REKLAMAprofi
REKLAMAbanieczka
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 sierpnia 2019, 10:17 komentarzy 18
Sklep pani Anny, odcięty od możliwości legalnego dojazdu.

Sklep pani Anny, odcięty od możliwości legalnego dojazdu. (Fot. Info Iława.)

- To jakiś absurd, niech w końcu umożliwią dojazd i normalne prowadzenie działalności gospodarczej - mówi zniecierpliwiona pani Anna, dla której prowadzona w pobliżu dworca PKP Iława Główna modernizacja jest źródłem ogromnych uciążliwości, strat i stresu. Kobieta prosi o interwencję, bo miasto, wprowadzając oznakowanie nowego układu drogowego, uniemożliwiło legalny dojazd do prowadzonego przez nią sklepu.

Jak opowiada nam przedsiębiorczyni prowadząca sklep mieszczący się na ulicy Wojska Polskiego 19A w Iławie, z uciążliwościami związanymi z dużą miejską inwestycją, trwającą przy iławskim dworcu, zmaga się już od wielu miesięcy. Rozkopane i wyłączone z ruchu drogi, praca ciężkiego sprzętu, zmieniająca się organizacja ruchu - to czynniki, które już od około trzech kwartałów utrudniają pracę dostawcom i zniechęcają do odwiedzin w sklepie zmotoryzowanych klientów.

- Utarg jest teraz o około 1/4 mniejszy niż przed rozpoczęciem inwestycji. W najgorszych miesiącach był o nawet 1/3 mniejszy - przyznaje pani Anna. - Ja codziennie tracę pieniądze z pracy, która jest źródłem mojego utrzymania, ale miastu się nie spieszy - ocenia krytycznie, wspominając wolny postęp prac przy budowie ulicy, której - pracując tutaj - była świadkiem. - Bywało, że cała ekipa układała zaledwie po trzy metry kostki dziennie - mówi przedsiębiorczyni. - Im się nie spieszy, ale mi już kończy się cierpliwość. Chcę tylko znów móc normalnie prowadzić sklep - podkreśla.

Pani Anna prosiła już urzędników i burmistrza o pomoc, zimą. Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski i kierownik wydziału inwestycji w iławskim ratuszu Roman Radtke byli wtedy na miejscu i obiecali mieć trudności, z jakimi zmaga się kobieta, na uwadze. Padła obietnica, że uciążliwości będą, w miarę możliwości, minimalizowane.

Ale poprawy brak. Wręcz przeciwnie. 

- Od około miesiąca do sklepu w ogóle nie można legalnie dojechać, a wszystko przez absurdalne oznakowanie - opowiada iławianka.

Od strony ulicy Wojska Polskiego ustawiono znak B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach". Z drugiej strony sklepu, gdzie jest uliczka z kostki brukowej, jest natomiast znak B-2 "zakaz wjazdu". Wcześniej, przed całą inwestycją, dojazd był możliwy ślepą uliczką z przodu sklepu i od tyłu. Teraz obie te możliwości zniknęły.

W tej sytuacji jest zrozumiałe, że część klientów po prostu omija sklep, robiąc zakupy gdzie indziej. A co mają zrobić dostawcy?

- Już zapowiadają, że zrezygnują z obsługiwania mojego sklepu. Nie chcą za każdym razem popełniać wykroczeń i ryzykować, że zostaną ukarani mandatem - mówi właścicielka sklepu. - W tej sytuacji policja przecież miałaby prawo interweniować.

Kobieta jest już całą sytuacją zmęczona, sfrustrowana. Nie ma dużych oczekiwań.

- Chcę jedynie, by znów był możliwy dojazd do sklepu. By kolejny miesiąc nie utrudniano mi prowadzenia działalności - podkreśla pani Anna.

Co na to ratusz? Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, zapytany o komentarz, poinformował nas, iż sprawa jest już wyjaśniana. Pozostaje mieć nadzieję na szybką i skuteczną interwencję magistratu...

Z jednej strony "zakaz ruchu w obu kierunkach"...

... z drugiej zaś "zakaz wjazdu". Jak tu prowadzić sklep? - pyta retorycznie pani Anna.

Burmistrz wraz z kierownikiem miejskiego wydziału inwestycji byli już na miejscu, zimą. Niestety nie można mówić o poprawie, a wręcz przeciwnie.

