REKLAMAWardrom
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 lipca 2019, 09:28 komentarzy 12

(Fot. Info Iława.)

Linie na jezdni przypominające o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa... wyjeżdżającym z parkingu? Coś tu jest nie tak. Sprawę zgłosił Czytelnik, a urzędnicy iławskiego magistratu szybko przyznali mu rację. Błędne poziome oznakowanie ma wkrótce zostać zamalowane.

Chodzi o skrzyżowanie na Lipowym Dworze, który jest już od wielu miesięcy tzw. strefą uspokojonego ruchu ze skrzyżowaniami równorzędnymi.   

USTĘPUJĄ WYJEŻDŻAJĄCY Z PARKINGU. LINIE MIAŁY BYĆ PO DRUGIEJ STRONIE JEZDNI

- Przy wjeździe na parking Intermarche (droga wewnętrzna), jadąc od ronda ulicą Kajki, ktoś narysował linie zatrzymania - zwraca uwagę internauta. - Moim zdaniem, skoro jest to droga wewnętrzna, to nie ma tam skrzyżowania i należy to traktować jako wyjazd z posesji - ocenił mężczyzna.

I ma rację.

- Wykonawca źle namalował linię. Miała być po stronie wyjazdu z ul. Mrongowiusza. Zostanie ona zamalowana - poinformowała Julia Bartkowska, kierownik Wydziału Utrzymania Mienia Komunalnego w Urzędzie Miasta w Iławie.

"TO SIĘ U NAS NIE SPRAWDZA"

Tyle w kwestii tego konkretnego skrzyżowania, ale Czytelnik, który pomimo niepoprawnego oznakowania dobrze odczytał sytuację drogową, chce też przedstawić swoją ogólną opinię dotyczącą wprowadzenia w tej części miasta skrzyżowań równorzędnych. W jego ocenie jest to pomysł nietrafiony.

- Takie same oznaczenia zostały wykonane również na skrzyżowaniu ul. Kajki z ul. Sikorskiego, jadąc w kierunku plaży. Chyba ktoś zapędził się w tym i tak fatalnym pomyśle rozwiązania ruchu na tym obszarze. Poruszając się po osiedlu Lipowy Dwór, często występuje sytuacja, kiedy poruszając się główniejszą, szerszą drogą z dobrą widocznością, zasadniczo trzeba się co rusz zatrzymać, ponieważ drogi dojazdowe obecnie mają pierwszeństwo (te, które są po prawej stronie dla jadącego), a jest bardzo ograniczona widoczność - napisał iławianin. - Takie rozwiązanie ruchu stwarza zagrożenie, ponieważ niektórzy kierowcy nie radzą sobie z zasadą ustąpienia nadjeżdżającemu z prawej strony, a ruch i tak się nie uspokoił, co chyba było głównym zamysłem. 

Mieszkaniec dodaje, że wymuszenia pierwszeństwa są na porządku dziennym. Przypomnijmy dla jasności, że w strefie skrzyżowań równorzędnych należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi po naszej prawej stronie.

- Wielokrotnie wymuszano mi pierwszeństwo, kiedy wyjeżdżałem z ul. Sikorskiego na ul. Kajki przez bardzo szybko jadące samochody. Często osoby te nie wiedziały nawet, że powinny ustąpić. Apeluję o przywrócenie rozwiązania ze znakami, przynajmniej sytuacja byłaby dla wszystkich jasna i każdy będzie umiał przeczytać, co ma zrobić. Rozwiązanie osiedla z ulicami równorzędnymi się u nas nie sprawdza - ocenił mieszkaniec Lipowego Dworu.

NIECHCIANY SPADEK OD POPRZEDNIKÓW

Zgodził się z nim poproszony przez nas o komentarz radny Tomasz Sławiński, przewodniczący zespołu do spraw bezpieczeństwa na drogach miasta Iławy. 

- Zespół ds. bezpieczeństwa, któremu mam zaszczyt przewodniczyć, nie opiniował rozwiązania ze skrzyżowaniami równorzędnymi na Lipowym Dworze oraz na osiedlu Lubawskim. Temat skrzyżowań równorzędnych to poniekąd "spadek" po członkach zespołu poprzedniej kadencji. (Wtedy zespołowi przewodniczył niezasiadający już w radzie ówczesny radny Andrzej Pankowski, który rzeczywiście forsował rozwiązanie ze skrzyżowaniami równorzędnymi - przyp. red.) - skomentował Tomasz Sławiński. - Sam osobiście pozostaję przy stanowisku Czytelnika/mieszkańca Iławy, że skrzyżowania równorzędne na osiedlu Lipowy Dwór nie są w mojej ocenie dobrym rozwiązaniem. Znaki drogowe, które określały pierwszeństwo przejazdu były w mojej ocenie lepszym rozwiązaniem. Oczywiście należy również wspomnieć tu o tym, że bez względu na sposób organizacji ruchu kierowca ma zawsze obowiązek zachować szczególną ostrożność.

