REKLAMAPysk-na_blysk
Media
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 sierpnia 2019, 13:32 komentarzy 13

(Fot. Archiwum własne.)

Z takiego udogodnienia ucieszyliby się z pewnością seniorzy, w tym przypadku zdefiniowani jako osoby w wieku co najmniej 75 lat. Jaki byłby jednak wpływ obsługiwania tej grupy, bez skierowania i poza kolejnością, na dostępność usług dla ogółu pacjentów? Tego w praktyce się nie dowiemy, gdyż - jak wynika z odpowiedzi Starosty Powiatu Iławskiego Bartosza Bielawskiego na interpelację Piotra Jackowskiego - szpital nie ma prawnych możliwości wprowadzania takich przywilejów według własnego uznania, lecz musi się ściśle stosować do zapisów ustawy, która tę kwestię odgórnie reguluje.   

W swojej interpelacji, datowanej na 29 lipca, radny Rady Powiatu Iławskiego Piotr Jackowski (PiS) powołuje się na Ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z tym aktem prawnym:

"grupą osób uprawnionych do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach oraz uprawnionych do korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego są osoby:

1. posiadające uprawnienia kombatanckie,
2. inwalidzi wojenni oraz osoby represjonowane,
3. osoby posiadające potwierdzony [...] status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych [...],
4. osoby deportowane do pracy przymusowej lub osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.

Tak stanowi już obowiązujące prawo, a - zdaniem Piotra Jackowskiego - należałoby pójść o krok dalej. 

- Jest pewien niedosyt, pewna bolączka płynąca z niedoskonałości opieki zdrowotnej w dostępie do usług medycznych - ocenia radny. - Najbardziej dotyka to osoby starsze, które - siłą rzeczy - częściej potrzebują opieki medycznej. O tych osobach nie mówią ustawy i nie są objęte żadnym specjalnym programem. Tymczasem osoby te, by się leczyć, muszą mimo braku sił odstać swoje w kolejkach do rejestracji z niepewnością, czy zarejestrują, a jeśli już zarejestrują, trzeba wyczekać swoje w kolejnej kolejce do lekarza. 

Dlatego radny zaapelował do Starosty Iławskiego Bartosza Bielawskiego o wprowadzenie w Powiatowym Szpitalu w Iławie programu "Szpital przyjazny dla seniorów". Co to miałoby oznaczać w praktyce?

- Proponuję wprowadzenie następujących rozwiązań - napisał radny, wymieniając te postulaty:
1. powołać w szpitalu pełnomocnika ds. seniorów (senior - osoba w wieku od 75 lat),
2. ustanowić prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej dla seniorów zarejestrowanych na dany dzień, by nie musieli czekać w kolejce,
3. ustanowić w szpitalu prawo do korzystania przez seniorów z ambulatoryjnych świadczeń bez skierowania lekarza rodzinnego,
4. ustanowić, że w przypadku braku możliwości rejestracji seniora w danym dniu będzie mu przysługiwała rejestracja w dniu następnym.

Poznaliśmy już stanowisko Starosty Powiatu Iławskiego w tej kwestii. Bartosz Bielawski odrzucił postulat powołania w iławskim szpitalu pełnomocnika ds. seniorów. Jak przypomniał, już funkcjonuje w tej placówce pełnomocnik ds. praw pacjenta, którego działania obejmują również osoby starsze - nie ma zatem potrzeby powoływania kolejnego pełnomocnika.

A dostęp do świadczeń medycznych bez skierowania i poza kolejnością? Tutaj starosta wyjaśnia, jak należy traktować zapisy ustawy, przywołanej przez radnego w jego interpelacji.

- [Ustawa] wymienia osoby uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych poza kolejnością w sposób wyczerpujący, nie określając, aby uprawnienie to miało być związane z osiągnięciem danego pułapu wieku. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że jest bezwzględnie wiążący dla naszego szpitala i szpital nie ma tu swobody manewru - odpowiedział samorządowiec. 