REKLAMATom-bet

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Oli 16 ponad rok temuocena: 25% 

  A tam można coś kupić poza alkoholem? Bo wydaje mi się że głównie miejscowe kloszardy się w nim zaopatrują żeby z tyłu mogli się napoić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~x 15 ponad rok temuocena: 100% 

  A byłeś i widziałeś asortyment?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pio 14 ponad rok temuocena: 100% 

  A jakie to ma znaczenie ?? Może tam być i klop ,a dojazd być musi...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zeromek 13 ponad rok temuocena: 67% 

  Tak na szybko dokupili literek i dopisali że do sklepu chociaż sklep to też posesja bo nad nim mieszkają ludzie. :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zeromek 12 ponad rok temuocena: 50% 

  Do... no tak... Wskazuje brak profesjonalizmu bo ta tablica wygląda jak zrobiona na kolanie a Dz.U. Nr 58 z dnia 26 czerwca 1999 r. poz. 622. dokładnie wskazuje jakiej wielkości maja być literki i z jakiej folii mają być zrobione. Jak widać ten znak nie spełnia tych wymagań. Druga sprawa nigdzie nie piszę o żadnych zasługach wiec Twój wpis to typowy Hejt polityczny. Mnie nie interesuje kto rządzi w magistracie, mnie interesuje czy wywiązuje się ze swoich obowiązków a przy tej inwestycji jest to bardzo cienką nicią szyte.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 11 ponad rok temuocena: 100% 

  Jakby sie głębiej przyjrzeli to by sie skapneli ze mieszkaja ludzie ale lokal nie jest zgloszony jako mieszkalny

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak 10 ponad rok temuocena: 67% 

  Zeromku,,,masz pretensję , że dokupili literek,??? ... i na co jeszcze będziesz zrzędził ??? cała inwestycja to zasługa poprzedniego Burmistrza, mogłeś zarządzić inaczej , ale nie masz takiej władzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tuitam 9 ponad rok temuocena: 83% 

  Sprawa już załatwiona, wisi tablica, że nie dotyczy pojazdów dojeżdżających do sklepu. Szkoda tylko, że tak oczywiste sprawy trzeba załatwiać za pośrednictwem mediów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~badacz 8 ponad rok temuocena: 77% 

  Poprzedni burmistrz powiedział wprost, że ten sklepik nie ma racji bytu w tamtym miejscu. Obecny burmistrz bada sprawę i bada i bada a czas leci. Panie Dawidzie czasem trzeba szybkich i zdecydowanych reakcji. Nie czas i pora juz na badanie spraw zwykłych ludzi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 7 ponad rok temuocena: 75% 

  Poprzedni burmistrz, jako jeden z niewielu, tuż po 89 roku nie był w stanie utrzymać się na rynku ze swoją działalnością. Taki mistrz organizacji i biznesu ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zeromek 6 ponad rok temuocena: 89% 

  Napiszcie jeszcze o tym jak Burmistrz przygotował dokumentację że budynki od remontu pękają a miasto nabrało wody w usta. W sumie cała ta przebudowa to porażka organizacyjna. Jestem za modernizacją ale ta firma codziennie przechodzi samą siebie. Najbardziej dręczy mnie pytanie gdzie stary bruk kamienny który był położony pod asfaltem i zamiast tego położyli jakieś kamyczki przecież to powinno być odzyskane i położone na nowo aby nadała charakter całej okolicy. Za grosze lub nie firma spomer sprzedała majątek miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zeromek 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Każdy Burmistrz przejmuje władze po poprzednim i może. W trakcie aneksować umowę i ma jeszcze kilka instrumentów które może zastosować ale może też patrzeć biernie na to tak jak teraz to robi. Co do przetargu zdecydowała jakość przetargu w którym niestety jednym z najważniejszych czynników jest zapis Cena.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Zeromka 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Obecny Burmistrz chyba nie przygotowywał dokumentacji, a kto decydował o wyborze Spomeru , to nie wiem .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 3 ponad rok temuocena: 85% 

  Tak ogólnie - to rozwiązanie drogowe przy dworcu z dwoma rondami to przerost formy nad treścią i w ogóle brak rozumu. Podejrzewam, że ktoś przy tym fajnie zarobił.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jimmy 2 ponad rok temuocena: 45% 

  Dawidek od zimy nie załatwił problemu z dojazdem? Uuuuuu-la-la....... Nawet tego nie potrafi.............................................?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Moni 1 ponad rok temuocena: 73% 

  Obiecanki, cacanki jak zwykle a ty na nich tylko rób!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5232 sekundy