REKLAMABiuro
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 lipca 2019, 15:06 komentarzy 23

(Fot. kanalelblaski.pl.)

"Iława - miasto turystyczne" - słyszy się czasem. Posiłkując się danymi od lidera wśród polskich portali noclegowych oferujących obiekty na terenie naszego kraju, zastanawiamy się nad tym, czy to uprawnione stwierdzenie.
 

Grodowi nad Jeziorakiem, najdłuższym polskim jeziorem, z pewnością nie można odmówić wielu walorów i uroku, ale sezon, gdy nasze strony cieszą się zainteresowaniem turystów, jest naprawdę krótki, a Iława tak naprawdę wciąż czeka na to, by turysta ją odkrył. Tak wynika z udostępnionych nam danych branżowego portalu nocowanie.pl.

Portal nocowanie.pl, należący do Grupy Wirtualna Polska Holding, podsumował pierwsze półrocze 2019 roku pod względem ruchu turystycznego w kraju. W tym czasie z serwisu korzystało ponad 8,5 mln użytkowników, więc to znaczące źródło informacji o zainteresowaniu turystów poszczególnymi regionami i miejscowościami. Gdy mowa jest o zapytaniach turystów dotyczących danej lokalizacji, chodzi o zapytania wysłane, za pośrednictwem serwisu, przez internautów do obiektów zakwaterowania.

KRAJ. TYLKO MAŁY KAWAŁEK TURYSTYCZNEGO TORTU DLA WARMII I MAZUR

Warmia i Mazury, choć mogą się kojarzyć z turystyką, znacznie ustępują innym, popularniejszym regionom w kraju, jeśli chodzi o zainteresowanie turystów - wynika z danych serwisu.

Wakacje, urlop? Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że te terminy kojarzą się przede wszystkim z morzem i górami. W rankingu portalu niezmiennie wśród województw z największą liczbą zapytań o nocleg pojawiają się pomorskie (23,83% wszystkich zapytań w kraju), zachodniopomorskie (21,61%) i małopolskie (20,51%).

Warmińsko-mazurskie ustąpiło też wielu innym regionom, jak dolnośląskie, podkarpackie, czy lubelskie.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE: IŁAWA POZA TOP 10

Portal ujawnił też m.in., jakich miejscowości najczęściej dotyczyły zapytania turystów zainteresowanych noclegiem w danym województwie w pierwszym półroczu 2019 roku. W naszym regionie największym zainteresowaniem cieszyło się Giżycko, przed Mikołajkami i Rucianem-Nidą. Wśród 10 najpopularniejszych miejscowości w Krainie Tysiąca Jezior jest też m.in. pobliska Ostróda.

Poprosiliśmy nocowanie.pl o przedłużoną listę, by dowiedzieć się, na którym miejscu znalazła się Iława. Oto kolejne miejsca (po "top 10").

11. Kruklanki, 1,24%.
12. Iława, 0,89%.
13. Dźwierzuty, 0,83%.
14. Szczytno, 0,60%.
15. Siemiany, 0,51%.
16. Pasym, 0,51%.
17. Jakunówko, 0,38%.
18. Morąg, 0,34%.
19. Paprotki, 0,29%.
20. Olsztynek, 0,28%.

IŁAWA. TEN SEZON NIE NALEŻY DO NAJLEPSZYCH

Uzyskaliśmy też historyczne dane dotyczące zainteresowania noclegiem w Iławie. Ten sezon turystyczny w Iławie nie należy do najlepszych, przynajmniej jeśli chodzi o internautów korzystających z nocowanie.pl. Znacznie lepiej było w rekordowym, 2017 roku.

GŁÓWNIE NAJWYŻSZY SEZON

Co jeszcze wynika z danych serwisu? Turyści są zainteresowani noclegiem w naszym mieście głównie w najwyższym sezonie, w samym szczycie sezonu urlopowego. Poza najgorętszym okresem w lipcu i sierpniu zainteresowanie praktycznie zamiera. Poniższe infografiki pokazują też, jakie w 2018 roku były najpopularniejsze terminy pobytu i najlepsze miesiące, a ponadto jakie obiekty według kategorii cieszyły się wzięciem i jakich udogodnień najczęściej oczekiwali turyści.

Na koniec warto przypomnieć, że praktycznie każda statystyka ma swoje ograniczenia. W tym przypadku jest to przede wszystkim fakt, iż dane pochodzą tylko z jednego serwisu - turyści mogą korzystać z wielu innych. Ponadto mowa jest o noclegach w obiektach zakwaterowania, a zatem nie znajdziemy tu informacji o np. żeglarzach, nocujących na często przystosowanych do tego jachtach.

Infografiki: nocowanie.pl, opracowanie: kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

22Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Stanley 22 6 miesięcy temu

  Gdzie pytam wykorzystanie kanału iławskiego do Elbląga itd....?Przecież mamy ten dziwny układ z Ostróda z którego wynika,że Ostróda czerpie korzyści a Iława jak zwykle.Na kilometr smierdzi psudo układami bez wchodzenia w szczegóły....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wędkarz 21 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Ja bym postawił jeszcze na turystykę wędkarska. Mamy piękne jezioro które w kilka lat można by zmienić w wędkarskie eldorado gdyby nie gospodarstwo rybackie. W tym kierunku nic się nie robi. Nie ma przystani wędkarskiej ani slipów. Miasto zarobiłoby na sprzedaży zezwoleń ładne pieniądze i sezon dzięki wędkarstwu wydłuży się do końca listopada

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyron69 20 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Popieram. Zlikwidować gospodarstwa rybackie!!!! Wędkarze do dzieła, trza dać rybom odrosnąć.................

