REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 sierpnia 2019, 14:25 komentarzy 5

(Fot. Archiwum organizatora.)

Po przejechaniu rowerami 135 km z Iławy do Gdańska złożą pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców biało-czerwone róże. Na Rowerowy Rajd Solidarności, który 25 sierpnia odbędzie się już po raz ósmy, zaprasza pomysłodawca i organizator tego wydarzenia iławianin Krzysztof Zakreta.

W latach 1984-1991 pracowałem w warsztacie wydziału K-3 w stoczni gdańskiej, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Lecha Wałęsy – legendarnego przywódcy ruchu społecznego „Solidarność”. Na terenie stoczni jeden raz spotkałam Lecha Wałęsę, było to 4 czerwca 1991 roku, gdy jako Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odwiedził stocznię, zrobiłem mu wówczas kilka zdjęć. Oddelegowany do wydziału W-2 jako tokarz rur o dużych średnicach współpracowałem z suwnicową śp. Anną Walentynowicz. Właśnie tę suwnicę można obecnie zobaczyć na wystawie w „Europejskim Centrum Solidarności" w Gdańsku. W proteście przeciwko pogarszającym się warunkom pracy i płacy stoczniowców w maju 1990 roku brałem udział w strajku. Od połowy 1991 roku pracuję i mieszkam w Iławie. Pamięć o poległych stoczniowcach, którzy oddając najwyższą ofiarę „odmienili oblicze ziemi, tej ziemi” - to mój, to nasz obowiązek. 

„Rowerowy Rajd Solidarności” to hołd oddany tym ludziom i ludziom tworzącym 10-milionowy ruch społeczny „Solidarność" pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. Pierwszy „Rowerowy Rajd Solidarności” zorganizowałem 14 sierpnia 2005 roku, na jubileusz 25-lecia powstania „Solidarności”. Kolejne rajdy odbywały się co 5 lat. W 2015 roku rowerzysta Waldemar Suski zaproponował, abyśmy z powodu rosnącego zainteresowania rajd organizowali corocznie. Tak też się stało. W ubiegłym roku w rajdzie uczestniczyli rowerzyści nie tylko z Iławy, ale również z Lubawy. Po pokonaniu trasy Iława – Gdańsk, w imieniu ludzi wiernych ideałom "Solidarności" pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców składamy biało-czerwone róże. W ubiegłym roku kwiaty złożyliśmy wspólnie z przedstawicielem „Europejskiego Centrum Solidarności” Kacprem Dziekanem. Następnie zwiedzamy ECS, Sopot lub gdańskie stare miasto. Podobny program proponujemy i w tym roku. Dzięki wsparciu Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Iławie na trasie promujemy nasze ukochane miasto - Iławę. W ubiegłym roku na portalu społecznościowym wizytą iławskich rowerzystów pochwalił się Lech Wałęsa, oznajmiając światu, iż małą czarną pił będzie z iławskiego kubeczka.

Wszystkich Was, którzy wspierają nas dobrym słowem, pozdrawiamy, a tych, którym niestraszna jest trasa 135 kilometrów Iława - Gdańsk i tempo 25 km/h serdecznie zapraszamy do udziału w „8. Rowerowym Rajdzie Solidarności Iława – Gdańsk” organizowanym w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. 

Uczestnicy i sympatycy 8. rajdu mogą zakupić okolicznościowe koszulki, w cenie 29 zł, w iławskim sklepie sportowym „Sport A-Z” (ul. 1-go Maja 23).

Jedziemy trasą: Iława, Susz, Prabuty, Mikołajki Pomorskie, Sztum, Malbork, Tczew, Pruszcz Gdański, Gdańsk. Obowiązują kaski rowerowe. Z Gdańska do Iławy wracamy koleją, ale też są już chętni na pokonanie rowerem ponad 270-kilometrowej łącznej trasy tam i z powrotem do Iławy. Szczegóły na plakacie. 

Start: niedziela, 25 sierpnia 2019 roku, godzina 6.00, spod iławskiego ratusza. 

Czekamy również na Ciebie!        

Krzysztof Zakreta

REKLAMANotus_nowa

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Radius 5 4 miesiące temu

  Kolego Zakręta dobrze dzieła inicjujesz, ale uważaj bardzo na zakrętach, bo nawet na prostej biedne kolarzysko z Belgii się wywinęło.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oko 4 4 miesiące temu

  Mam pytanie w tym roku Pleśniak też jedzie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof Zakreta 3 4 miesiące temuocena: 42% 

  Bajkopisanie, zupełnie się nie dziwię, że wstydzisz się ujawnić swoje imię i nazwisko to naprawdę wstyd. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości to zapraszam na 8. Rowerowy Rajd Sidarnosci Iława - Gdańsk a wszystko Ci wyjaśnię. Pozdrawiam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ex kolega 2 4 miesiące temuocena: 82% 

  Krzysztof idź się lecz z tych swoich urojeń, może jeszcze nie jest za późno.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bajkopisanie 1 4 miesiące temuocena: 88% 

  "W latach 1984-1991 pracowałem w warsztacie wydziału K-3 w stoczni gdańskiej, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Lecha Wałęsy" - to cud, bo w tym czasie Wałęsa już praktycznie nie pracował w stoczni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.9003 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)