Podsumowując: seniorów, o ile nie należą do uprzywilejowanych grup wymienionych w ustawie, obowiązują, zgodnie z prawem, takie same  procedury, jak młodszych pacjentów. By w tym zakresie zaszły zmiany, musiałoby się zmienić ogólnopolskie prawodawstwo.

abs2

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Zeb 13 6 miesięcy temuocena: 75% 

  A może tak pracujący normalnie pracownik który musi się zwalniać w godzinach pracy potem odrabiać godziny u pracodawcy przez to że stoi w kolejkach do lekarza w których siedzą seniorzy dostanie taką ulgę? Z całym szacunkiem dla seniorów Panie Radny oni mają czas są na emeryturze to pracownicy zakładów pracy na wszystko muszą zarabić na ZUS dla seniora i kasę dla Pana Radnego dlaczego jeszcze im to utrudniać..?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 12 6 miesięcy temuocena: 83% 

  No cóż , wybory się zbliżają wiec trzeba pokazać, że chce się coś zrobić, a inteligentny polski naród pewnie znów da się kupić , i to za własne pieniążki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Luiza 11 6 miesięcy temuocena: 80% 

  To nie szpital ani władze decydują tylko ustawodawca, jest nadrzędny. Radny trochę robi pokazówkę, żeby dać odczuć że robi coś dla seniorów.. przecież na pewno wie, że lokalny urząd nie może podważać ustawy zasadniczej. Najpierw izba wytrzeźwień teraz to. Może zająłby się czymś co jest realne...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 10 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Przecież teraz wszystkie przychodnie i kolejki do jakiegokolwiek lekarza zapełniają 80+ to jak mieli by możliwość poza kolejnością to by zamieszkali w przychodni. A normalna pracująca osoba musi prywatnie chodzić bo na fundusz to się nie da...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz 9 6 miesięcy temuocena: 89% 

  Całe szczęście, że prawo na to nie pozwala. Przecież oosoba pracująca i tak ma ogromny problem, aby się zarejestrować. Niech radny przyjdzie do przychodni i popatrzy dokładnie, co to siedzi przed gabinetami??? Seniorzy w większości. Uważam, że należałoby wprowadzić symboliczną opłatę 2 złotych za wizytę. Efekt byłby natychmiastowy... mniejsze kolejki. Przed gabinetami byliby tylko chorzy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pesymista 8 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Wojna dawno się skończyła a Związek Kombatantów wciąż się rozwija. Polski fenomen! Wg mnie pkt. 1,2,4 powiniem być" mocno" zweryfikowany..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zmianowy 7 6 miesięcy temuocena: 86% 

  a robotnik okradany przez wszystkich i pracodawcę niech stoi w kolejce do grobowej deski

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chorująca 6 6 miesięcy temuocena: 75% 

  chyba pan radny nigdy nie stał w kolejce do lekarza ,no cóż ELYTA...……….

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyron69 5 6 miesięcy temuocena: 20% 

  Wystarczy 10 browarów mniej w miesiącu i ma się ubezpieczenie medyczne, dodatkowe i nie trza tkwić....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~abc 4 6 miesięcy temuocena: 90% 

  Nie mam nic przeciwko osobom starszym,sam kiedyś będę stary,ale już teraz jest bardzo dużo starszych osób w kolejkach ,takich którzy mają wolny czas,a młodsi przacujący też chcą dostać się do lekarza.Aby zarejestrować się do lekarza rodzinnego należy stać przed przychodnią o 5 .00 (ja tak stałem - poniedziałek,o 5.00 byłem trzeci-3 do rejestracji.To jeszcze osoby starsze miałyby wchodzić bez kolejki????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~praktyk 3 6 miesięcy temuocena: 33% 

  patrząc realnie, to osoby pracujące powinny mieć pierwszeństwo, bo od ich zdrowia zależy, czy mogą pracować, a od ich pracy zależy, czy emeryci, renciści itd. dostaną emeryturę, rentę... Nawet nie chodzi o pierwszeństwo, tylko oddzielne przyjmowanie pracujących i oddzielne pozostałych, jak jest np. na Śląsku. Taki system emerytalny nam zafundowali rządzący i niestety, nawet mając ogromny szacunek dla seniorów, nie przeskoczymy faktu, że żyją z naszych składek ZUS na bieżąco. Nie będzie składek, nie będzie emerytury. Przykre ale prawdziwe, więc szanujmy seniorów mając jednak na uwadze również młodszych, którzy muszą na nich pracować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magdalena 2 6 miesięcy temuocena: 89% 

  Panie Jackowski proponuję tak zrobić, żeby wszyscy chodzili bez kolejek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~populistyczne to 1 6 miesięcy temuocena: 93% 

  Czyli program Populizm + według Piotra Jackowskiego...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.7274 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)