REKLAMASadek

(Fot. materiały prasowe.)

Norweska gospodarka przeżywa niewątpliwie renesans swojego istnienia. Aktywność gospodarcza kwitnie w całym kraju, a wskaźnik inwestycji przedsiębiorstw jest na najwyższym poziomie od 10 lat. Prognozy zaś mówią, że będzie on wciąż rósł, w 2019 roku nawet o 5,2% w porównaniu do roku poprzedniego. Tym samym Norwegowie coraz chętniej sięgają po kredyty, mając na uwadze ich łatwą i szybką spłatę.

Lån dla każdego Norwega

Lån jest ogólnym pojęciem kredytu w Norwegii. W związku ze spadającą stopą bezrobocia, które w 2019 roku wynosi 3,8%, zaciągnięcie kredytu nie jest wielkim wyczynem. Dodatkowo przyczynia się do tego również rosnące PKB. Te dwa czynniki (stopa bezrobocia i PKB) przekładają się natomiast na współczynnik zaufania. Jest to wartość, która pokazuje, ile pieniędzy w danym czasie konsumenci są w stanie przeznaczyć na dobra materialne i usługi. W Norwegii wskaźnik zaufania wynosi 12,7 pkt, natomiast w Polsce 8,2 pkt. Jednoznacznie można zatem stwierdzić, że to Norwegowie chętniej zapożyczą się, zaciągając låne, aby spełnić swoje marzenia. 

Szczęśliwe życie dzięki forbrukslån

W styczniu 2019 roku rekordowo wysoki poziom osiągnęła wartość kredytów konsumenckich forbrukslån (chcesz zobaczyć przykłady? kliknij ten link), bo aż 3 464 mld koron norweskich. Dla przeciętnego Norwega forbrukslån to dodatkowa pomoc pieniężna przy zakupie mieszkania, samochodu, rozwinięciu działalności czy remoncie domu. Zaletą kredytu konsumenckiego jest możliwość jego wydania na dowolny cel, z czego Norwegowie chętnie korzystają, zapożyczając się, aby spełniać swoje marzenia o zagranicznych wakacjach czy wystawnych weselach. Skłonność do pożyczania pieniędzy z banku może wiązać się z tym, że Norwegowie zarabiają o wiele więcej niż Polacy. Dla nich lån jest przyśpieszeniem uzyskania tego, na co prędzej czy później i tak by odłożyli.

Wracając do porównania zarobków, przeciętna rata kredytu pochłania 20% średniej pensji Norwega, natomiast w Polsce ta wartość wynosi aż 40-45%. Polak praktycznie połowę zarobków przeznaczy na spłatę zobowiązań, niezależnie od pozostałych wydatków.

Szał zakupów pokryje kredittkort

Oprócz forbrukslån, które Norwegowie wykorzystują do raczej większych inwestycji, popularną formą zobowiązania jest kredittkort (zobacz przykładowe tutaj: https://www.tradeup.io/kredittkort/), czyli karta kredytowa. Można ją wyrobić w łatwy sposób, zazwyczaj online przy użyciu BankID. BankID jest wirtualnym dowodem tożsamości oraz elektronicznym podpisem jednocześnie. Najwięcej kredittkort jest wydawanych w okresie przedświątecznym oraz wakacyjnym, co związane jest z większymi i droższymi zakupami. Jest to dobre rozwiązanie dla Norwegów, którzy zaciągnięty dług mogą spłacić przy kolejnej wypłacie. Jest to istotne z tego powodu, iż karty kredytowe posiadają stosunkowo krótki betalingsfri periode, czyli termin wolny od spłaty. W większości przypadków jest to 30-60 dni. Po tym okresie odsetki z wartości zerowej mogą wzrosnąć nawet do 25%. Jednak z racji na wcześniej wspomniane społeczne zaufanie większość spłat jest regulowana terminowo.

Drobne wydatki wspierane przez smålån

Tak samo jak w Polsce, tak i w Norwegii istnieją także małe pożyczki czy chwilówki nazywane smålån. Opiewają one na mniejsze sumy niż forbrukslån, jednak są łatwiejsze do wzięcia, a czas przetwarzania wniosku jest proporcjonalnie krótszy. Jednak w obu tych przypadkach należy spełnić warunki przedstawione przez bank. W większości przypadków określony jest minimalny wiek kredytobiorcy, który w zależności od firmy waha się pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Dodatkowym wymogiem jest przedstawienie zaświadczenia o pobieraniu stałych dochodów i ich wielkości. Istotne jest również zamieszkanie w Norwegii (czasami przez określony czas), a tym samym posiadanie wpisu w norweskiej ewidencji ludności i stałego numeru personalnego.

Jeśli temat rynku kredytowego w Norwegii wciągnął cię bez reszty, przeczytaj także artykuł Inwestycja w rynek kredytowy w Norwegii - Czy warto?. Dowiesz się z niego jeszcze kilku ciekawostek o kredytach lån oraz dokładnie zapoznasz ze statystykami obecnej sytuacji gospodarczej kraju.

Artykuł zlecony.
 

abs2
Artykuł załadowany: 0.5397 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)