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dzik 19 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Trzeba wziąć pod uwagę fakt że bardzo dużo ludzi korzysta z innych stron niż nocowanie. Pl. Pozatym w Iławie nie ma zbyt wielu atrakcji poza biedronką x3 Lidl stokrotka and kaufland

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyron69 18 6 miesięcy temuocena: 86% 

  Te dane powinny otrzeźwić tych, którzy twierdzą, że Iława i okolice wyżyją z turystyki ..........

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 17 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Masz słuszną rację, włodarze miasta, gminy nie mają bladego pojęcia o tym jak wygląda miasto turystyczne. Nauczyli się pleść bzdury i tak powtarzają jeden po drugim,a społeczeństwo to łyka.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytacz 16 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Dobra robota InfoIława

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jarek 15 6 miesięcy temuocena: 57% 

  to kompletnie nie oddaje istoty ruchu turystycznego! to wprowadzanie ludzi w błąd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz 14 6 miesięcy temuocena: 100% 

  A ja sądzę że znakomicie oddaje, od 8 lat pracuję w szerokopojetej obsłudze turystów i 2017 był naprawdę bogaty w przyjezdnych. Obecne lato narazie nie spowodowało oblężenia miasta. Na tle innych miejscowości wpadamy bardzo blado i ja to widzę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jabo 13 6 miesięcy temuocena: 77% 

  a jakie tu są atrakcje dla turystów ???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz 12 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Dokładnie, bary i restauracje zamknięte od 21. Żeby nie czapa to turyści mogliby wieczorem strzelić sobie w łeb.

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Latajacy Holender 11 6 miesięcy temuocena: 50% 

  W nie dlugim czasie wskoczy Ilawa na pierwsze miejsce hehe Bo szykuje sie kolejna ZIP bomba hehe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~normalny 10 6 miesięcy temuocena: 75% 

  Najwięcej turystów w Iławie obsługuje i "ściąga" do Iławy hotel Tiffi. Jego nie ma na nocowanie kropka peel. Inna sprawa, że my, jako miasto, i tak nie potrafimy ich "zagospodarować".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hotelarz 9 6 miesięcy temuocena: 90% 

  Ten raport raczej pokazuje jaką markę na mapie turystycznej Polski ma Iława. Dane są wygenerowane z zapytań, więc to no że nie ma Tiffi jest bez znaczenia. Dodatkowo to Tiffi raczej słynie z organizacji konferencji a to zupełnie inna branża. Raport odzwierciedla faktyczny stan turystyki w Iławie, gdyby było inaczej to na cyplu nie stały by bloki a duży hotel.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 8 6 miesięcy temuocena: 70% 

  Jeżdżę po całym świecie i nigdy z tego portalu nie korzystałem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawiak 7 6 miesięcy temuocena: 92% 

  No to tyle w temacie "miasto turystycznie"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ADKI 6 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Mnie chodzi o to ,ze tęsknimy za tłumami turystów, a gdyby przyjechali to radość byłaby tylko u tych którzy zarabialiby kasę na nich.A jak już przyjadą, to będą cała dobę z pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami tego pobytu.To jest trochę tak jak z deszczem- potrzebny niech pada ale np w nocy gdy śpimy a nie za dnia gdy mamy tyle spraw do załatwienia albo jesteśmy na urlopie. Inna sprawa to infrastruktura w sferze usług turystycznych którą nie miasto a my jego mieszkańcy musimy stworzyć.Jedynym moim zdaniem miejscem w Iławie gdzie można zjeść porządną rybę jest bar w Porcie Iława(prowadzony przez firmę spoza ).Może na poziomie restauracynym znajdzie się i inne miejsce.Chodzi o to jak tu ktoś wspomniał ,że Siemiany czy Makowo to miejsca gdzie są po prostu budy w których się jada, nieodłączny element miejscowości turystycznych.U nas nad jeziorem tego nie uświadczysz.Mamy natomiast restauracje w których jest bardzo różnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JoHN 5 6 miesięcy temuocena: 100% 

  do ADKI. Myślisz, że oszukasz rzeczywistość korzystając z innych danych? Prawda jest taka, że ludzie latem jadą nad morze i w góry. Dla żeglarzy pierwszym wyborem są wielkie jeziora, a o resztę walczą miasteczka takie jak Iława czy Ostróda.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ADKI 4 6 miesięcy temuocena: 69% 

  No może tak Booking zapytać, u mnie przez tę sieć rezerwują i nie narzekam...Przyjeżdża tu wielu miłośników spokoju , a nie fajerwerków...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taka prawda 3 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Mit miasta turystycznego pękł jak bańka mydlana.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 2 6 miesięcy temuocena: 96% 

  No, to wszystko w temacie, dobry raport!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Activ 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Nie ośmieszajcie siebie ani tego miasta. Z turystyką wspólne to mamy tylko ceny!!! Zero promocji miasta, zero zaangażowania w jakiekolwiek rozwijanie TURYSTYKI. Do Iławy przyjeżdzają co roku głównie Ci sami turyści, którzy po prostu żeglują po Jezioraku, a nawet zjeść wolą w Makowie albo Siemianach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMACEZ
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApalac2
REKLAMAwalentynki
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6433 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)