Czy są zatem szanse na zmiany? To będzie zapewne zależało od determinacji mieszkańców oraz odsetka iławian zamieszkujących Lipowy Dwór, którzy popierają powrót do poprzedniej organizacji ruchu. 

Zdjęcia: Info Iława.

REKLAMAwardrom2

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~podatnik 12 ponad rok temu

  drodzy mieszkancy i kierowcy moim zdaniem jezeli wprowadza sie w miescie skrzyzowania rownorzedne to powinno wprowadzic je jednoczesnie w calym miescie a nie na zasadzie prob ibledow ale gorszym zagrozeniem w naszy m miescie sa mini ronda skandalicznie ignorowane przez autobusy miejskie przejezdzajace je przez srodek -rondo [wiejska smolki ];[dabrowskiego kajki ]tlumaczac ze autobusy sa za dlugie - pytanie kto je projektowal

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robert 11 ponad rok temu

  Może czas zająć się oś. Lubawskim. Opowiadacie od miesięcy jak będzie pięknie, linie namalowane , które aktualnie tylko potęgują konsternację wśród kierowców. Znaki drogowe wykluczają się na wzajem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka mieszkanka 10 ponad rok temuocena: 100% 

  Z Ul. Mrongowiusza jak się wyjeżdża też jadący od plaży powinni ustąpić ale wszyscy jeżdżą na pamięć i niestety już nie raz mogła bym mieć niemiłe spotkanie z kilkoma osobami którzy jeszcze z pretensja do mnie wysiadali do póki nie zobaczyli znaku a jestem mieszkanka tego osiedla więc często jeżdżę tymi ulicami co gorsza bardzo często z dziećmi więc proszę o zrobienie konkretnych porządków ze znakami poziomymi i pionowymi bo to woła o pomstę do nieba co niektórzy kierowcy wyczyniają. Pozdrawiam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wujek dobra rada 9 ponad rok temu

  Za czasów poprzedniej rady myślałem, że sam z tym walczę. Cieszę się, że inni mają podobne obserwacje. Pozdrawiam Panią!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mercedełek słejg 8 ponad rok temuocena: 100% 

  U mnie było za każdym razem to samo jak skręcałem z ul. Sikorskiego w ul. Kajki. Jak nie tępi ludzie na NNM, to jakieś rozpędzone dzieciaki wymuszają co na szpanplatz jadą. Gdybym jeździł takimi złomami jak oni to bez wachania wciskałbym gaz zamiast hamulca, wtedy by się raz dwa nauczyli zasad pierwszeństwa przejazdu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jakub 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Sławiński ma rację. Więcej z tych skrzyżowań równorzędnych problemów niż pożytku. Chyba tylko blacharze korzystają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xyz 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Oznakowanie innych ulic też jest błędne. Jadąc ul. 1 Maja od ronda z ul.Wiejską w stronę ul .Wodnej brak oznakowania drogi z pierwszeństwem przejazdu przez skrzyżowania.A pominięciu ul.Brata Alberta jest znak informujący o pierwszeństwie przejazdu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dydek 5 ponad rok temuocena: 45% 

  "- Zespół ds. bezpieczeństwa, któremu mam zaszczyt przewodniczyć, nie opiniował rozwiązania ze skrzyżowaniami równorzędnymi na Lipowym Dworze oraz na osiedlu Lubawskim.". Co za bzdury. Radny Pankowski, który był przewodniczącym owego zespołu w poprzednim składzie jako pierwszy w mediach wypowiadał się o tej zmianie oraz o progach zwalniających na Lipowym, jeśli chodzi o wprowadzony niedawno podobny ruch na Lubawskim, to z Wydziału Bieżącego Utrzymania dowiedziałem się, że to właśnie głównie zespół na apel mieszkańców strefę opiniował...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dydek 4 ponad rok temuocena: 56% 

  Przeczytałem. Jeśli chodzi o Lubawskie, to poprzedni przewodniczący nie zaplanował przecież wprowadzenia strefy obecnie przy nowym Burmistrzu i nowym składzie Zespołu. Bo niby na jakiej mocy? Zastanawiam się też czy wprowadzane zmiany, to nie widzimisię 2-4 osób nazywanych przez urzędników "apelem mieszkańców". Którzy wprowadzają zmiany w mieście bez uzgodnienia z chociaż 50-100 osobami... bo tak to wygląda. Coś się wprowadza choć nie wszystkim to pasuje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 3 ponad rok temuocena: 50% 

  A może by tak najpierw przeczytać zdanie drugie i kolejne z wypowiedzi przewodniczącego a potem pisać komentarze?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zdziwiony 2 ponad rok temuocena: 43% 

  Po co była zmiana organizacji ruchu. Radny dorwał się do stołka i mądrości wprowadza. Teraz kolej na lubawskie osiedle. tylko po co?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie zdziwiony 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Czytaj ze zrozumieniem a potem bij pianę malkontencie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
woznicki2019
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9078 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)