Jedna plastikowa butelka rozkłada się aż 1000 lat! W trosce o naturę oraz zdrowie pracowników i gości ratusza burmistrz całkowicie zrezygnował z kupowania wody w butelkach. W zamian jest przefiltrowana woda w dzbankach, prosto z kranu!

- To mała zmiana, która nic nas nie kosztuje, a zyskujemy naprawdę dużo - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. - Mamy w Iławie bardzo dobrą wodę w kranach, nie trzeba kupować tej w plastikach - dodaje.

Baterie i segregacja odpadów

Segregacja odpadów w Iławie wciąż niestety raczkuje. Wielu właścicieli domków czy zarządców wspólnot nie decyduje się na selektywną zbiórkę. Ratusz, dając przykład, już w roku 2018 wprowadził na terenie budynku pojemniki na plastik, szkło, papier i baterie. Wyrzucanie zwłaszcza tych ostatnich do zwykłego kosza na śmieci jest niewłaściwe. Przedostanie się szkodliwych substancji w nich zawartych do środowiska może doprowadzić do skażenia wód gruntowych.

Ekologiczne zmiany w ratuszu nie wynikają jedynie z troski o nasze środowisko naturalne. To także spora oszczędność publicznych pieniędzy!

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMANotus_nowa
Artykuł załadowany: 0.6185 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)